Vergi Dairesi Faiz Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Vergi Dairesi Faiz Hesaplama


Vergi mükellefi olan kişiler vergi ödemekle yükümlüdür. Ülkemizde yaşayan ve belli bir geliri olan her bireyin vergi ödemesi gereklidir. Devlete olan vergi borcunuzu iki dönem olarak ödersiniz. Yılın ilk 6 aylık döneminde ve yılın ikinci aylık döneminde vergi borcunuz hesaplanır ve ödemeniz gereklidir. Ödemeniz gereken vergi miktarını ödemediğiniz zaman vergi borcunuz oluşur. Oluşan vergi borcunuzu zamanında ödemezseniz vergi borcunuza faiz uygulanır. Hatta her geçen gün bu borca daha da faiz uygulanarak katlanmaktadır. Kişiler devlete olan vergi borçlarını taksitli bir şekilde ödeyebilirler. Bireyler devlete olan vergi borçlarını taksitli bir şekilde ödemek isterse eğer ilk önce gecikme faizi hesaplama işlemini gerçekleştirmelidir. Gecikme faizi hesaplama işlemini vergi dairesi faiz hesaplama işlemi sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Vergi faiz hesaplama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Vergi işlemlerinin hepsi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Vergi faiz hesaplama işlemi de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet uygulamasından gerçekleştirilmektedir. Taksitli ödeme yapabilmek için başvuru yapmanız gereklidir. Başvuru yapmadan önce faiz hesaplamalarını gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde ne kadar taksit yaptığınızda ne kadar faiz uygulanacağını öğrenebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi dairesi faiz hesaplama uygulaması sayesinde ne kadar faiz ödemesi gerektiğini, ödemesi gereken borç miktarını, toplam borcunu, tüm borçlarını kaç ayda ödemesi gerektiğini öğrenebilir.

Vergi Dairesi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vergi Dairesi faiz hesaplama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığının internet uygulamaları aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Maliye Bakanlığı’nın bir hizmeti olan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet uygulaması sayesinde birçok vergi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Vergi hesaplama, vergi borcu hesaplama, faiz hesaplama gibi işlemlerin çoğu Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerden vergi faiz hesaplama işlemi sayesinde borçlarınızı taksitlendirmek istediğinizde ne kadar vade yapılacağını, gecikme zammı, gecikme faizi, vade tarihini öğrenebilirsiniz. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yaptıktan sonra internet vergi dairesi bölümünden gecikme zammı ve faizi hesaplama uygulamasına giriş yapmalısınız. Yazımızın sonunda verdiğimiz link sayesinde de vergi dairesi faiz hesaplama programına giriş yapabilirsiniz ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bir hizmeti olduğu için ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olduğu için resmi bir işlemdir. Yani burada gerçekleştirdiğiniz işlemler resmi değerler içermektedir. Vergi dairesi faiz hesaplama işlemini vergi dairelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Ama evinizden çıkmanıza gerek kalmadan da internet ortamından vergi dairesi faiz hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi dairesi faiz hesaplama uygulamasına giriş yaptıktan sonra ödemeniz gereken faiz miktarını hesaplayabilirsiniz.

dfdf-768x788

Söylediğimiz adımları takip ettiğinizde veya vermiş olduğumuz linke tıkladığınızda karşınıza bu tablo gelecektir. Tabloya ulaştıktan sonra sizin doldurmanız gereken bazı alanlar bulunmaktadır. Bunun için ilk önce gecikme zammı mı veya gecikme faizi olarak mı işlem yapmak istediğinizi seçmelisiniz. Bu seçeneği seçtikten sonra borcunuzun tarihini girmelisiniz. Daha sonrasında hesaplama işlemini gerçekleştirdiğiniz tarihi sisteme girmeniz gereklidir. Son olarak hesaplama yapmak istediğiniz borcu sisteme girdiğinizde gecikme zammı, gecikme faizi, vade, tarih, miktar, faiz oranı, zam ve ödenecek tutarı öğrenebilirsiniz. Bu hesaplama tablosunda 25 satır bulunmaktadır. Kişilerin ne kadar borcu var ise her borcu için aynı işlemi tekrarlaması gereklidir. Bütün bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra vergi dairesi faiz hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bütün ayların borçlarını, ne kadar faiz uygulandığını ve toplam borcu bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Vergi Dairesi Faiz Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.