Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ALES Soruları

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ALES’te birçok kişi başarılı olabilmek için ter dökmüştür. ALES ile birlikte bütün yükseköğretim kurumları, sınav sonuçlarına göre bireyleri lisansüstü programlarına yerleştirmektedir. Bu kapsamda belirli bir puanın üzerinde almaları gerekmektedir. ALES’e göre bir lisansüstü programına katılmaya hak kazanmak için 55 ve üzeri puan alınması gerekmektedir. Ancak lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracak olan bireyler için bu puan 70 olmaktadır.

Yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarında adaylar değerlendirme durumlarında, hangi durumlardan sorumlu olacaklarının bilgisi verilecektir. Bu durumda ise, sınav puanının % 50’den az olmaması koşulu yer almaktadır.

Yükseköğretim kurumları yapacak oldukları seçme işlemlerinde, adayların almış oldukları ales puanına dikkat etmekle beraber aynı zamanda ön eleme amacıyla da görebilmektedirler. Ayrıca kendilerinin yapacak oldukları bazı sınavların bir parçası olarak kabul ederek bireylere başka testlere ve imtihanlara sevk etmektedirler.

ALES’in bir başka önem teşkil eden yönü ise, yurtdışında lisansüstü programı almak isteyen adaylar içindir. Bu kapsamda yurtdışında lisansüstü eğitim alacak olan kişilerin, mutlaka ALES’te başarılı olmaları gerekmektedir. Ancak bunlara ek olarak, lisansüstü programlarını kendi imkanları ile yapacak olan bireylerin ALES’e girme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Yurtiçindeki ve yurtdışındaki kurumlar şartlar kapsamında ALES sınav sonuçlarını kullanmaktadırlar.

Geçiş yılların ve yakın zamanda olan ales sınav sonuçlarını ise ÖSYM’nin sistemi üzerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. ALES sınav sorularına ulaşmanız ile birlikte gelecek dönemlerde yapılacak olan ALEA sınavına da hazırlıklı olmuş olacaksınız.

ALES Soruları Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

ALES sınav soruları için yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden istediğiniz dönemin ales soruları kısmına tıklayarak sorularına ulaşabilirsiniz.

7889

Bu sistem üzerinden istediğiniz sınav sorularına ulaşabilirsiniz. Bu tıklama işleminizden sonra sınav sorularına temel soru kitapçığı kısmına tıklayınız.

7889

Bu işleminizden sonra sınav sorunları doküman olarak karşınıza çıkacaktır. Tüm bu adımlardan sonra, ALES sınav sorularına ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

ALES Sınav Sorularına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.