Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Aile Hekimi Randevu Alma İşlemleri Nereden ve Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığının dijitalleşme çalışmalarına ağırlık vermesi ile birlikte gerek hastanelerden gerek aile hekimlerinden randevu almak son derece kolay bir hale geldi. Randevu saatine kısa bir süre kala vatandaşların sağlık merkezlerine gitmesi ile birlikte muayene öncesi saatlerce sıra bekleme kabusu da sona ermiş oldu. Merkezi hekim randevu sistemini faaliyete aldıktan sonra hem internet sitesi aracılığıyla hem de çağrı merkezi kanalıyla randevu işlemlerinin gerçekleşmesine olanak tanıyan Sağlık Bakanlığı, vatandaşların daha çabuk bir şekilde randevu oluşturabilmelerini sağladı. Ayrıca bu sistem sayesinde randevu alma işlemine ek olarak, randevu geçmişini görüntüleme, randevu iptal etme, aile hekiminin kim olduğunu öğrenme gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirmek de mümkün hale geldi.

Aile Hekimi Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile hekiminin kim olduğunu merak eden vatandaşlar, çeşitli yöntemler ile bu sorunun yanıtına ulaşabilirler. Günümüzde aile hekimi bilgilerini sorgulamak için tercih edilen en hızlı iki yöntem ALO 182 çağrı merkezi ve e-devlet sistemidir.

Eğer hangi aile hekiminde kayıtlı olduğunuzu merak ediyorsanız Sağlık Bakanlığının ALO 182 hattını arayarak aile hekiminizi öğrenebilir ya da e-devlet sistemine giriş yaparak kendiniz internet üzerinden sorgulamanızın sonucuna ulaşabilirsiniz.

 •  E-devlet sisteminden aile hekimini öğrenmek için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza Sağlık Bakanlığının e-devlet sistemi aracılığıyla sunmuş olduğu aile hekimi bilgileri sorgulama sayfası çıkacaktır. Burada işlem yapabilmek için ilk olarak kimlik doğrulaması yapılması gerekir. Bunun için “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

 • Sisteme giriş yapabilmek için alakalı boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi sırasıyla yazıp “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Eğer henüz e-devlet şifrenizi temin etmediyseniz mesai günleri ve saatleri içerisinde bulunduğunuz konuma yakın bir alandaki herhangi bir PTT iş yerine giderek görevli personele kimlik belgenizi gösterip içerisinde e-devlet şifrenizin yer aldığı zarfı satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız durumunda ise giriş ekranında yer alan “şifremi unuttum” bağlantısına tıkladıktan sonra sistemin güvenlik amacıyla tarafınızdan talep ettiği kimlik bilgilerini girmeniz gerekir. Daha sonra sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza gönderilecek olan kısa mesajın içerisinde yer alan güvenlik kodunu ilgili alana yazdıktan sonra yeni bir parola oluşturmanız mümkün olacaktır. Eğer sistemde tanımlı bir cep telefonu numaranız bulunmuyorsa bu yöntemle şifre yenilemek mümkün olmadığı için tekrar bir PTT iş yerine giderek yeniden içerisinde şifrenizin yazılı olduğu bir zarf satın almanız gerekir.
 • Ayrıca e-devlet şifresi dışındaki yöntemlerle de sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş ekranında üst bölümde yer alan internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı gibi seçeneklerden birisine tıklayarak ilgili aşamaları geçip sisteme giriş yapmak mümkündür.

 • Sisteme giriş yapınca sorgulama sonucunuz otomatik olarak karşınıza çıkar. Ekranda ilk satırlarda size ait ad ve soyad bilgileri yer alır. Bunun hemen altında ise bağlı olduğunuz aile hekiminin adı ve soyadına, aile hekiminizin çalıştığı kurumun adı ve adresine ulaşmanız mümkündür.

E-devlet sisteminden aile hekiminizi sorgulamak için TIKLAYINIZ

Aile Hekiminden Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sağlık ocağı randevu işlemlerini iki farklı yöntemle gerçekleştirmek mümkündür. Günümüzde vatandaşlar telefon ya da internet aracılığıyla aile sağlık merkezi randevu işlemlerini tamamlayabilirler.

1. Telefon ile aile hekiminden randevu alma işlemi nasıl yapılır?

Telefon aracılığıyla aile hekiminden randevu almak istiyorsanız Sağlık Bakanlığının ALO 182 numaralı MHRS randevu çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bu yöntemde kısa bir süre bekledikten sonra görevli personele bağlanırsınız ve personel sizden T.C. kimlik numaranız ve isim, soyisim bilgilerinizi talep eder. Bu bilgileri aldıktan sonra ise hangi gün ve saat kaçta randevu oluşturmak istediğinizi belirtirsiniz. Talep ettiğiniz randevu oluşturulduktan sonra çağrı merkezindeki personel tarafınıza randevunun tarihini ve saatini bir kez daha teyit edip işlemi sonlandırır.

2. İnternet üzerinden aile hekimi randevusu nasıl alınır?

Sağlık Bakanlığının merkezi hekim randevu sistemi aracılığıyla online olarak aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Bu işlem için tarafınızdan herhangi bir ücret talep edilmez ve çağrı merkezi ile iletişime geçtiğinizde olduğu gibi bağlanana kadar sıra beklemeyeceğiniz için herhangi bir vakit kaybı söz konusu olmaz. Dolayısıyla telefonla randevu yöntemine göre daha kolay ve hızlı bir randevu alma yöntemi olduğunu söylemek mümkündür.

 • MHRS’nin randevu sisteminden internet aracılığıyla randevu almak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapmanız gerekir.

 • Eğer merkezi hekim randevu sistemine henüz kaydolmadıysanız ve bir şifreniz yoksa “üye ol” butonuna tıklayarak yeni bir üyelik oluşturup şifrenizi belirleyebilirsiniz. Burada ilgili boşluklara T.C. kimlik numarası, ad, soyad, cinsiyet, doğum yeri, doğum tarihi, baba ve anne adı gibi bilgileri girmeniz gerekir. Daha sonraki aşamada ise iletişim bilgileri ile güvenlik bilgilerini belirleyip üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Ayrıca sayfada yer alan “e-devlet ile giriş” seçeneğine tıklayıp e-devlet bilgilerinizle de randevu sistemine giriş yapabilirsiniz. E-devlet ile sisteme girme konusunda merak ettiğiniz her detaya bir üst başlıktan ulaşabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız halinde ise “hatırlamıyorum” butonuna tıkladıktan sonra cep telefonu numaranızı ya da e-posta adresinizi girerek şifre sıfırlama talimatınızı oluşturabilirsiniz.

 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranın sağ tarafı, aile hekimi ile alakalı randevu işlemlerine aittir.
 • Aile hekimi randevu arama bölümünden aile hekiminizin adını ve birimini görebildiğiniz gibi müsait olduğu gün ve saatler için randevu oluşturma işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.
 • Randevu oluşturmak için ilk olarak “randevu tarihi” bölümünden hangi güne randevu almak istediğinizi seçin.
 • Gün seçimini yaptıktan sonra sıra saat seçimine gelir. Belirlenen güne ait saat listesinde gri renkli zaman dilimleri randevu almaya uygun olmayan zamanları, mor renkli zaman dilimleri check-up randevularını, yeşil renkli zaman dilimleri ise muayene için uygun olan randevu zamanlarını göstermektedir.
 • Buna göre saat seçiminizi yaptıktan sonra randevu almak istediğiniz saatin üzerine tıklayın.
 • Son olarak karşınıza “randevu onay” ekranı gelecektir. Bu ekranda kişisel bilgileriniz, randevuya ait bilgiler, iletişim bilgileriniz gibi detaylar yer almaktadır. Buradaki bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra “randevuyu kaydet” yazısına basmanız halinde randevunuz oluşacaktır.

İnternet aracılığıyla aile hekiminizden randevu almak için TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.