Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Sorgulama Numarası

Bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de otomotiv sektörü oldukça gelişmiştir. Her ne kadar kendi, milli aracımızı üretememiş olsak da, dünyada yoğunlukta kullanılan birçok aracın ülkemiz tarafından ithal edildiğini, insanların da bu ithal araçlara rağbet gösterdiğini söyleyebiliriz. Birçok insan hayatında en az bir kez bir otomobile sahip olmanın hayalini kurmuştur. Ülkemizde otomobil tutkunlarının oldukça fazla olduğunu belirtebiliriz. Herkes kendi bütçesine göre bir limitte araç araştırması yaparak kendine uygun aracı bulmayı denemektedir. Kimisi sıfır km araca yönelirken, bütçesi daha dar olan kişiler daha düşük fiyatlarla ikinci el tercihlere yönelmektedir. Bu noktada, ikinci el araç alırken dikkat edilecek bazı noktalar bulunur. Bireyler hayalini kurdukları araçların sahibi olabilmek için uzun bir süre birikim yaparlar ve alacakları aracın temiz olmasına özen gösterirler. Bu sebeple de alacakları aracı almadan önce aracın herhangi bir sorunu olup olmadığı bilgisine ulaşmak oldukça önemlidir. Belki de bu hayali kurulan araç için yıllarca birikim yapan insanlar harcamalarını sağlam şekilde yapmak ve ileride bir sorunla karşılaşmamak için güvenceleri almak isterler. Alınacak araç hakkındaki bilgilere ulaşmak önemlidir. Aracın önceden bir kaza yapıp yapmadığı, bir kazaya karışmışsa kazanın ne tür bir kaza olduğu bilgisi, gerekli diğer genel bilgiler ve aracın sigorta bilgileri gibi önemli bilgilere aracın satın alınmasından önce ulaşılması önemlidir. Bu sebeple de bu bilgileri sağlayan bazı uygulamalar geliştirilmiştir. Araç sorgulama numarası ile internet üzerinden kolayca sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirerek almak istediğiniz, hayalini kurduğunuz araç hakkında genel bilgiler ve kaza bilgilerine ulaşabilir ve aklınızda bir soru kalmasını engelleyebilirsiniz. Yazımızın devamında araç sorgulama numarası ile sorgulama yapma işleminin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi aktaracağız. Bu yolları kullanarak almak istediğiniz araç hakkında genel bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Araç Sorgulama Numarası Nedir?

Araç sorgulama işleminizi internet üzerinden yaparak almak istediğiniz araç hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Almak istediğiniz araç hakkındaki bilgilere ulaşmak oldukça kolay birkaç işlem sonucunda elinizde olacaktır. İnternet üzerinden yapabileceğiniz gibi bazı diğer yolları da kullanarak almak istediğiniz araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yazının devamında almak istediğiniz araç hakkındaki bilgilere hangi yollarla ulaşabileceğiniz konusuna değineceğiz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Sorgulama

Araç sorgulama numarası ya da araç sorgulama işlemini internet üzerinden kolayca yerine getirebilirsiniz. Araç sorgulama işlemlerinizi yaparak istediğiniz araç hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanarak bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemi son yıllarda geliştirilen ve birçok devlet kurumunu bünyesinde barındıran bir sistemdir. Sistem üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden biri de araç sorgulama numarası işlemidir. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle, E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet sistemine ancak E-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte giderek ulaşabilirsiniz. 2 TL karşılığında elde edeceğiniz şifrenizle sisteme giriş yaparak araç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘araç sorgulama’ yazarak aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece istediğiniz bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

araç sorgulama

Araç Sorgulama Numarası Kaçtır?

Araç sorgulama numarası ile işlemlerini yapabileceğiniz bir diğer sistem ise SMS üzerinden gerçekleştirilen sistemdir. Araç sorgulama numarası ile yapılan işlemler de, E-Devlet sistemi gibi oldukça kolay ve kullanışlı bir sistemdir. Araç sorgulama numarası ile yapılan işlemi gerçekleştirerek istediğiniz bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Sigorta Bilgi Gözetim Merkezinin oluşturmuş olduğu sistemi kullanarak işleminizi kolayca yerine getirebilirsiniz. Sistemden istediğiniz aracın bilgilerini sorgulatarak araç hakkında genel bilgilere, araçta meydana gelmiş hasar geçmişi, araç detay bilgileri, değişen parça bilgileri, tutanak bilgileri, poliçe bilgileri mağdur bilgileri, hayat poliçesi gibi detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Araç sorgulama numarası ile işlemi gerçekleştirmek istediğiniz aracın plaka numarasını cep telefonunuzun mesaj kısmına yazarak 5664’e mesaj gönderebilir ve istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sistem üzerinden bilgilere ulaşmak, her operatör için 5 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Mobil_Hasar_Sorgulama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.