Araç Ceza Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Ceza Sorgulama

Sürücülerin trafik kurallarına uymaları için trafik cezalarında bir düzenleme yapılmıştır. Trafik cezaları arttırılarak sürücülerin trafik cezalarına uymaları sağlanmıştır. Ayrıca sürekli bir polis kontrolü vardır. Ama yine de trafik kurallarına uymayan birçok sürücü vardır. Sürücüler trafik kurallarına uymayınca trafik kazaları da artış göstermektedir. Bu yüzden sürücülerin trafik kurallarına uymaları gereklidir. Emniyet Genel Müdürlüğü sürücülerin trafik kurallarına uymaları için birçok caydırıcı ceza uygulamaktadır. Sürücülerin ve yayaların can güvenliği için sürekli olarak trafik kontrolleri yapan trafik polisleri trafik kurallarına uymayan sürücülere trafik cezası yazmaktadır. Trafiğin yoğun olduğu noktaları da mobese kameraları tarafından kontrol etmektedirler. Trafik polisleri tarafından kontrol edilen mobese kameraları aracılığı ile trafik cezası yazılabilir. Mobese kameraları aracılığı ile yazılan trafik cezaları makbul olarak yazılmaz. Trafik cezaları plakanın üstüne yazılır. Ama mobese kameraları tarafından yazılan trafik cezalarında kameralar aracınızın plakasının fotoğrafını çekerek size posta yolu ile gönderilir. Aracınızın üzerinde ne kadar trafik cezası olduğunu araç ceza sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Araç ceza sorgulama işlemi sayesinde hem trafik polisleri tarafından yediğiniz trafik cezalarını hem de mobese kameraları aracılığı ile yazılan trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Mobese kameraları tarafından yazılan cezaların farkında olmayabilirsiniz. Posta yolu ile gönderilse de size ulaşmayabilir. Bu yüzden arada araç ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmekte fayda vardır.

Araç trafik ceza sorgulama işlemini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik şube bölümüne giderek gerçekleştirebilirsiniz. Gelişen internet teknolojisi sayesinde internet üzerinden de araç trafik ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde bulunan kurumlar, kuruluşlar, bakanlıklar ve müdürlükler internetin gelişmesinden sonra internet uygulamalarını hizmete sunmuştur. Bu internet uygulamaları sayesinde vatandaşlar işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü de internet uygulamasını geliştiren kurumlar arasındadır. İnternet üzerinden araç ceza sorgulama işlemini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebildiğiniz gibi ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç ceza sorgulama işlemini internet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. İlk önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesine girmeniz gereklidir. Ardından ana sayfada yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama bölümüne giriş yapmanız gereklidir. Sorgulama yapan kişinin T.C. kimlik numarasını, adını, soyadını ve doğum tarihini girdikten sonra ekranda gördüğünüz gibi doğrula linkini tıklamanız gereklidir.

Giriş yaptıktan sonra araç ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçtiğinizde plakanızı ve tescil belge seri ve numarasını girmeniz gereklidir. Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçtiğinizde ise T.C. kimlik numaranızı, nüfus cüzdan harf seri ve nüfus cüzdan seri numaranızı girmelisiniz.

Araç Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Ceza Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden trafik cezası ödeme işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine girdikten sonra sorgulamalar bölümüne girmeniz gereklidir. Motorlu taşıt işlemleri bölümünden motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir.

Açılan sayfada plakanızı girdikten sonra özel plaka olup olmadığını belirtmelisiniz. T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı girdikten sonra tescil tarihini de gün, ay ve yıl olarak sisteme girmelisiniz. Sorgulama işleminin ardından eğer bir trafik cezası çıkarsa bunu anlaşmalı bankaların kredi kartları ile ödeyebilirsiniz.

Araç Ceza Sorgulama ve Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.