Araba / Araç Cezası Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araba / Araç Cezası Öğrenme

Trafiğe çıktığınızda trafik kurallarını ihlal ettiğinizde trafik polisleri tarafından trafik cezası uygulanır. Birçok trafik cezası vardır. Hız limitini aşma, hatalı sollama, kırmızı ışıkta geçme, yanlış park ve başka birçok trafik cezası bulunmaktadır. Trafik cezası almamak için trafik kurallarına uymanız gereklidir. Trafik kazalarını azaltmak için Emniyet Genel Müdürlüğü trafik cezalarında caydırıcı bir artış yapmıştır. Sürücülerin trafikte daha dikkatli olmaları için çalışmalar devam etmektedir. Trafik polisleri tarafından yazılan trafik cezaları size makbul olarak yazılır. Bir de mobese kameraları tarafından trafik cezası uygulanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şube bölümü mobese kameraları tarafından trafiğin akışını kontrol etmektedir. Bazı görevlilerde trafik kurallarına uymayan sürücülerin plakasının fotoğrafını çekerek trafik cezası yazmaktadır. Kırmızı ışıkta geçtiğinizde veya radara girdiğinizde sizin haberiniz olmadan size trafik cezası yazılabilir. Bu yazılan trafik cezaları size posta yolu ile gönderilir. Bildiğiniz üzere posta ile gönderilen iletilerde bazen aksaklıklar olabiliyor. Bu yüzden trafik cezaları size ulaşamayabilir. Yani haberiniz olmadan aracınızın üzerinde trafik cezası olabilir. Aracınızın trafik cezası olup olmadığını araba / araç cezası öğrenme işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şube bölümüne giderek araba / araç cezası öğrenme işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden araba cezası öğrenme işlemini basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de araç cezası öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Araba / Araç Cezası Öğrenme Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi olan EGM sisteminden şifresiz bir şekilde araba / araç cezası öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ana sayfada yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini seçtikten sonra karşınıza sorgulama ekranı gelecektir.

trafik-cezasi-sorgulama

Bu ekrana adınızı, soyadınızı, T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı girdikten sonra doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Doğru bir şekilde bilgileri girdikten sonra sorgulama seçenekleri karşınıza gelecektir. Sorgulama seçenekleri içerisinden araba, araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulama seçeneğini seçmeniz gereklidir. Araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulama sayfasında plakanızı ve tescil belge seri ve numarasını girmeniz gereklidir. Tüm bu bilgileri girdikten sonra araba / araç cezası öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Araba / Araç Cezası Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

GİB Araba / Araç Cezası Öğrenme Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden birçok sorgulama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerinden bir tanesi de araba / araç cezası öğrenme işlemidir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden aracınıza bir ceza kesilip kesilmediğini, cezanın kesilme tarihini, cezanın kesilme nedenini öğrenebildiğiniz gibi cezayı ödeme işlemini de bu sistemden gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden araba / araç cezası öğrenme işlemi için yazımızın sonunda verilen linki kullanabilirsiniz. Linki tıkladığınızda sizi direk motorlu taşıt işlemleri sayfasına yönlendirecektir. Motorlu taşıt işlemleri sayfasından motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Açılan sayfada ilk olarak sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakasını girmeniz gereklidir. Eğer özel plaka ise bunu seçeneklerde belirtmelisiniz. T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı sisteme girdikten sonra son olarak tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak da sisteme girmeniz gereklidir. Tüm bu işlemlerden sonra tamam linkini tıklayarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Eğer arabanızın veya aracınızın üzerinde bir ceza varsa bu cezayı anlaşmalı bankaların kredi kartları aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

GİB Araba / Araç Cezası Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.