Araç Trafik Cezası | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Trafik Cezası

Sahip olduğunuz araca araç trafik cezası uygulamasının yapılıp yapılmadığını öğrenmeniz mümkündür. Aracınızın plakasını Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sayfasına yazarak araç trafik cezası uygulamasına maruz kalmasıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Hemen aşağıda yazılan araç trafik cezası sorgulama platformuna girerek adınızı, soyadınızı ve T.C. kimlik numaranızı yazabilir ve direkt sorgulayabilirsiniz.

Araç Trafik Cezası İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Araç Borç Sorgulama Adımları Nasıl Yapılır?

Günümüz şartlarına göre herhangi bir araca sahip iseniz cep telefonunuz üzerinden çok kısa bir zaman dilimi içerisinde dilediğiniz yerde araç trafik cezası sorgulama işlemi vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Bu hizmet Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir ve sadece bir kaç saniyenizi ayırarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak turkiye.gov.tr adresi ile birlikte araç trafik cezası sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun için e-Devlet sistemi hizmet göstermektedir ve e-Devlet kapısına girerek e-Devlet şifreniz vasıtasıyla araç trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza açılacak sayfada sırasıyla;

 • İlk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız ve daha sonra “E- Hizmetler” bölümüne giriniz,
 • Bu zaman karşınıza çıkacak olan Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinin hemen altında yer alan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneğine basınız.
 • Bu işlemleri takip ettiğiniz zaman bir sene içerisinde sicil numaranıza işlemiş olan ve aracınıza yazılmış olan herhangi bir trafik cezası olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.
 • Son bir sene içinde plakanıza araç trafik cezası uygulaması yapılmamış ise son bir sene içerisinde tescil kaydınıza herhangi bir plaka cezası olmadığına dair size bilgi verilecek.

Son olarak araç trafik cezası sorgulama sayfasına bu bilgileri yazmakla ulaşabilirsiniz

 1. Bunun için T.C Kimlik No. ilgili alana yazınız,
 2. Araç plakanızı da ilgili yere yazmanız şarttır,
 3. Araç trafik cezasının yazıldığı yer (il)
 4. Eğer ceza işlemi bir ilçede olmuş ise ilçenin adı
 5. Araç trafik cezasının yazıldığı tam tarih
 6. Araç trafik cezasının yazıldığı saat
 7. Ve son olarak yazılmış olan ceza tutarı

Sayfada ceza bilgilerinizin karşınıza çıkmasından hemen sonra ”detay” linkine tıklayınız. Bı zaman plakanıza yazılmış olan araç trafik cezası işleminin nasıl ilerlediği ile tanışacak ve detaylı bilgiler elde edeceksiniz. Bunun yanı sıra yukarıda anlatmış olduğumuz maddeleri ve buna ek olarak ceza tutanağı seri numarasını da öğrenebilirsiniz. Araç trafik cezası sorgulama işlemi sadece verilen bu bilgiler esasında yapılmaktadır.

2016 Yılı İçin Belirlenen Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

Bilindiği üzere 2016 yılında araç trafik cezasına zam geldi. Bu zam yüzde 5,58 oranındadır ve vatandaşların daha da dikkatli olması gerekmektedir. Hangi durumlarda ne kadar ceza yazılacağına dair liste şeklinde yayımlanan bilgiler verildi. Bunlara belirlenmiş olan hız limitini aşmak, yasak bölgeye park edilmesi ve başka buna benzer durumlar dahildir. Bu liste aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 1. Kırmızı Işıkta Geçenler – 199,55 TL değerinde,
 2. Alkollüyken araç kulllananlar – 844,64 TL değerinde,
 3. Aynı kişinin ikinci kez alkollüyken araç kullanması durumunda- 1058,97 TL değerinde,
 4. Aynı kişinin üçüncü kez alkollüyken araç kullanması durumunda – 1702,30 TL değerinde,
 5. Belirlenmiş olan hız sınırını %30’a kadar aşmak durumunda – 199,55 TL değerinde,
 6. Hız sınırını %30’un üzerinde aşmak: 412,82 TL değerinde,
 7. Emniyet kemeri takmaması durumunda – 93,1 TL değerinde,
 8. Yanında ehliyet bulundurmadan araç kullanma durumunda – 1702,3 TL değerinde,
 9. Araçta aracın kullanılması ile birlikte telefonla konuşma durumunda – 93,10 TL değerinde,
 10. Muayenesiz iken araç kullanma durumunda – 93,10 TL değerinde,
 11. Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklanmasına rağmen aracın ayı yere park edilmesi durumunda ise – 93,10 TL değerinde bir tutar olarak belirlenmiştir.

Araç trafik cezası sorgulama işlemini yaparak yukarıda belirtilen listeye aykırı bir durumla karşı karşıya kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu kontrol işlemini yapmak oldukça gereklidir.

Araç Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Araç trafik cezası ödemesini banka aracılığıyla yapmanız mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığı bunun için hizmet göstermektedir ve GİB online sistemine girdikten sonra T.C. kimlik numaranız ve tescil tarihi bilgilerinizi yazmakla araç trafik cezası ödeme işleminizi saat 22:00 ile 02:00 arasında yapabilirsiniz. Ayrıca bankanızın internet ve cep şubesine girerek online şekilde ve PTT şubesine giderek nakit olarak araç trafik cezası ödeme işleminiz gerçekleştirmeniz mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.