Sorgulamalar artık tek çatı altında!

AÖL Sınav Giriş Yerleri

AÖL açılımı ile Açık Öğretim Lisesi sınavı demektir. Her sene düzenli olarak Milli eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yapılan bu sınav sayesinde liseyi örgün öğretim dışında alan kişiler yararlanmaktadır. Bu açık lise kapsamında kişiler öğretimlerini tamamlayabilmektedirler.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yapılamakta olan açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi sınavlarının tarihi belli olmuştur ve 2016 yılı bahar yılı ilk sınavları gerçekleşmiştir. Bunlara ek olarak bahar dönemi 2. sınavlarında zamanı yaklaşmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklama kapsamında ise, bahar dönemi Açık Öğretim Lise sınav yerleri belli olmuştur.

2016 yılı kapsamda yapılan sınavların ilk aşaması 2-3 Ocak tarihlerinde gerçekleşmiştir. Bahar dönemi 2. sınavları ise, 19-20 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Yapılan açıklama göre ise sınav sonuçları 28 Nisan 2016 tarihinde açıklanacak ve sizler internet üzerinden sonuçlarınızı öğrenebileceksiniz.

Açık Öğretim Lise sınav yerleri ve giriş belgeleri de aynı sistem üzerinden edinebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımlar sayesinde sizlerde işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir ve giriş yerlerinizi öğrenerek aynı zamanda giriş belgelerinizi de edinebilirsiniz.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığınca bugün açıklanan sınav yerlerine ek olarak bazı açıklamalarda yapılmıştır.  Bakanlıkça “güvenlik nedeniyle bazı sınav bölgeleri iptal edilmiştir. İptal edilen sınav bölgelerinde sınava girecek öğrencilerin uygun sınav bölgelerine yerleştirme işleminin yapılması nedeniyle sınav giriş yerlerinin açıklaması gecikmiştir.” açıklaması yapılmıştır. Güvenlik nedeniyle bazı bölgelerde sınavlar iptal olmuştur.

Sınav yerinizi ve giriş belgenizi almak için ise Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesini kullanmanız gerekmektedir. Bu kapsamda sadece öğrenci numaranız, şifreniz ve ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sınav bilgilerinizi ekran üzerinde bulabilirsiniz. Çıktısını alarak belirtilen saatten en az 1 saat önce sınav yerinde olmanızı tavsiye ederiz. Sınav için, sınav giriş belgeniz ve kimliğiniz (pasaport, ehliyet gibi) bulundurmanız yeterli olacaktır.

Sınavlarınız her ders için çoktan seçmeli test şeklinde olmaktadır ve her bir ders 100 ders notu üzerinden değerlendirilmektedir. Her soru 5 puan değerindedir ve her ders için toplamda 20 soru bulunmaktadır. Her soruda 4 şık bulunmaktadır. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara ek olarak ise, 4 yanlış bir doğruyu götürmemektedir. Sınavlar cumartesi ve pazar günleri 4 oturum şeklinde yapılmaktadır. Oturumlar sabah (09:00) ve öğlen (10:00) yapılmaktadır. Kişiler almış oldukları derslere göre bu oturumlara katılmaktadırlar.

Açık Liseden mezun olmak için ise belli bir puan almanız gerekmektedir. Kişilerin açık liseden mezun olmaları için en az 192 krediye sahip olmaları gerekmektedir. Her dersten geçmek için 45 puan yeterli olacaktır ancak bu puanlar diploma notunuzu etkilediği için dersleri yüksek bir notla geçmeniz sizlerin yararına olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.