Sorgulamalar artık tek çatı altında!

15 Tatili (Sömestr) Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan bütün okullar için geçerli olacak olan sömestr tatil tarihi belli oldu. Sömestr tatilinin ne zaman başlayacağını sizler için yazımızın devamında anlatmış bulunmaktayız. Yazımızın devamını okuyarak bu bilgilere ulaşabilir ve tatilin ne zaman başlayacağını öğrenebilirsiniz.

15 Tatil (Sömestr) Nedir?

15 tatil yani diğer bir adı ile sömestr günümüzde MEB yani Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında uygulanmaya devam etmekte olan bir tatil sistemidir. Eğitim 1 yıl içerisinde 2 dönem olmak üzere belirlenmiş bir sisteme dayanmaktadır. Bu sistem de birinci dönem tamamlandığında araya küçük bir dinlenme koyulmuştur. Bu dinlenme zamanı ise 15 gün yani temsilen 2 haftadır. Bu tatilin adı da 15 tatil ya da sömestr olarak belirlenmiştir. Günümüzde öğrencilerimizin gün sayarak beklediği zaman dilimlerinden bir tanesidir. Döneme ait karneler alındıktan sonra tatil başlamış demektir.

15 Tatil (Sömestr) Ne Zaman?

Velilerimizin ve öğrencilerimizin heyecanla beklediği sömestr tatili için geri sayım başladı. Milli eğitim bakanlığı sömestr tatilinin ne zaman olduğunu geçtiğimiz günlerde açıkladı. Öğrencilerimiz ve velilerimizi yakından ilgilendiren bu haber ile birlikte sömestr tatilinin tarihi 20 Ocak 2017 günü olarak belirlendi. 20 Ocak 2017 Cuma günü ara dönemin yani diğer bir deyişle kanaat döneminin karnelerini alacak öğrencilerimiz için karne hediyeleri ve tatil planları şimdiden yapılmaya başlandı. Öğrencilerimiz için şimdiden başarılı bir dönem olmuş olduğunu umuyoruz. Öyle olmamış olsa bile 2. dönem olarak daha önlerinde düzeltme fırsatları olduğunu da ayrıca hatırlatıyoruz.

1 yıllık eğitim öğretim döneminin diğer yarısı yani ikinci dönem daha farklı olarak geçmektedir. Öğrenciler bir üst sınıfa atlayabilmek için bu dönemi başarı ile bitirmelidirler. 2. dönem sonunda ise tekrar bir karne verilmektedir. Bu karne ikinci dönem notlarını içermekte ve aynı zamanda sınıfa tamamlayıp tamamlayamadığına dair bilgiler de içermektedir. Bu bilgiler doğrultusunda da öğrenciler için yeni bir tatil zamanı başlamaktadır. Bu da yaz zamanına gelmektedir. Bu yıl yaz tatili 9 Haziran 2017’de başlayacaktır. Bu tatil tam olarak 3 ay sürmektedir. Bu 3 aylık tatil sonunda ise yeni bir eğitim öğretim yılına başlanmaktadır. 2. dönem boyunca çalışıp sınıfını tamamlayan öğrencilerimiz için bu süreç oldukça beklenen ve sevilen bir dönemdir. Aynı şekilde veliler içinde bu tatil memlekete veya uzun tatil için gidilecek olan planların ortaya çıkmasında büyük bir rol oynamaktadır. Tüm bir yılın yorgunluğunu üzerinden atmak isteyen öğrencilerimiz için tatiller vazgeçilmez birer dinlenme aracıdır.

15 tatil yani diğer adı ile sömestr tatili ve yaz tatili öğrencilerin ve öğretmenlerin bütün bir yılın yorgunluğunu üzerlerinden atmaları ve yeni bir yıla daha dirençli olarak başlamaları için motive olarak da görülmektedir. 15 tatil ve yaz tatillerinin oluşturulma amacı dinlenme ve motive etme olarak belirlenmiştir. Amacı doğrultusunda da dinlenmek için birçok şey yapılabilmektedir. Sırf bu tatiller için oluşturulmuş etkinlikler ve tatil planlamaları bulunmaktadır. Ülkemizde tatil oldukça sevildiği için gerçi hangi ülkede tatil sevilmez ki? Tatil genel olarak sevildiği için bu konu ile ilgili oldukça yaratıcı ve eğlenceli fikirler edinebilir ve onları uygulayabilirsiniz. Gezilecek yerler sıralamalarına bakabilir, bu gezilecek yerler listesinden başka yapılacak şeyler listelerine de ayrıca bakıp fikir edinebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.