SİGORTA SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SİGORTA SORGULAMA

Günümüzde teknolojinin aşırı gelişimi ile birlikte hayatımıza bir sürü yenilik ve kolaylık girmiştir. Bunlardan en önemlisi ise internettir. İnternet sayesinde eskiden resmi işlemler için saatlerce beklediğimiz zamanlar olmuştur. İşte internet sayesinde artık önemli birçok resmi işleminizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta sorgulama işlemi de size sunulan imkanlar dahilinde artık online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Sigorta Sorgulama Numarası Nedir?

Sigorta sorgulama numarası yada daha genel bir kullanımıyla SGK Sicil numarası hizmet dökümü sorgulaması gerçekleştirerek sicil numaranızı öğrenebilmeniz mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlı olan her bir vatandaş için ayrı bir sicil numarası belirlemektedir. Bu sicil numaralarını öğrenmenin en basit yolu ise E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapmaktır. Bunun için E-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekiyor. E-Devlet kapısına giriş yapmak için ise ihtiyacınız olan tek şey kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizdir.

SGK Sigorta Primi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

1 Kasım 2014 tarihinden bu yana bu tarz işlemler vatandaşların güvenliği açısından E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayede vatandaşların kişisel bilgileri de güvence altına alınmış oluyor.

E Devlet Kapısı Üzerinden SGK Sigorta Primi Sorgulama İşlemini Nasıl Gerçekleştiririz?

İlk olarak size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılmış olan sayfada ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız.

ekran-alintisi

Ardından T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girmelisiniz.

e-devlet-giris

Aşağıdaki linke tıklamanız ve yukarıda anlattığımız şekilde siteye giriş yapmanızın ardından SGK sigorta primi sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

SGK Sigorta Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu işlemde tıpkı diğer birçok Sosyal Güvenlik Kurumu işlemi gibi e devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerden. E-Devlet kapısına giriş yapmalı ve ardından Hizmet dökümü sorgulaması yapmalısınız. Hizmet dökümü sorgulaması 4A, 4a ve 4C için ayrı ayrı yapılabilen bir işlem. Bildiğimiz üzere SSK Bağ-kur ve Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumuna devredildikten sonra bu kurumlar SSK 4A, BAĞ-KUR 4B ve Emekli Sandığı 4 c olarak adlandırılmıştır. Sizlerde bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna göre bu hizmetlerden kendinize uygun olanı ile SGK Sigorta borcu sorgulaması yapabilirsiniz. SGK sigorta borcu sorgulaması işlemi ile kaç gün sigorta borcunuzun bulunduğunu öğrenebilir, emekli olmanıza ne kadar süre kalmış hesaplamasını yapabilirsiniz.

SGK Sigorta Başlangıcı Nasıl Öğrenilir?

Sigorta başlangıcı ilk olarak sigortalı bir işte çalışmaya başladığınız zamanı ifade etmektedir. Sigortalı bir işe başlama tarihinizi öğrenmenin en kısa ve kolay yöntemi ise hizmet dökümünüzü incelemektir. Hizmet dökümünüzde size ait sigorta başlangıç tarihi, sigortanızın hangi dönemlerde yatırıldığı, sigorta borcunuzun ne kadar olduğu gibi bir takım bilgiye ulaşmanız mümkündür. Sizlerde hizmet dökümünüz aracılığı ile tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Online olarak hizmet dökümünüze ulaşmak isterseniz de E-Devlet kapısını kullanabilirsiniz.

SGK Sigorta Bildirim Belgesi Nedir?

Sigorta bildirim belgesi işverenlerin çalıştırmaya başladıkları her bir işçinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriminin yapılması amacı ile doldurdukları belgedir. Sigorta bildirimi işçi açısından büyük önem taşır sigorta bildirimi yapılmayan bir işçi kayıtsız çalıştırıldığı için bir çok sosyal güvenceden mahrum kalacaktır. Bu sebeple işçinin de sigorta bildiriminin yapılıp yapılmadığını takip etmesi kendi yararına olacaktır. Sigorta bildiriminin yapılmaması üzerine işverene birtakım yasal cezanın da uygulanması söz konusudur. Üstelik Sigorta bildiriminin yapılması için artık kuruma gitmeye gerek kalmamıştır. Bu sayede günlük iş yoğunluğu yüksek olan işverenlerde kuruma gitmeden online olarak çalıştırmaya başladıkları işçilerin sigorta bildirimini yapabilmektedirler.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda belirtilmiş olduğu üzere işe giren her kişi için işe giriş bildirgesinin yapılması mecburidir. İşe giren çalışmaya başlamış her kişi için ayrı olarak işe giriş bildirgesi düzenlenir ve bildirge SGK ya gönderilir. Bu işlemi gerçekleştirmek işveren için mecburidir. İşe girin işçinin en geç 1 ay içerisinde SGK ya bildirilmesi gerekiyor. Belirlenen bu süre zarfının geçirilmesi halinde para cezası uygulanır.

SSK Sigorta Sorgulama

SSK ya tabi çalışanlar yani bir hizmet sözleşmesine bağlı olmak üzere bir veya daha fazla işveren adına çalışmalarını yürütmekte olan kişiler halk dilinde SSK lı olarak tabir edilmektedirler. Yapılan yeni düzenlemelerin ardından ise bu kişiler 4a lı olarak adlandırılmaya başlanmıştır. SSK Sigorta sorgulama işlemi ile sigorta priminizin yatıp yatmadığını, sigortanız yatıyor ise ne kadar yattığını SSK sigorta sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. SSK sigorta sorgulaması e devlet üzerinden yapılabilmektedir.

SSK Sigorta Sorgulama İşlemi (4A) İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Sigorta Sorgulama

Bağ-kur kendi işinde çalışan kişilerin kayıtlı oldukları sosyal güvenlik kurumudur. Yapılan son düzenlemelerin ardından Bağ-kur 4b olarak adlandırılmış Bağ-kurlu vatandaşlar ise 4b li olarak. Bağ-kura kayıtlı vatandaşlar sigorta sorgulaması yapmak isterlerse e devlet kapısı üzerinden bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekecek.

Bağ-kur Sigorta Sorgulama İşlemi (4B) İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Sorgulama

Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumuna devredildikten sonra 4C adını almıştır. Peki kimdir bu 4C’ liler? 4C yani Emekli Sandığı başlarda devlet memurlarının haklarını gözetmek amacıyla kurulmuş şu anda ise part time çalışanlar, sözleşmeli personeller ve geçici personellerin bağlı olduğu sosyal güvenlik dalıdır. SSK ve Bağ-kur sigorta sorgulaması gibi Emekli Sandığı Sigorta sorgulaması da E-Devlet üzerinden yapılıyor. Sizlerde aşağıda ki bağlantı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Sigorta Sorgulama İşlemi (4C) İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Sigorta sorgulama işlemi ile birlikte sigorta priminizin durumunu, priminiz yatıyor ise eğer ne kadar ücretle yattığını, sigortanızın ne zaman yatırılmaya başladığını, emekliliğiniz ile ilgili gerekli önemli bilgileri, kaç yaşında emekli olacağınızı ve emekli olmanız ile birlikte ne kadar maaş alacağınızın bilgisini kolaylıkla ve kısa sürede alabilirsiniz. SGK çatısı altında bulunan sigorta kurumları olan SSK, BAĞ KUR ve Emekli Sandığı için sigorta no sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Daha önce bu işlemi ve bunun gibi birçok işlemi iki resmi site üzerinden gerçekleştirebiliyordunuz. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık sadece E-Devlet sistemi kullanılmaktadır. Siz değerli vatandaşlarımıza çoğu işlemi internet üzerinden kurumlara gitmenize gerek kalmadan yapabilme imkanını sunması ile birlikte işlem için sadece E-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Yazımızın devamında şifreli olarak SGK sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan bilgileri vereceğiz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Şifreli Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet resmi internet sistemi sayesinde artık pek çok önemli ve gerekli kamu işlemleri gerçekleştirme olanağınız bulunmaktadır. Bunlardan biri olan sigorta sorgulama işlemi için sizden sadece T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusu yapıp, 2 TL işlem ücreti karşılığında E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz. Daha sonrasında işleminiz için yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayınız.

  • Karşınıza çıkacak olan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

sigorta sorgulama

  • Daha sonra T.C. kimlik numaranızı doğru bir şekilde ilgili kutucuğa doğru ve eksiksiz bir şekilde giriniz.
  • Temin ettiğiniz E-Devlet şifrenizi de doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra aşağıda bulunan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

sigorta sorgulama1

Bu sayede E-Devlet üzerinden şifre ile SGK sorgulama işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Sigorta Sorgulama İşlemi 4A İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sigorta Sorgulama İşlemi 4B İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sigorta Sorgulama İşlemi 4C İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.