Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ SORGULAMA

Sıfır araba almaya durumu olmayan kişiler için ikinci el araba alımı tercih halindedir. Fakat ikinci el araba alımlarında karşınıza çıkacak olan problemler olabilir. Bunun için satın alınan aracın kime ait olduğunu, borcunun olup olmadığını, modelini, markasını, çalıntı olup olmadığını, herhangi bir hasarının olup olmadığını sorgulamanızı öneririz. Bu sorgulama işleminizi araç sorgulama başlığı altında yazımız sayesinde yapabilirsiniz.

Araç sorgulama işleminizi internet ortamından E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi ile araç sorgulama işleminizi de yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi, devletin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunmuş olduğu güvenilir bir hizmettir. E-Devlet hizmeti sayesinde devlet kamu dairelerine gidip uzun kuyruklar beklemek zorunda olmadan işlemlerinizi internet ortamından yapabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi yapabilmeniz için kimlik doğrulama sistemini kullanmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden araç sorgulama işleminiz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresi kimlik doğrulama sistemi içerisinde yer alır. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. Şifreniz için ödemeniz gereken ücret 2 liradır. Bir kereliğine şifre alarak dilediğiniz zaman dilediğiniz işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.Günümüzün her alanında artık E-Devlet sistemi kullanılabilir hale geldi. Bunun için öğrenciden çalışana, emekliden yaşlıya kadar herkesin E-Devlet şifresi almasını öneririz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra da araç sorgulama nasıl yapılır sorunuzun cevabını da bulabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden araç plaka sorgulama işleminiz için aşağıda yer alan linke tıklayınız. Açılan “Araç Sorgulama” başlıklı E-Devlet sisteminde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

5

Kimliğinizi doğrulamak için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

e-devlet

E-Devlet sistemi üzerinden plakadan araç sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Araç üzerindeki tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Araç Borç Sorgulama

Araç borç sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Araç borç sorgulama işleminizi yapabilmeniz için öncelikle yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamalısınız. Linke tıkladığınızda karşınıza bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada sizden plaka istenecektir. Sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakasını veriniz. Özel plaka olup olmadığını belirtmelisiniz. Sonrasında T.C kimlik numaranızı veya vergi numaranızı ilgili kısımlara yazmalısınız. Tescil tarihini de girmelisiniz. 2.el araçlar için noterde satışını aldığınız tarih ya da ruhsattaki tarih tescil tarihi olacaktır. Yeni araçlar için ise tescil tarihi aracın trafiğe çıkış tarihidir.

v

Gereken bilgileri doldurduktan sonra tamam butonuna tıklamalısınız.

Araç Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Araç Ceza Sorgulama

[cezaSorgulama]

Aracınızın üzerinde ne kadar trafik cezası olduğunu öğrenmek istiyorsanız, araç ceza sorgulama işlemi yapmalısınız. Araç ceza sorgulama sayesinde hem trafik polislerinden hem de mobese kameralarından hangi cezaları yediğinizi görebilirsiniz. Araç ceza öğrenme işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik şube bölümüne giderek yapabilirsiniz. Ceza sorgulama işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından da yapabilirsiniz.Yapmanız gereken, ilk önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesine girmek olacaktır. Sonrasında ana sayfada bulunan trafik cezası ve otopark sorgulama bölümüne girmelisiniz. Sorgulama işlemini yapan kişinin T.C. kimlik numarasını,adını,soyadını ve doğum tarihini girmelisiniz. Daha sonra Doğrula butonuna tıklayınız.

Giriş işleminizi yaptıktan sonra araç ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçerseniz,plakanızı ve tescil belge seri numarasını girmeniz gerekecektir. Eğer sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçerseniz T.C. kimlik numaranızı, nüfus cüzdan harf seri ve nüfus cüzdan seri numaranızı girmeniz gerekecektir.

Araç Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Araç Sorgulama

Araç almak istediğinizde aracın hasarlarını,yapmış olduğu kazaları,parça değişimlerini,araç detaylarını,mağdur bilgilerini,poliçe gibi bilgilerini öğrenebilirsiniz. Turkcell,Vodafone,Türk Telekom operatörlerinden birini kullanıyorsanız, SMS yolu ile araç sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Turkcell,Vodafone,Türk Telekom hatlarından 5664’e atacağınız SMS ile araç sorgulama işleminizi  yapabilirsiniz. 5664’e atacağınız SMS ücretlidir. GSM şirketlerinin SMS ile araç sorgulama için belirlemiş olduğu ücretlere bakalım.

Hasar: 4.000 TL

Araç Detay: 4.00 TL

Parça Detay: 4.00 TL

Kasko: 4.00 TL

Trafik: 4.00 TL

Tutanak: 4.00 TL

Fiyatlar bu şekilde belirlenmiştir. İstediğiniz bilgi için telefonunuzdan,  plakanızı  5664’e SMS gönderebilirsiniz. Bu şekilde araç sorgulama sms işleminizi yapmış olursunuz.

SMS İle Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

EGM Araç Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sağlamış olduğu imkan sayesinde bir aracın çalıntı olup olmadığını ve araca ait tüm bilgileri öğrenebiliriz. Bu sistemin kullanılması E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi ise size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. 2 TL ücret karşılığında alacağınız E-Devlet şifreniz ile istediğini sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

EGM araç sorgulama işlemi için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. E-Devlet sistemine girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Adsız

EGM araç sorgulama için yukarıda görmüş olduğunuz sayfadaki kırmızı çizgi ile yuvarlak içine alınmış butona basarak sisteme giriş yapmalısınız. Açılan sayfada sizden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz  istenecektir. Gereken bilgileri girdikten sonra sisteme giriş yap butonuna tıklamalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfadan EGM araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Ruhsat Sorgulama

Araç ruhsat sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu işlem için E-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. E-Devlet girişi için ise E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

Araç ruhsat sorgulama işlemi için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklamalısınız. Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklamalısınız. Sonrasında sizden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizde sisteme giriş yap adlı butona tıklayınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra araç ruhsat sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Araç Ruhsat Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Sorgulama

Araç vergi sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi web portalı üzerinden oldukça basit bir şekilde yapılabiliyor. Araç vergi sorgulama işleminiz için sayfanın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamalısınız. Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

İşaretli kısımdaki Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme yazısına tıklayarak araç vergi borcu sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

Yukarıdaki görselde işaretli kısımlardan ilkine aracın plakasını giriniz. Özel plaka olup olmadığını belirtiniz. T.C. kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı giriniz. Tescil tarihi olarak eğer araç sıfır ise trafiğe çıkış tarihini, 2.el araç ise noter satış tarihini yazınız. İşlemler bittikten sonra Tamam butonuna tıklayınız. Bu işlemleri tamamladığınızda araç vergi sorgulama işleminiz yapılacaktır.

Araç Vergi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.