Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere asgari geçim indirimi hesaplama konusunda yardımcı olacağız. Yazımızda yer alan asgari geçim indirimi hesaplama aracımızı kullanarak asgari geçim indirimi hesaplamanızı hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Asgari geçim indirimi hesaplama işlemimize geçmeden önce sizlere asgari geçim indirimi hakkında detaylı bilgiler vererek aklınızda kalan sorulara yanıt vermenize yardımcı olacağız.

Asgari Geçim İndirimi Nedir ?

Asgari geçim indirimi bireyin veya ailenizin, asgari geçim düzeyinizi sağlayacak kısmının toplam gelir miktarından düşülerek vergi dışı bırakılmasına denir. Asgari geçim indirimi bir vatandaşın, vergi ödeme gücünün ancak, o kimsenin fizyolojik varlığını sürdürebilecek gerekli araçlar sağlandıktan sonra söz konusu olabileceği noktasından hareket ettirilerek vergilendirmede sosyal adaleti sağlamak amacı ile ortaya çıkmıştır.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanabilir ?

  1. Asgari geçim indiriminden yararlanabilecek kişiler ;
    Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen tam mükellef gerçek kişiler (Diğer bir ifade ile ücretleri tevkif suretiyle vergilendirilen tam mükellef kişiler).
  2. Tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirlerini yıllık beyanname ile bildirenler.
  3. Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesi kapsamında ücret kapsamında değerlendirilen ücret geliri elde edenler (Örneğin; sosyal güvenlik destekleme primi ödemek suretiyle çalışanlar ile kurumların yönetiminde görevli olanlar) yararlanır.

[asgariGecimIndirimiHesaplamaAraci]

Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Asgari geçim indirimi hesaplama ücretin elde edildiği takvimin yılı başında geçerli olan ve sanayi kısımda çalışan 16 yaşından büyük olan işçi vatandaşlar için uygulanan asgari yıllık brüt miktarına;

  • Mükellefin kendisi için % 50’si,
  • Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u,
  • Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5’i,
  • Diğer çocuklar için % 5’i olmak üzere ücretli çalışanın kişisel  ve medeni durumu dikkate alınarak hesaplanan indirim yapılacak olan  oranlarının uygulanması sonucu bulunacak matrahın, gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine karşılık gelen %15’lik oranla çarpımı suretiyle bulunan tutarın 12’ye bölünmesi sonucu her aya isabet eden tutar hesaplanılmaktadır. Hesaplanan bu tutar ise ödenecek vergiden hesaba edilir. Fakat ödenecek olan asgari geçim indirimi tutarı aylık asgari ücret üzerinden hesaplanılmış olan veriden fazla olmaz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.