SMS İle HGS Bakiye Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SMS İle HGS Bakiye Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), ülkemize 2012 yılında Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) yerine getirilmiş bir uygulamadır. HGS uygulaması trafiğin yoğun olduğu boğaz köprüleri ve şehir giriş çıkışlarında gişelerden geçiş işlemini daha hızlı hale getirmek için geçiş ücretlerinin en hızlı şekilde alınmasını amaçlayan ve trafik tıkanıklığı olmadan trafiğin daha hızlı bir şekilde akmasını sağlayan bir uygulamadır. Otoyol ve boğaz köprülerindeki gişelerden geçerken sizden kesilmesi gereken ödemelerin pasif radyo frekansı ile aracınıza takılan etiket sayesinde tanımlama teknolojisi kullanılarak yapılan bir tür ücretlendirme sistemi olarak bilinmektedir. Sistem aracınızın ön camına yerleştirilen HGS etiketini okuyarak geçiş ücretini bakiyeniz üzerinden tahsil etmektedir ve bu şekilde otoyol ve köprü geçişlerinde aracınızla bekleme yapmadan geçebilirsiniz.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT tarafından yürütülmekte olan bu uygulama, aracınızın ön camına yapıştırılan HGS etiketi ile gişelerden geçiş yaparken bekleme yapmadan geçiş yapmanızı sağlar. Aracınızın ön camına yapıştırılması için verilen etiketle birlikte HGS kartı da verilecektir. HGS kartının amacı, gişelerden her geçişinizde bakiyeniz üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. HGS kartlarına bakiye yükleme işlemi çok basittir. Yol üzerindeki benzinlikler, bankalar, marketler gibi erişimi kolay olan yerlerden kartınıza yükleme yapmanız mümkündür. İnternet üzerinden ve cep telefonlarınız sayesinde de HGS kartı hesabınıza para yükleyebilirsiniz. HGS etiketi ve kartınız yoksa eğer araç sahibinin araç ruhsatı ile birlikte PTT şubelerinden herhangi birine giderek 5 TL olan kart ücretini ödeyerek kartınızı alabilirsiniz. HGS ile ilgili sorgulamalarınızı PTT’nin sizlere sunduğu elektronik ortam üzerinden HGS müşterileri için oluşturulan resmi internet sitesinden yapabilirsiniz.

SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemini yapabilmek için araç sahibinin sistemde kayıtlı olduğu telefon numarası üzerinden sistem sayesinde otomatik şekilde bakiyelerinin azaldığına dair mesaj göndererek araç sahibi bilgilendirilmiş olunuyor. SMS ile bakiye sorgulama işlemini internet üzerinden de yapmak istiyorsanız eğer PTT resmi internet sitesi üzerinde kayıtlı olmanız gerekmektedir. PTT resmi internet sitesi üzerindeki HGS hizmetine üyeliğinizi yaptıktan sonra SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere SMS ile HGS bakiye sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz. SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemini yapabilmeniz için bu yazımızı okumanız sizin yararınıza olacaktır.

SMS İle HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS kartı hesabınıza SMS ile bakiye yükleyebilirsiniz. Turkcell Mobil Ödeme sistemi ile PTT’den aldığınız HGS etiketine bakiye yüklemelerini  SMS atarak hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemi için PLAKA boşluk TUTAR yazarak 1447’ye SMS yollayarak bu servisten yararlanabilirsiniz. Yükleme tutarı faturalı hatlar için Turkcell faturasına yansıtılır, faturasız hatlar da ise TL olarak bakiyeniz üzerinden kesilir.

Fakat SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemi yapılamamaktadır sadece bakiye yüklemesi yapmanız mümkündür. SMS ile HGS bakiyesi sorgulama işlemi yapamasanız bile PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden HGS bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemi yapılmadığı için kişiler genellikle PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden sorgulamalarını yapmaktadırlar. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere HGS ile ilgili konularla PTT ilgilenmektedir. Müşterilerinin sistem hakkında işlemlerini yürütebilmesi ve sorgulamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilmesi adına oluşturduğu siteye yazımızın sonundaki yönlendirme butonuyla ulaşabilirsiniz.

SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemi yapılamadığından HGS bakiye sorgulama işlemini internetten yapabilmek için sistem üzerinde üyeliğinizin olması gerekmektedir. Üyelik işleminizi yapabilmek için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayınız. Siteye üye olmak için linke tıkladıktan sonra açılmış olan sayfada sağ üst köşede bulunan “Müşteri Hizmetlerine Giriş” butonuna tıkladıktan sonra aşağıda görselde göstermiş olduğumuz sayfa karşınıza gelecek buradan “Üye Olun” butonuna basarak boş bırakılan yerlere T.C. kimlik veya vergi kimlik numaranızı, e-posta adresinizi, şifrenizi ve şifrenizi tekrardan giriniz kısımlarını doldurmanız gerekmektedir. Ardından da resimde yer alan güvenlik kodunu girmelisiniz.

Adsız

Bu işlemle sisteme üye oluyorsunuz ve SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemini yapamadığınız için buradan kolay bir şekilde bakiyenizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Yapabilmek İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.