Telefondan IMEI Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Telefondan IMEI Sorgulama

Nasıl ki insanların sahip oldukları bir kimlik numaraları varsa cep telefonlarımızın da tıpkı bizler gibi bir numaraları vardır. İşte bu numaralara IMEI adı verilir. Üretilen her mobil cihaza üretim aşamasında IMEI numarası verilir. Verilen bu numaralar her bir cihazın kendine özgüdür. Yani bir IMEI numarası yalnızca bir cihaza verilebilir. Verilen bu IMEI numaraları on beş haneden oluşur.

IMEI numarası mobil cihazımızı çalınma, kaybolma gibi durumlara karşı güvenceye almamızı sağlar. Bu tehlikelere karşı önlem olması için almış olduğumuz mobil cihazın IMEI kodunu bilmemiz gerekir. Herhangi bir mobil cihazın yerini tespit edebilmemiz için IMEI kodunu bilmemiz yeterlidir. Her bir mobil cihazın IMEI kodu daha üretim aşamasındayken cihaza verilir ve bu numaranın değiştirilmesi mümkün değildir. Sadece tek bir cihaz tarafından kullanılabilen eşsiz bir koddur. Aynı anda aktif bulunan iki farklı mobil cihaz da aynı IMEI kodu kullanılamaz. IMEI kodu “Internatıonal Mobile Equipment Identity” (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği)’nin kısaltılmış halidir. Bu kodu almış olduğunuz mobil cihazın garanti belgesinden öğrenebilmeniz de mümkündür. IMEI kodu telefonunuzda sabit bulunan bir koddur ve bu kodun sim kart ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Yani telefonunuz çalınsa sim kartınız değiştirilse ve telefonunuza ait tüm ayarlar sıfırlanmış olsa dahi IMEI kodunuz aynı kalır, bu sayede telefonunuzu tekrar bulabilirsiniz.

IMEI: AA-BBBBBB-CCCCCC-D Biçimi

Bu biçim 2004 yılında ortaya çıkmıştır. Kullanmakta olduğumuz mobil cihazlarda genel olarak bu kodlama biçimi tercih edilmektedir. AA-BBBBBB-CCCCCC-D biçiminde A ve B tür bölüştürme kodu TAC’ı yani telefonun markasını ifade etmektedir. C üretici tarafından telefon için belirlenen eşsiz bir kodu ifade eder. En son hane olan D ise tüm haneleri doğrulayan bir kontrol toplamını belirtir.

Telefondan IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI kodumuzu öğrenmenin farklı yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin belki de en basiti ve hepimizin zorlanmadan yapabileceğimiz yöntem ise telefondan IMEI sorgulamadır. Telefondan IMEI sorgulama işlemini gerçekleştirmek son derece basit ve zahmetsiz bir işlemdir. telefondan IMEI sorgulamak için yapmamız gerekenler;

” *#06# ” tuşlamayı yapmanız ve arama tuşuna basmanız telefondan IMEI sorgulaması için yeterlidir. Ekranda çıkan 15 haneli kod telefonunuzun IMEI kodudur.

Bunun dışında;

  • iOS işletim sistemine sahip telefonlar (iPhone, 3G iPad) AYARLAR > GENEL > HAKKINDA menüsü altında
  • ANDROİD işletim sistemine sahip olan telefonlar AYARLAR > TELEFON HAKKINDA menüsü altında
  • Eski Sony ve Sony Erricsson’lar *SAĞ*SOL*SOL*SOL*
  • Blackberry veya daha yeni Sony Erricsson’lar SEÇENEKLER  > DURUM altında telefondan IMEI sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

Telefondan IMEI sorgulamak ne kadar kolay olsa da unutmamanız gereken bu kodun telefonunuz için son derece önemli bir kod olduğu ve bu kodu başkalarıyla paylaşmanın size ve telefonunuza zarar vereceğidir. IMEI kodunu kopyalamak yasa dışıdır. Ancak bu işlem her ne kadar yasa dışı olsa da bazı iyi niyetli kişilerin IMEI kodlarının çalıntı telefonlar üzerine işlenerek piyasaya sunulabileceğini unutmamanız ve kodunuzu başka kişilerle paylaşmamanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.