TC ile Vergi Borcu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TC ile Vergi Borcu Sorgulama

Vergi her bireyin ödeme yükümlülüğü bulunan ücrettir. Bu ücret karşılığında ise çeşitli hizmetler sağlanmaktadır. Verginin terimsel tanımına bakacak olursak, ekonomik birimlerin karşılık beklenmeden devlete kaynak para sağlaması işlemine denilmektedir. Vergiler ise halkın ekonomik durumuna ve enflasyon miktarına göre belirlenmektedir. Ayrıca çok çeşitli vergiler bulunmaktadır. Bunlar arasında temel olarak konut vergisi, taşıt vergisi, iş yeri vergisi, gelir vergisi, katma değer vergisi, özel iletişim vergisi gibi pek çok vergi türü bulunmaktadır.

Bu yüzden vergi borcunuzu düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Peki vergi borcunuz olup olmadığını ya da vergi borcunuzun ne kadar olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz? Bu işlemler için yazımızın geriye kalan kısmında siz değerli okurlarımıza bu konu ile alakalı ayrıntılı bilgiler verilecektir. Bu sorgulama işlemi ise TC ile vergi borcu sorgulama başlığı altında incelenmektedir.

TC ile Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet şüphesiz ki çağımızın en büyük teknolojisi ve kolaylığıdır. Pek çok işlem internet üzerinden gerçekleştirilir bir hal aldı. Bu işlemler arasında bankacılık işlemleri, fatura ödemeleri, araştırma soruşturma işlemleri başta olmak üzere sosyal ağlar gibi çok sıklıkla kullanılan hizmetler de yer almaktadır. Ayrıca son yıllarda bu işlemlerin arasında resmi kurum sorgulamaları da dahil edilmiştir. Bu sorgulama işlemleri genellikle, işlemi gerçekleştireceğiniz resmi kurumun internet sitesi üzerinden veya E-Devlet kapısı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ancak E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız işlemlerin pek çoğu için PTT şubesinden temin edebileceğiniz bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız.

Bu sorgulama işlemlerinin arasında TC ile vergi borcu sorgulama da yer almaktadır. Vergi borcu işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden gerçekleştirilen işlemlerden oluşmaktadır. TC ile vergi borcu sorgulama işlemi ise 2 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerden ilki bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gidilerek yapılan sorgulama işlemidir. Ancak gündelik yoğun iş temposu düşünülecek olduğunda TC ile vergi borcu sorgulama için gerekli vakti ayıramayabilirsiniz. Bunun yerine sizler için çok daha kolay bir alternatif sorgulama yöntemi önereceğiz.

TC ile vergi borcu sorgulama işlemi için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise internet üzerinden gerçekleştireceğiniz bir sorgulama işlemi ile mümkün hale gelmektedir. TC ile vergi borcu sorgulama yapabilmek için ilk olarak internet vergi dairesinin resmi internet sitesi olan intvd.gib.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu sayfa açıldığında ise alt kısımlara geliniz. Sayfanın alt kısımlarında başlıklar haline çeşitli sorgulama işlemlerinin bulunduğunu göreceksiniz. Bu sorgulama işlemleri arasında e-Beyanname, internet vergi dairesi işlemleri, motorlu taşıtlara ait birtakım işlemler, hazır beyan sistemi işlemleri, borç bilgilendirme servisi işlemleri, 6552 bilgilendirme ve ödeme işlemi, 6111 ödeme işlemi, cep telefonu harcı ödeme işlemi, çeşitli sorgulamalar ve ihbar bildirimi işlemleri yer almaktadır. Vergi borcu sorgulamak için 5 numarada yer alan Borç Bilgilendirme Servisi yazan butona tıklamanız gerekmektedir.

1

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere karşınıza bir sayfa ve UYARILAR başlıklı bir alt menü çıkmıştır. Bu başlık altında uymanız gereken bir takım kurallardan bahsedilmiştir. Okuduktan sonra alt kısımda yer alan KAPAT butonuna basabilirsiniz. Böylece karşınıza sorgulama sayfası çıkacaktır.

2

Bu sayfa üzerinde sizlerden bir takım bilgilerin istendiğini göreceksiniz. TC ile vergi borcu sorgulama işlemini yapabilmek için TC Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri/No, Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası veya Annenizin Kızlık Soyadının ilk ve ikinci harfi ile birlikte alt kısımda yer alan Güvenlik Kodu bilgileri doldurulmalıdır. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra TAMAM butonuna basarak TC ile vergi borcu sorgulama işleminizi E-Devlet kapısı üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

TC ile Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

  • YÜCEL SÜYGEN 6 Eylül 2016 18:34

    ÖLMÜŞ ANNENİN VE BABANIN KİMLİK NUMARASI MI OLUR ?
    OLAYIN BUNLARLA NE İLGİSİ VAR ?
    TC KİMLİK NUMARASI YETMİYOR MU ?

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.