BAĞ-KUR Askerlik Borçlanması | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BAĞ-KUR Askerlik Borçlanması

Türkiye’de askerlik görevini yapan milyonlarca genç bulunmaktadır. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan askerlerin bu görevi yaparken BAĞ-KUR askerlik borçlanması gibi bir hakları vardır. Ülkemizde 5510 sayılı Kanunun 41. Maddesi gereğince askerlik görevini yapan bireylerin borçlanma imkanından yararlanabilecekleri süreler açıkça belirtilmiştir. Bu kanunla belirlenen süreler içerisinde er ya da erbaş olarak silah altında ya da yedek subay okulunda geçirdikleri süreler içerisinde askerler BAĞ-KUR askerlik borçlanmasından yararlanabilirler. Askerlerin sigortalılık süresinin başlama tarihinden önce borçlandırılması durumunda, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı gibi bir süre için geriye götürülecektir. BAĞ-KUR askerlik borçlanması imkanından yararlanabilmeniz için ilk olarak askerlik borçlanması adlı resmi formu, askerlik şubesinde doldurmanız gerekmektedir. Askerlik borçlanması formunda yer alan, askerlik tarihinizi ve aynı zamanda askerlik zamanı boyunca, askerlikten sayılmayan süreler mevcut ise bunu belirtmeniz gereken bilgiler bulunur. Askerlik şubesinde doldurulması gereken askerlik borçlanması formunu askerlik şubesinde onaylatmanız gerekir. Daha sonra ise 4/A SSK sosyal güvencesine bağlı olan askerlerin en son çalıştıkları iş yerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl ya da Merkez Müdürlüklerine, 4/B BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan askerler ise dosyalarının yer aldığı Sosyal Güvenlik İl ya da Merkez Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. BAĞ-KUR askerlik borçlanma toplam ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlendikten sonra, size tebliğ edilecektir. Bu süreden sonra ise bir ay içerisinde BAĞ-KUR askerlik borçlanma ücretini ödemeniz gerekmektedir. Çeşitli sebepler sonucunda bir ay içerisinde ödenmeyen BAĞ-KUR askerlik borçlanma tutarı için tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir. Askerlik görevini yapan bireyler, askerlikte geçen sürelerin hepsini borçlandırma imkanına sahiptir. Askerlikte geçirdiğiniz süreleri borçlandırabileceğiniz gibi aynı zamanda emekli olmanız için gerekli olan süreyi de borçlandırmanız mümkün olmaktadır.

Örneğin 18 ay boyunca askerlik görevinizi yerine getirdiğinizi varsayalım. Bu durumda askerlik süresi olan 540 günü borçlandırma imkanına sahip olduğunuz gibi, aynı zamanda emekli olmaya hak kazanmanız için sadece 150 güne ihtiyacınız varsa, bu süre için de BAĞ-KUR askerlik borçlanması yaptırma şansına sahipsiniz. Askerlikte bulunduğunuz süre sigortalılık başlangıç tarihinizden önceyse, BAĞ-KUR askerlik borçlanması yapmak istediğiniz gün kadar sigortalılık başlangıç tarihiniz geri çekilmektedir. Mesela bir askerin, askerliğe başlama tarihi 01 Ocak 1980, sigortalılık tarihi ise 15 Mayıs 1986 ise, 18 ay, yani 540 günü askerlikte görev aldığı zamanı borçlandırması durumunda işe ilk girdiği tarihten 540 gün geri çekilecek ve son hali 15 Aralık 1984 olacaktır. Bipılan güne kadar r askerin işe ilk girdiği tarihin değişmesi erken emekli olmaya hak kazanması için çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Askerlerin, askerlikte görev aldığı süre sigortalılık başlangıç tarihinden sonra ise BAĞ-KUR askerlik borçlanması yapılan sigortalılık gün sayısına eklenmektedir. Böyle bir durumunda işe ilk girdiğiniz tarih değişmemektedir. Örneğin bir askerin işe ilk girdiği tarih 1 Ocak 1991, askerlik yapmaya başladığı tarih ise 20 Mart 1994 ise bu askerin BAĞ-KUR askerlik borçlanması yapması durumunda sigortalılık başlangıç tarihi daha geri bir tarihe çekilmez. Sadece BAĞ-KUR askerlik borçlanması yaptığı süre kadar sigortalılık süresine ekleme yapılır.

BAĞ-KUR Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR askerlik borçlanması için ödenmesi gereken günlük en az ücret, asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. 2017 yılı için belirlenen asgari ücretin brüt tutarın açıklanması ile 2017 yılı BAĞ-KUR askerlik borçlanması yapan askerlerin ödemesi gereken miktarda belirlenmiş olmaktadır. BAĞ-KUR askerlik borçlanması için ödenmesi gereken en düşük günlük borçlanma ücreti, borçlanma yapılması talep edilen tarihte geçerli olan asgari ücretin, brüt kısmının günlük tutarının %32’si olarak belirlenmiştir. Askerlik yapılan süre içerisinde eğer ilk sigorta başlangıç tarihinden önce ise BAĞ-KUR askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar işe ilk giriş tarihiniz geri çekilir ve bu durumda emeklilik şartlarını sağlayıp sağlamadığınızın kontrolü sağlanır. BAĞ-KUR askerlik borçlanması tüm askerlerin emeklik şartlarına yarar sağlayacak bir uygulamadır. Eğer askerlik süreniz sigortanın ilk başlangıç tarihinden sonra ise böyle bir durumda sigorta giriş tarihinizin değişmesi mümkün olmamaktadır. Buna bağlı olarak aynı şekilde emeklilik şartlarınız da etkilenmez ve sadece sigorta prim gün sayısı hesabında göz önünde bulundurulur. BAĞ-KUR askerlik borçlanması hakkından yararlanmak isterseniz, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlanma talebinizin size resmi bir belge şeklinde ulaşması tarihinden itibaren, yaklaşık olarak bir ay içerisinde ve aynı zamanda peşin bir şekilde ödeme yapmanız gerekmektedir. Askerlik borçlanması ödemelerini Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan herhangi bir banka şubesine ya da size en yakın olan PTT şubesine yapmanız gerekmektedir. BAĞ-KUR askerlik borçlanması imkanından yararlanmak için yaptığınız başvuru sonucunda eğer herhangi bir ödeme yapmazsanız, bu durumda talebiniz geçersiz sayılacaktır. Daha sonraki zamanlarda askerlik borçlanması ücretini ödemek isterseniz, tekrar askerlik borçlanması talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bu işlemlerle tekrar uğraşmamanız için zamanında askerlik borçlanması için belirlenen ücreti ödemeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.