ARAÇ ŞASİ NO SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ ŞASİ NO SORGULAMA

Şasi numarası aracın üretildiği ülke, aracın tipi, aracın rengi, üretici fabrika, aracın motorunun tipi, kasa tipi, üretim yılı gibi özelliklerini gösteren bir nevi kimlik bilgilerini içeren 17 haneli numaradır. Numara olarak adlandırılmasına karşılık içerisinde harfleri de barındırmaktadır. Bu numaralar aynı zamanda araç alım satım işlemlerinde de kontrol edilerek aracın hasarının olmadığı değişen parçalarının olup olmadığını da gösterebilmektedir. Bu yüzden ikinci el araç alım satım yapacak kişiler mutlaka araç şasi no sorgulamasını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Şasi numaraları araçların çeşitli yerlerine blok üzerine kazıyarak işlenmiştir ve silinmesi değiştirilmesi oldukça güçtür. Genellikle sürücü kapı aralığında ve aynı tarafta bulunan silecek panelinde bulunur. Araç motor üzerine de kazınmış haldedir.

Araç Şasi No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araçların motor ve ana iskeleti üzerine yapıştırılmış olsa da araca ait ruhsat belgelerinde de şasi numarasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şasi numarasını kullanarak araç hasar kaydı ve tadilat raporunu sorgulamak mümkündür. Fakat bu işlem için ülkemizde araç şasi no sorgulama işlemlerini yürüten ve denetleyen resmi bir internet sitesi mevcut değildir. Şasi numarası ile sorgulama işlemleri GSM operatörlerinin sağladığı kısa mesaj sistem yardımı ile yapılabilmektedir. Tüm GSM şirketlerinin ortak kullandığı OTOKONTROL5664 servisi ile araca ait araç hasar, araç detay, değişen parça, poliçe, hayat poliçe, kaza mağdur ve poliçe vade hatırlatma işlemleri sorgulanabilmekte ve kullanılmaktadır.

Avea, Vodafone ve Turkcell GSM operatörlerini kullanarak araç şasi numarasını ve yapacağınız işlemi yazarak 5664’e mesaj gönderiniz. Örneğin; KAZA yazıp 17 haneli şasi numarası da yazarak gönderiniz. Bu servis ücretli olup her operatörden yapılan sorgulama bedeli 5 TL’dir.

Araçlara ait Hasar Kaydı ve TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) sorgulamaları bu bilgi merkezine ait olan resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Yazımızın sonunda hazırlamış olduğumuz bağlantı linkini kullanarak ekteki resimde gösterilen sorgulama penceresini tıklayarak araç şasi no sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

tramer

Araç Şasi No Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.