Sicil No İle SSK Gün Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Sicil No İle SSK Gün Sorgulama

Bu yazımızda sizlere sicil no ile SSK gün sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Sicil numarası olarak bilinen sigortalı tescil kaydı; kişilerin devlet kurumları içinde resmi olarak SSK kayıtlarının bulunduğunu gösteren kişiye özel numaralardır. SSK sicil numarasını T.C. kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. SSK sicil numaranızı aklınızda tutamıyor olabilirsiniz. Fakat en azından bir yere kaydetmeniz sizin için yararlı olacaktır. Çünkü ne zaman emekli olacağınızı öğrenirken, çalıştığınız süre boyunca size ne kadar prim yatırıldığını öğrenirken veya devlette herhangi bir kamu işleminizi gerçekleştirebilmeniz için SSK sicil numaranıza ihtiyaç duyacaksınız.

Ayrıca eşiniz ve çocuklarınızın da sizin sigortalı işiniz üzerinden birer sicil numaraları almaları mümkündür. Hizmet dökümü sorgulama, prim sorgulama gibi buna benzer birçok işlemi sicil numaranızı kullanarak öğrenebilirsiniz. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı tek bir çatı altında Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında toplanmıştır. Bu kurumlar SGK’nın alt kurumları olarak hizmet vermektedir. SGK; sigortalı olan kişilere ve bu kişilerin aile bireylerine, oluşabilecek her türlü zorluğa karşı hayatlarını kimseye muhtaç olmadan yaşamayı amaçlayan bir kurumdur. Bu kurumdan çalıştığınız süre zarfında hastalandığınızda, iş göremez duruma geldiğinizde ya da buna benzer birçok durumda faydalanabilirsiniz. Devlet destekli bir sistemdir. Bu yüzden ucuz ilaçlar, hastane masrafları hatta cenaze masraflarına kadar birçok durumun giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Hatta şartlar sağlandığı takdirde emeklilik hakkı ile maaşa bile bağlanıyorsunuz. Prim ücretlerinizin yatırıldığını kontrol etmek için ise sicil no ile SSK gün sorgulama işlemini yapmanız gerekir. Daha önceleri kurumlara giderek yapılan sorgulamalar için artık SGK’nın online hizmetlerini kullanabilirsiniz. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumları için farklılık gösteren SGK gün sorgulamayı nasıl ve nereden yapacağınızı yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Sicil No İle SSK Gün Sorgulama İşlemini Nereden Yapabilirim?

Daha önceleri SGK hizmet dökümü işlemleri olan SSK gün sorgulama gibi buna benzer işlemlerinizi E-SGM resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktaydı ancak bu sitenin kapatılması ile birlikte sadece E-Devlet kapısı üzerinden SSK gün sorgulama işlemi şifreli olarak yapılmaktadır. E-SGM sitesi insanlar tarafından kullanılmaması nedeniyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vermiş olduğu karar ile süresiz olarak kapatılmıştır.

E-Devlet kapısı birçok devlet kamu işlemlerinizi yapabileceğiniz güvenli bir sistemdir. E-Devlet üzerinden SSK sicil no işlemini gerçekleştirebilmeniz için bir şifreye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa eğer PTT şubesine giderek 2 TL ücret ödeyerek E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Bu yazımızda da sizlere E-Devlet kapısı üzerinden sicil no ile SSK gün sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

E-Devlet Sicil No İle SSK Gün Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt kurumlarından olan SSK için E-Devlet sistemi üzerinden 4A Hizmet Dökümü bölümünden sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Size kolaylık olması için aşağıda verdiğimiz link sayesinde sizi 4A (SSK) Hizmet Dökümü bölümüne yönlendireceğiz.

Öncelikle sicil no ile SSK gün sorgulama işlemi için E-Devlet şifrenizle size aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayınız. Açılan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladığınızda ekranda yeni bir sayfa karşınıza gelecektir.

Bu açılan yeni sayfada kimliğinizin doğrulanıp sicil no ile SSK gün sorgulama işleminize devam edebilmek için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra sicil no ile SSK gün sorgulama işlemi için “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Sicil No İle SSK Gün Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.