Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ MUAYENE RANDEVUSU ALMA

Ülkemizde de dünyada olduğu gibi araç sayısında son yıllarda hızla yükselen bir grafik vardır. Hemen hemen her haneye bir motorlu araç düşmektedir. Bu durum beraberinde birçok olumsuzluğu da getirmiştir. Nitekim araçların artması; trafiğin artması, hava kirliliğinin artması, şehir yaşantısında kargaşa ve her an tehlike arz eden bir yoğunluk içermektedir. Bu durumlardan insanların en az şekilde etkilenmesi ve yaşantılarında zorluk çekmemesi için birçok toplumsal düzenlemeler getirilmiştir. Bunlardan bazıları şehiriçi ve şehirdışı için ayrı hız sınırları, trafik lambaları, levhalar vb. olarak kabul edilebilir. Bunların yanı sıra araçlardan kaynaklı problemler de bu düzende büyük sorun olarak kabul edilmektedir.

Gerek hava ve gürültü kirliliği olsun, gerekse trafik kazalarının birçoğu insan kaynaklı değil araç kaynaklı problemler olarak kabul edilir. Bunların önüne geçebilmek adına araçların trafiği ve insanları riske etmesini önlemek amaçlı belli aralıklarla araç muayene işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerin süresi ve yapılma aralıkları aracın yaşı, aracın tipi gibi özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Muayene işlemini başarılı şekilde gerçekleştiremeyen araçların satışı gerçekleşemeyeceği gibi trafikte tehlike arz ettikleri için de cezai yaptırımlara maruz kalmaları söz konusudur.

Araç Muayene Randevusu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç muayene konusunda ülkemizde hizmet veren ve bu konuda tekel konumunda bulunan kurum TÜVTÜRK (Türkiye Teknik Denetim Kurumu)tür. Bu kurum kapsamında gerçekleştirilen muayene işlemlerinin araç muayene randevusu almak iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar telefonla randevu sistemi ve internet üzerinden rezervasyon şeklindedir. İnternet üzerinden yapılan araç muayene randevusu alma yalnızca ilgili kuruluşun resmi sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Araç muayene randevusu alma için yazımızın sonundaki bağlantı imlecini kullanabilirsiniz. İlgili yetkili sayfa aşağıda gösterilen sayfadır. Bu sayfada size gösterilen alanlarda aracınızın plakasını ve bulunduğunuz şehri seçerek randevu alma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sistemde dilerseniz daha önce aldığınız bir randevuyu iptal edebilir, dilerseniz değiştirebilirsiniz. Ayrıca Kuruluşun resmi sitesinden muayene sonrası sonuçları da takip etme imkanınız bulunmaktadır.

Araç Muayene Randevusu Almak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.