Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BAĞ-KUR 9000 Günden Emeklilik

Özel sektörde ya da kendi iş yerinde çalışan her bireyin bağlı olduğu sosyal güvenceye BAĞ-KUR adı verilmiştir. BAĞ-KUR sosyal güvencesine göre bireylerin sağlık hizmetlerinden ve devletin sunduğu diğer farklı hizmetlerden yararlanma imkanına sahip olurlar. BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireylerin bu tür imkanlardan yararlanabilmeleri için düzenli olarak ödenmesi gereken sigorta primini ihmal etmemeleri gerekir. Eğer sigortalı bir şekilde çalışan bireyler sigorta primini ödemezlerse hem emeklilik süreleri uzar hem de buna bağlı olarak birtakım BAĞ-KUR sosyal güvencesinin sunduğu hizmetlerden yararlanamaz. Ülkemizde BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireylere sağlanan haklardan biri de BAĞ-KUR 9000 günden emekliliktir.

Ülkemizde belirli yasaların yeniden düzenlenmesi sonucunda BAĞ-KUR 9000 günden emeklilikle ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkmaktadır. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireylerin emekli olabilmeleri için birtakım şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar ise belirli bir yaşa sahip olma, sigorta primi ve aynı zamanda sigortalılık gün sayısıdır. Emekli şartlarının hepsinin sağlanması durumunda bireyler emekli olmaya hak kazanır. BAĞ-KUR 9000 günden emeklilik imkanına tüm BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireyler yararlanabilir. Eğer bu şartlardan herhangi birini sağlamazsanız emekli olmaya hak kazanamazsınız.

İlgili eski kanunlara göre BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireylerin emekli olması az bir süre kalması durumunda SSK sosyal güvencesine geçtikleri zaman daha kısa bir süre içerisinde emekli olabiliyordu. Şu an ise bu eşitsizlik durumu tamamen sona erdi. Artık BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireyler BAĞ-KUR 9000 günden emeklilik fırsatına kavuşabiliyor. Yapılan bu yeni düzenlemeye göre maaşlar 200 TL daha fazla olacak. BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireyler emekli olmaya hak kazanmaları için daha uzun bir süre çalışmak zorunda kalacaklar.

BAĞ-KUR 9000 Günden Emeklilik Nedir?

SSK sosyal güvencesine bağlı olan bireylerin emekli olmaya hak kazanabilmesi için ödemesi gereken sigorta primi en yüksek olarak 7200 gün olarak belirlenmiştir. Ama buna göre, BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireylerin emekli olabilmeleri için gerekli olan 9000 gün primine ihtiyacı vardır. Yasalarla belirlenen bu uygulamaya göre, BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireyler yaklaşık olarak 5 yıl yani 1800 gün geç emekli oluyorlar. BAĞ-KUR 9000 günden emeklilik durumunun olabilmesi için bireylerin belirli şartların hepsini sağlamaları gerekiyor. Bu uygulama sonucunda BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireyler, daha erken bir sürede emekli olabilmek için kendini başka bir iş yerinde SSK sosyal güvencesine bağlı olduğunu göstermesine sebep olmaktadır. Sigortalı olarak çalışan her birey için emekli olmadan önceki son 1261 gün çok değerli olmaktadır.

BAĞ-KUR Erken Emeklilik Müjdesi

BAĞ-KUR 9000 günden emeklilik fırsatından her birey yararlanabilir. 2000 yılından önce emekli olmaya hak kazanan BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireylerin en düşük aylığı seyyanen olan artış ve aynı zamanda enflasyon zammıyla 1.110 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda aradaki fark 200 TL olarak ortaya çıkmıştır. Bu yıl içerisinde yeni emekli olacak BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireylerin maaşı daha yüksek olacak.

BAĞ-KUR Emeklilik Şartları

Erkek çalışan olan kişilerin BAĞ-KUR’dan emekli olabilmeleri için emeklilik şartı olarak 9000 prim gününü doldurmaları ve gerekmektedir. Bununla birlikte 01.10.1999 tarihinden itibaren 23 yıl boyunca hizmet vermeleri de gerekiyor. Aşağıda yer alan tablo ile birlikte erkek çalışanların BAĞ-KUR’dan emekli olabilmeleri için prim yatırmaları gereken süre ve emekli olacakları yaş hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu tablo bir yana gelecek yıllarda emekli olma yaşı giderek artacak ve Avrupa standartlarına çekilecektir. Bununla ilgili bilgiler ise aşağıda yer alan görselde yer almaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.