Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araba / Araç Cezası Ödeme

Emniyet Genel Müdürlüğü son yıllarda artan trafik kazalarından dolayı trafik cezalarında bir değişime gitmiştir. Artık trafik cezaları daha fazladır ve daha caydırıcıdır. Sürücülerin trafik kurallarına uymaları için birçok çalışma yapılmaktadır. Birçok yerde trafik kontrolleri yapılırken uygulamalar ile de trafiğin kontrolünü sağlamaktadır. Ayrıca yollara yerleştirilen radarlar ile hız limitini aşan sürücülere trafik cezası yazılmaktadır. Yani son yıllarda trafik kontrolü bakımından birçok uygulama yapılmıştır. Hatalı sollama durumunda, kırmızı ışıkta geçme durumunda, hız limitini aşma durumunda veya emniyet kemeri takmadığınız durumda trafik polisleri size ceza uygulayabilir. Trafik cezası almamanız için trafik kurallarına uymanız gereklidir.

Araç plakasına yazılan ceza ve sürücü belgesine yazılan ceza olmak üzere iki tip trafik cezası uygulanmaktadır. Trafik polisleri aracınızı durdurarak yazdığı trafik cezaları sürücü belgenize yazılır. Bu trafik cezaları ehliyetiniz üzerinde bulunur. Araç plakasına yazılan trafik cezaları ise makbuz olarak yazılmaz. Trafik cezasının yazıldığından haberiniz olmayabilir. Trafiğin yoğun olduğu noktalarda trafik polisleri trafiği aksatmamak için sizi durdurmadan araç plakasına ceza yazabilir. Ya da mobese kameraları aracılığı ile araç plakasına ceza yazılabilir. Trafik polisleri trafiğin yoğun olduğu noktalarda mobese kameraları ile trafiğin akışını izlemektedir. Ters giden bir durumda veya trafik kurallarına uymayan sürücüleri gördüğünde trafik cezası yazma hakkına sahiptir. Araç plakasına yazılan cezalar size posta yolu ile gönderilir. Her iki türlü de size trafik cezası yazılmış olur. Yazılan trafik cezalarını ödemeniz gereklidir. 2 hafta içinde ödediğiniz takdirde trafik cezalarında bir indirim söz konusu olmaktadır. Bu yüzden zamanında araba / araç cezası ödeme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede araç plakasının üzerinde yer alan veya sürücü belgenizin üzerinde yer alan trafik cezalarını ödeyebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şube bölümüne giderek araba / araç cezası ödeme işlemini gerçekleştirebildiğiniz gibi vergi dairelerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Araba, araç cezası sorgulama işlemini internet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Araba / araç cezası ödeme işlemini de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Araba / Araç Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araba / araç cezası ödeme işlemini gerçekleştirmeden önce trafik cezanız var mı onu öğrenmeniz gereklidir. Trafik cezası sorgulama işlemini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Ana sayfada yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama bölümüne girmelisiniz. Bu sayfaya kimlik bilgilerinizi girmeniz gereklidir. Adınızı, soyadınızı, T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi girmeniz gereklidir.

trafik-cezasi-sorgulama

Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Doğrulama işleminden sonra sorgulama seçenekleri karşınıza gelecektir. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama veya sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama seçeneklerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Araba / Araç Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GİB Araba / Araç Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden araba / araç cezası ödeme işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın motorlu taşıt işlemleri sayfasından motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Açılan sayfada araba / araç cezası ödeme için ilk olarak araç plaka numaranızı girmeniz gereklidir. Özel plaka ise bunu da seçeneklerde belirtmeniz gereklidir. T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı da girdikten sonra araba / araç cezası ödeme için son olarak tescil tarihini gün ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir.

traf

Tüm bu işlemlerden sonra eğer bir cezanız var ise bunu anlaşmalı bankaların kredi kartları ile ödeyebilirsiniz.

GİB Araba / Araç Cezası Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.