Sorgulamalar artık tek çatı altında!

4B Bağkur Günlük Kazanç Beyanı Giriş

Bağ-Kur hizmeti güvencesinden yararlanan kişilerin e-devlet sisteminin ile günlük kazanç beyanını yaparak Bağkur’un tüm basamaklarını yada prim ödemelerini internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirler.

Bağ-Kurun kişiye sunduğu hizmet güvencesinden yararlanmakta olan kişiler e-devlet sistemi ile günlük kazanç beyanı yaparak Bağkur basamak ve prim ödemelerini kolayca yapabilme olanağına sahiptirler. E-devlet internet sitesi üzerinden 4B Bağkur günlük kazanç beyan girişini belli girişleri yapmanız halinde yapabilirsiniz.

E-Devletin kendi internet sitesinden gerçekleştirilebilecek olan bu hizmetten yazının sonunda yer alan linke tıklayarak ilk adımda siteye giriş yapabilirsiniz.

4B Bağkur günlük kazanç Beyan giriş işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Bu internet adresinden öğrenmek istediğiniz Bağ-kur günlük kazanç beyanı giriş işlemlerinizi halledebilirsiniz. Ardından açılan sayfada aşağıdaki görseldeki gibi ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ bağlantısıyla giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında çıkan sayfada  T.C. kimlik numarası ve şifrenizi girip ardından sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

beyangirişi2

Eğer e-devlet şifrenize hala sahip değilseniz en yakın PTT şubesinde yanınızda kimlik belgenizi götürerek başvuruda bulunabilirsiniz. 2 TL ücret karşılığında size özel olarak verilecek zarftaki şifrenize kolaylıkla sahip olabilirsiniz. İşlemlerin ardından açılacak olan sayfada 4B Bağkur günlük kazanç beyan birimi ile ilgili buton bulunmaktadır.

Görseldeki gibi beyan edeceğiniz tutarı girmeniz ve ardından ödenecek olan prim tutarını hesaplama butonuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Beyanda Bulunma Esasları Nelerdir?

Bağ-Kurlu bireylerin ya da bağ-kur çalışma koşulları oluşturan işverenlerin esaslar için hizmet ve prim belgesini düzenlemesine gerek duyulmamaktadır. Bu durum itibariyle beraber sigortalılar aylık prim esas kazançlarını beyan etmeleri gerekmektedir. Sigortalıların aylık prim esas kazanç miktarının belirlenmiş olan prim esas günlük kazanç miktarının alt ve üst sınırının arasında olması şartı ile günlük olan kazancın otuz katı kadar olmalıdır. Kanunlar gereği alınacak olan primin ve verilecek olan ödeneklerin hesabına esas olan günlük kazancın alt sınırı sigortalıların yaşına uygun olarak asgari ücret miktarının otuzda biridir. Üst sınırda ise 16 yaşını geçmiş olan sigorta sahiplerinin günlük kazancı alt sınırının 6,5 katı olmaktadır. Bunların aksi halinde beyanda muhakkak olarak bir sorunla karşılaşılır. Prime esas kazancın beyanını Sosyal Güvenlik Kurumu içinde olan ilgili kuruma yazılı bir şekilde yapılmalıdır. Prime esas olarak kazançları ile ilgili olacak şekilde yapılacak olan beyanların önemlilik kazandığı tarih, yazılı olarak yapılan beyanın kuruma intihal edildiği tarihtir. Prime esas kazanç beyanını kişi ayda bir kere olarak verebilir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde yapılan bir beyan başlangıcı da gösterildiği takdirde bunun değiştirilmemesi halinde sonraki aylar içinde de yapılmış olarak gözükecektir. Yapılan beyandan sonra art ardında 12 aydan fazla olacak şekilde prim ödemelerinde bulunulmaması ile birlikte bu 12 aylık süreden itibaren beyan geçerliliği ortadan kalkmış olacaktır. Herhangi bir beyanda bulunmayan, beyanın geçerlilik süresi ya da başka sebeplerden dolayı ortadan kalkan ve prime esas günlük kazanç alt sınırı olan 30 katın altında kalmış olan sigortalı kişinin aylık prime esas kazancı, günlük kazanç alt sınırının 30 katı şeklinde dikkate alınır. Kişinin sigortalı sayılmasını gerektirecek çok fazla durumun olması halinde ise yukarıdaki esaslara bağlı olarak tek beyanda bulunması gerekmektedir.

Primlerin Ödenme Süresi

Sigortalı olan kişiler her ay için belirlenen primlerini beraberindeki ayın sonuna kadar kuruma ödemek zorundadırlar. Belirli kanunlar çerçevesinde çalışan kişiler sigortalı sayıldıkları için ve tüm sigortalı olan kişilerin ödeyecekleri primler yine aynı süre zarfında Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olacaktır.

 4B Bağkur Günlük Kazanç Beyanı Giriş İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.