SGK Yapılandırma Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Yapılandırma Ödeme


Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanan 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacaklarının yeniden yapılandırılmasına karar verildi. Böylece vatandaşlara, tüm işverenlere borçlanma ve ödeme hususlarında kolaylık sağlayacak bazı uygulamalar da başlamış bulunmakta.

Yapılandırma Neleri Kapsayacak?

Bu yapılandırma ile 2016 Haziran ve daha önceki dönemlere ait SGK borçlarını ve gecikme cezalarını kapsayacak bir yapılandırma söz konusu. Kanun kapsamında gecikme cezaları affedilecek, bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı borç aslına eklenerek tahsil edilecek. Borcunu yeniden yapılandıran esnaf icra ve haciz işlemlerinden de kurtulacak, teşvik işlemlerinden de yararlanabilecek. Ayrıca idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’sinin silinmesi yoluna gidilecek.

Yapılandırma Ödeme Koşulları Nasıl Olacak?

Bu yapılandırma kapsamında ödeme koşulları da yeniden düzenlenmiş bulunmakta. Vatandaşa kolaylık sağlamak açısından SGK yapılandırma ödemeleri peşin veya taksitli yapılabilecek. Mevcut taksitlendirme düzeni ile SGK ödemeleri iki aylık dönemler halinde; 6 taksit (12 ay vade), 9 taksit (18 ay vade), 12 taksit (24 ay vade) ve 18 taksit (36 ay vade) ile ödenebilecek.

Başvurular Ne Zaman Başlayacak?

Düzenlenen yeni kanun kapsamında SGK borcu olanlar taksitli yada peşin olarak ödeme tercihlerine göre 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecekler. İlk ödemeyi ise 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabilecekler.

Dikkat! Yapılandırma Hakkı Kaybedilebilir!

Kanun kapsamında SGK borcu olanlar, yapılandırma taksitlerinden ilk ikisinin  süresi içinde ödememesi, taksitlendirme süresi içerisinde cari ay prim borçlarının, bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma haklarını kaybedecekler.

SGK Yapılandırma Ödeme Nasıl Yapılacak?

Tüm bu bilgilerden sonra, en önemli soru ödeme nereden ve nasıl yapılacak? İşte bu noktada internet imdadımıza yetişiyor ve izleyeceğimiz birkaç adımdan sonra SGK ödemelerimizle ilgili işlem yapabiliyoruz.

Sosyal Güvenlik Kurumunun bu tarz işlemler için oluşturduğu resmi internet sitesi ile kolaylıkla ödemelerimizi yapabiliyoruz.

SGK Yapılandırma Borç Ödeme Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

SGK Web Tahsilat uygulamasında e-Devlet şifreniz ile işlemleri kolayca halledebilir; borç sorgulama, dekont görüntüleme ve ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SGK Web Tahsilat uygulamasına birden fazla seçenek ile giriş yapmak mümkün. e-Devlet şifresi ile birlikte T.C Kimlik Kartı, Mobil İmza, Elektronik İmza ya da İnternet Bankacılığı opsiyonlarını kullanarak da giriş yapabilirsiniz.

sgktahsilat

SGK Web Tahsilat Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

İşlem yapmak üzere siteyi açtığımızda, en kolay yol olarak günümüzde bir çok online işlemi halledebildiğimiz e-Devlet şifresi seçeneği ile T.C Kimlik Numarası ve şifreyi yazıp “Sisteme Giriş” seçeneğine tıklıyoruz. Sisteme giriş yaptıktan sonra açılacak olan yeni sayfada “Sorgu Türü”, “Sorgu Tipi”, “Sicil No” kısımlarını uygun biçimde dolduruyoruz. Daha sonra ekrandaki güvenlik kodunu da ilgili yere yazıp, “Borç Sorgula” seçeneğine tıklıyoruz. Burada sonra ödeme bilgilerini seçerek işlemlerimizi kolaylıkla gerçekleştirmiş olacağız.

Sosyal Güvenlik Kurumunun bu hizmeti ile SGK Yapılandırma Ödemelerini Kredi Kartı ile yapmak isteyenler de kolaylıkla faydalanıp, ödemelerini yapabilecekler.

Buna ek olarak Ziraat Bankası üzerinden de ödemelerinizi yapabilirsiniz. Online olarak yapmak istediğinizde SGK Ziraat Bankası Sanal Pos Ödemeleri ile gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesine girdiğinizde, sistem sizi SGK Online Tahsilat sayfasına yönlendirecek, böylelikle e-Devlet şifreniz ile işlem yapabileceksiniz.

Ziraat Bankası SGK Ödemeleri İçin TIKLAYINIZ!

Diğer bir seçenek olarak da SGK ve PTT arasında sürdürülen işbirliği ile her türlü SGK tahsilatları tüm iş yerleri üzerinden online olarak yapılmakta ve SGK’ ya aktarılmaktadır. PTT ile yapılacak ödemelerde ek ücret alınmamakta, işlemler ücretsiz olarak gerçekleşmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.