Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araba Bandrolleri

Dünyada artan araç kullanımı trendi ülkemizde de artan bir eğilimdedir. Dünyada kişi başına düşen araç sayısı her geçen gün daha büyük oranlara çıkmakta. Bu artış ülkemizde de oldukça yüksek seviyelerdedir. Ülkemizde neredeyse her bireyin, her hane halkının en azından bir aracı bulunmaktadır. Bu nokta da artan bu araç sayısının devlete gelir açısından bakıldığında artan bir vergi tutarı görülebilmektedir. Bu vergi türü ülkemizde araç vergisi, otomobil vergisi ya da motorlu taşıtlar vergisi olarak da bilinmektedir. Artan bu araç sayısı ülkemizde bu araç vergisi ya da mtv’ninde geniş bir kitleden toplanmasına neden olmuştur. Günümüzde  ülkemizde araç sahibi olan vatandaşların ödemek durumunda oldukları araç vergileri, her araç başına alınmakta ve ve yılda iki farklı dönemde iki kez ödenebilmektedir. Araç vergileri ya da araba bandrolleri her çeşit araç için farklı şekillerde alınmaktadır. Ülkemizde otomobillerin yanında diğer türlerde de bu araba bandrolleri yapılmakta, araç vergisi ödenmektedir. Bunların içinde helikopter, uçak, motoru olan deniz araçları gibi motorlu araçlardan bu vergiler toplanmaktadır.

Ülkemiz sınırları içinde belirlenmiş kanunlar çerçevesinde bu belirtilen motorlu araçların, her çeşidin kendi türüne özgü şekilde ödemekle yükümlü olduğu vergilendirme yolu bulunmaktadır.Bu vergilerin gününde ödenmemesi durumunda, ödenmeyen araç vergileri ya da araba bandrolleri içinde devlet cezalandırma yoluna gider. Bu cezaların ödenmemesi durumunda cezalar katlanır. Bu nedenle de araba bandrollerinin zamanı geldiğinde ödenmesi, ceza yemenizi önlemek açısından önemli olacaktır.

Araba bandrolleri, yılda iki kez olacak şekilde iki farklı eşit taksitte ödenir. İlk taksit yılın ilk dönemi olan Ocak ayında ödenir. İkinci eş taksit ise yılın ikinci bölümünün başlangıcı olan Temmuz ayında yapılır. Motorlu taşıtlar vergisi için eğer yılın ilk bölümünde kayıt silinen bir araç için ödenmesi gerekli olan ikinci dönem borcu ödenmez. Ve ikinci dönemde kaydı silinen aracın ise bir sonraki dönemden sonra ödeme yapmasına gerek duyulmaz. Yazımızda araba bandrollerinin yani araç vergilerinin nasıl yapıldığı konusunu değineceğiz.

Araba Bandrolleri Nasıl Yapılır?

Araç bandrolleri ya da araç vergisi ödemeleri taksitlendirme şeklinde ya da internet üzerinden kredi kartı kullanılarak iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Eğer nakit olarak araba bandrollerini yaptırmak istiyorsanız, bunun için vergi dairelerine, gelir idaresi kurumlarına giderek nakit ödeme işlemi ile araba bandrolünü yapabilirsiniz. Ancak eğer aracınızın bandrollerini yapmaz, vergilerini ödemezseniz faizlendirme ile bu borcunuz katlanacaktır. Araç vergisi faizleri bir sonraki araba bandrolleri dönemine yansıtılır. Eğer araba bandrollerinizi yapılan uyarılara karşın hala yapmaz iseniz, ülke de sahip olduğunuz mal varlığınız ve bankalarda bulunan hesaplarınız bloke olur ve haciz işlemleri başlatılır. Bu sebeple de problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumun ortaya çıkmaması için, sahibi olduğunuz motorlu taşıtların var olan araba bandrollerini, araç vergi ödemelerini gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin.

Araç borç sorgulama işlemini gerçekleştirmenin bir diğer yolu ise internet üzerinden yaratılan uygulamaların kullanılması ile ödeme işlemidir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığının oluşturduğu uygulamalar kullanılarak yapılabilmektedir. Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayara sahip olduğunuz araçların araba bandrollerini internet üzerinden yapabilirsiniz. Verdiğimiz linke tıkladıktan sonra araba bandrolleriniz için Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan Plaka, eğer varsa Özel Plaka, T.C. Kimlik No ya da Vergi Kimlik No, Tescil Tarihi gibi bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girmeniz gerekir.

123123

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra TAMAM seçeneğini seçerek sahibi olduğunuz araçların araba bandrollerini ödeme işleminizi yapabilirsiniz. Böylece mtv sorgulaması yapmış ve mtv ödemelerinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Araba Bandrolleri için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.