Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağ-Kur 36 Ay Taksitlendirme

Ülkemizdeki kanunlar çerçevesinde 4B kapsamında yer alan Bağ-Kurlular grubunu kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışan kişiler oluşturmaktadır. Ayrıca ödenmesi gereken Bağ-Kur  borçları ya da Bağ-Kur prim borçları Bağ-Kurlu vatandaşları zor durumda bırakmaktalar. Bu nedenle Bağ-Kur  borçlarına devlet tarafından güncellenmeler, aflar ya da taksitler getirilmektedir. En son gelen güncelleme ve taksitlendirme kapsamına göre ise Bağ-Kurlu vatandaşlar prim borçlarını 36 ay vade ile taksitlendirme imkanına sahiptir. Bu uygulama sayesinde artık Bağ-Kurlu vatandaşlar borçlarını daha rahat bir biçimde ödeyebileceklerdir. Bağ-Kur borcu olan vatandaşlar sağlık güvencelerinden yararlanamamaktadırlar. Bunun yanı sıra Bağ-Kur borçları Bağ-Kurlu kişinin ailesine de yine aynı şekilde borç kalmaktadır. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme konusunu ele alacağız.

2014 yılında çıkarılan Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme uygulaması işte bu Bağ-Kur prim borcu olan vatandaşları bir nebze olsun rahatlatmıştır. böylece Bağ-Kurlu vatandaşlar çok fazla zorlanmadan taksitler halinde bu prim borçlarını ödeme imkanı bulmuştur. Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeleri gerekmektedir. Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme uygulaması kapsamında ödenmesi gereken prim borcu bulunan Bağ-Kurluların borçları yeniden hesaplanmıştır. Ayrıca güncellenerek hesaplanan bu borçların faizleri silinmiştir. Ayrıca Türk Lirası üzerinden hesaplanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra eski güncelleme ile 18 ay taksitlendirilen prim borçları yeni güncelleme sayesinde Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme imkanı bulmuştur.

2014 yılında gerçekleştirilen Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme imkanına rağmen vatandaşlar yine de prim borçlarını ödemekte sıkıntı çekebilirler. Bu noktada ise ilgili bankalar prim borcu olan bireylere kredi konusunda kolaylıklar sağlamaktadır. Bağ-Kura borcu olan vatandaşların borçlarının yapılandırılmasında ve Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme taksitlendirme aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Öncelikle Bağ-Kura prim olan vatandaşlar başvuru formunu doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmelidirler. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilileri bu formları değerlendirerek faizi silinmiş olan borcunuzun peşin ya da ikişer ayda ödemeli olarak 36 ay taksitlendirme işlemini gerçekleştirirler. Tüm bun unsurların haricinde ise, güncellenen ve yapılandırılan bu taksitlendirme esnasında ödeme süresi içinde tahakkuk edecek genel sağlık sigortası primleri Bağ-Kurlu vatandaşların zor durumda kalmaması dahilinde bir yıl içinde ikiden fazla ödeme yapmadığı ya da eksik ödeme yapması halinde yapılandırılan ve güncellenen borçların kalan taksitlerini ödeme hakkı kaybedilmemektedir.

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma

Tüm bu noktaların yanı sıra Bağ-Kura prim borcu olan vatandaşlar borçlarını taksitlendirmeleri ve ilk taksitlerini ödemeleri dahilinde ise GSS olarak bilinen genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlarlar. Fakat taksitlendirme borcu dışında iki aydan fazla prim ve prime ilişkin borcu bulunanlar ile bu borcunu ilgili kanunlara göre taksitlendirme yapmayan vatandaşlar güncellenen borç ile ilgili olarak taksitleri düzenli ödeseler de genel sağlık sigortasından ne yazık ki faydalanamazlar. Yine Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme işlemi içinde yer alan bir diğer konu, ülkemizde uygulanan 5510 sayılı kanunun ilgili maddesine göre dondurulmuş sigortalılık zamanının daha uygun bir duruma getirilmesi talep edildiğinde ise, bu sigortalılık sürecinde çıkan borçlar verilmiş olan en geç tarihe kadar ödenmelidir. Ayrıca tüm bunların yanı sıra ise Bağ-Kur vatandaşların bu borçları ile ilişkili olarak açılmış bir dava bulunmakta ise davalardan feragat edildiğine dair mahkemeden yazılı dilekçenin alınması gerekir. Mahkemeden alınan yazılı dilekçe dahilinde ise bu dilekçenin bir örneği ilgili kuruma ulaştırılmalıdır.

SGK Borç Taksitlendirme Formu

Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme işlemine ilişkin olan esas konunun Sosyal Güvenlik Kurumu ve merkezlerinde bulunan borç taksitlendirme formu olduğundan bahsetmiştik. Buna göre Bağ-Kura prim ya da prime ilişkin diğer borçları olan Bağ-Kurlu vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu ya da merkezlerine giderek bu borç taksitlendirme formunu doldurmaları ve akabinde ise bu formla beraber başvuru yapmaları gerekmektedir. Bağ-Kur 36 ay taksitlendirme formunu inceleyebilirsiniz.

SGK Taksitlendirme Formu İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.