Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ASKERLİK DURUM SORGULAMA

Askerlik durum sorgulama işleminiz sayesinde askerlik ile ilişiğiniz olmadığına dair belge alabilirsiniz. Türkiye’de yasalar gereği erkekler 20 yaşına geldikleri zaman askerlik yapmaları gerekmektedir. Erkek 20 yaşına girdiğinde kişinin evine askerlik şubesince bir zarf yollanır. Zarfın içerisinde kişinin muayene olması gereken askerlik şubesi belirtilir. Aradan birkaç ay geçtikten sonra kişi daha önceden muayene olmuş olduğu askerlik şubesine gider ve sülüs alır. Sülüs ile nerede askerlik yapacağınızı, kaça kaç olduğunuz ve tertibinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik durum sorgulama işleminiz sizin için önemli yer tutacaktır. Bazı hizmetler erkeklerden askerlik ile ilişiğinin olmadığına dair bir belge istemektedir. Askerliğiniz ile ilişiğinizin kesildiğini belirten bu belge için askerlik şubesine gitmenize gerek yoktur. E-Devlet sistemi üzerinden de askerlik durum sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Askerlik Durum Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik durum sorgulama işleminiz için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden alacağınız bu belge resmi bir evrak olarak geçerlilik gösterebilecektir. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa gitmeniz gereken yer PTT’dir. PTT şubesine gidip 2 lira gibi cuzi bir ücret ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet şifreniz varsa askerlik durum sorgulama işleminiz için yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda resimde göstermiş olduğumuz sayfanın çıktığına emin olmalısınız. Ardından resimde de belirtildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

Adsız

Askerlik durum sorgulama için T.C. kimlik numaranızı ve size ait olan E-Devlet şifresini giriniz.

2

Bilgilerinizi girdikten sonra askerlik durum sorgulama için aynı ekran üzerinden “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

3

Askerlik durum sorgulama işleminiz için E-Devlet sistemi üzerinden size ait olan E-Devlet şifresi ile hizmete ulaşmış bulunmaktasınız. Belge olarak kullanmak istiyorsanız sayfanın çıktısını alabilirsiniz.

Askerlik Durum Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.