Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARABA CEZA SORGULAMA

Araba ceza sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinden dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu sorgulama ile aracınızın herhangi bir ceza alıp almadığı bilgisine ulaşırsınız. Aşağıdaki başlıklarda araç ceza sorgulama işleminden ve bu işlemin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Vermiş olduğumuz bilgileri adım adım takip ederek trafik ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araba Ceza Sorgulama İşlemi Nedir?

Günümüz teknolojisinde birçok işlemimizi internet üzerinden nerede olursak olalım gerçekleştirebiliyoruz. Araba ceza sorgulama işlemlerini de GİB ve EGM web sayfası üzerinden gerçekleştirmek mümkün hale gelmiştir. Trafikte hatalı sollama, hız limitini aşma gibi pek çok kural ihlali meydana gelebilmektedir. Bu nedenle trafik kural ihlali yapan araç kullanıcılarına görevli trafik polisleri tarafından trafik cezası uygulanmaktadır. Fakat bu polis memurları trafiğin aktığı her alanda bu işlemi gerçekleştiremezler. Araçlara durdurulup ceza yazılması trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafiğin kilitlenmesine sebep olacağından böyle durumlarda araçlar mobese kameraları ile kontrol edilir. Araç kullanıcıları canlı olarak izlenir ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bu görüntüler yönlendirilir. Trafik alanında çalışan polis memurları görüntüleri bu kameralar ile takip eder. Cezalar araç kullanıcılarına posta yoluyla iletilir. Ancak ne yazık ki bu postalara erişimde aksaklıklar yaşanabilir ve bu ceza büyüyerek ilerde karşımıza daha büyük sorunlar çıkartabilir. Bu nedenle trafik ceza sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeyi aksatmamanızı öneririz.

GİB Araba Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

GİB araba ceza sorgulama işleminin internet üzerinden hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilmesi için hizmetler uygulamaya konmuştur. Araca kesilmiş bir cezanın olup olmadığı, bu cezanın ne zaman kesildiği ve son ödeme tarihi gibi detayları kolayca öğrenmek de böylelikle mümkün hale gelmiştir. Üstelik miktarını sorguladıktan sonra yine internet üzerinden kredi kartı ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazının sonunda vermiş olduğumuz linki kullanarak işleminizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda aşağıdaki sayfa açılacaktır. Bu sayfada bulunan seçeneklerden ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ seçeneğine tıklayınız.

Karşınıza çıkan sayfada aşağıda belirtilen kısımlara plaka, eğer aracınızın plakası özel bir plaka ise 2. basamakta bulunan özel plaka, T.C kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve son olarak da tescil tarihi bilgilerinizi giriniz. Son olarak aynı sayfa sonundaki “TAMAM” butonuna tıklayarak  sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve aracınızın ceza miktarı (puanı), motorlu taşıt vergisi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Adsız

Tüm bu uygulamalardan sonra trafik ceza sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır. Aracınıza ait tüm ceza makbuzlarını bu şekilde takip edebilirsiniz.

GİB Araba Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Araba Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden ceza sorgulamanızı yapmanız için yazımızın sonundaki linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden istenen bilgileri sırasıyla giriniz. Bilgilerin doğruluğundan emin olduğunuz durumda Doğrula sekmesine tıklayınız ve trafik ceza sorgulama işleminizi tamamlayınız.

EGM Araba Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.