Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ALES Başvurusu

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı demektir. Lisansüstü eğitim programı almak isteyen kişiler bu sınava girmek zorundadır. ALES ise ÖSYM tarafından her yıl düzenlenmektedir.

Sınav sonucu almış olduğunuz puan, 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyacaktır. Sınava girebilmek için ise başvurunuzu çeşitli yollardan yapabilirsiniz.

ALES başvurularını, ÖSYM’nin internet sitesi aracılığı ile yapabileceğiniz gibi aynı zamanda başvuru merkezleri ile de yapabilirsiniz. Dilerseniz, posta yolu ile de başvurunuzu yapabilirsiniz ancak biraz zor ve uğraştırıcı bir yol olmaktadır.

Başvurunuzu ÖSYM’nin üzerinden yapmanız için ilk olarak resmi internet sitesi üzerinden işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu bu sistem üzerinden yapmanız için geçerli istenilen fotoğrafınız sistemde olmalı ve aynı zamanda eğitim bilgilerinizin eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekmektedir. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme girişinizi yapabilirsiniz. Bunun için şifrenizi başvuru merkezlerinden edinebilirsiniz.

ALES başvularınız için ise belirli bir ücreti ödemeniz de gerekmektedir. 2017 sınav ücreti ise, 90 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ödemelerinizi, ALES başvuru klavuzlarının son sayfasında bulunan banka bilgilerinden ulaşabilirsiniz. Ödemelerinizi  PTT şubelerinden, internet bankacılığı aracılığıyla ve banka şubeleri sayesinde yapabilirsiniz. ALES ödemeleri, Akbank, Denizbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Banka’dan ödeme yapılırken, ihtiyacınız olan tek şey TC kimlik numaranızdır. Ücreti ödedikten sonra, alınan dekont üzerinde yer alan sınav bilgilerini ve TC kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı gibi kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz ve dekontu saklayınız.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuarlarında yüksek lisans eğitimi almak isteyen bireyler ALES’e girmesine gerek kalmamaktadır. Ancak, herhangi bir yükseköğretim kurumunda hizmet veren araştırma görevlisi, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı, okutman, öğretim görevlisi, uzman kadrolara girebilmesi için  ALES’e girmesi ve iyi bir sonuç alması gerekmektedir.

ALES Başvuru İşlemini Yapabilmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.