Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağ-Kur Borç Sildirme

Ülkemizde oldukça fazla yani yaklaşık olarak 1.3 milyon kişiyi geçmiş olan Bağ-Kur prim borçları bulunan vatandaşlara güzel haberleri yine devlet verdi. Bağ-Kur borç sildirme yada borç dondurma olarak da adlandırılan tasarı meclis tarafından onaylandı. Prim borçlarını taksitlendiren kişiler de bu haktan faydalanabileceklerdir. Bağ-Kura borcu bulunan ve bu sebepten dolayı uzun zamandır sağlık hizmetinden yararlanamamış olan, borçlarını ödeyemeyen kişilere borç dondurma hakkı sağlanmış oldu. Verilen bu hakla beraber Bağ-Kura borcu bulunan tüm bağ-kurluların bu tasarıdan faydalanması bekleniyor.

Bağ-Kur borçlarının silinmesiyle ilgili olan düzenlemenin bulunduğu 6645 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kararlarında değişiklik olmasına dair torba kanunu 23.04.2015 tarihli resmi gazetede yayımlanıp ardından da yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre ise Bağ-Kura Nisan 2015 yılından itibaren 12 ay ve daha fazla olmak şartı ile borcu olan kişilerin borçları ay sonundan itibaren silinecektir. Bağ-Kurları ise 01.05.2015 tarihinden itibaren tekrardan açılmaya başlayacaktır. Bağkur borç sildirme işleminden önce, bağkur borç sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir.

Kimlerin Bağ-Kura Olan Borçları Silinecek?

30.04.2015 tarihinden itibaren Bağ-Kura 12 aydan daha fazla olmak şartı ile,

-Mülga 1479 ile mülga 2926 sayılı kanunlara bağlı olarak Bağ-Kur tescili yapılan kişilerin borçları,

-Tevkifata istinaden geriye dönük olan tarım Bağ-Kuru tescili açtıran kişilerin borçları,

-5510 sayılı kanunun 4B kapsamında yer alan tüm Bağ-Kurlu vatandaşların borçları,

-Değişik yapılandırması kanunları uyarınca Bağ-Kur borçları yapılandıran kişilerin borçları(borçlarını peşin olarak ödeyip borçlarını kapatan kişiler hariç),

-Yapılandırmaları bozulan kişiler ya da yapılandırmalarının bozulması için yazılı bir talepte bulunan kişilerin borçları,

-Bulunan prim borçlarını 6183 sayılı kanun 48. Madde gereğince taksitlendirmiş olanlar, taksitlendirmeleri bozulmuş olan kişiler, taksitlendirmelerinin bozulması için talepte bulunmuş kişilerin borçları silinecektir.

Borçların Silinmesi Tarihi Ne Zamandır?

Düzenlenen yasaya göre, dondurulan borçları ilerleyen zamanlarda ödemek için başvuruda bulunulduğunda bir kısım ödenmiş bir kısım ödenmemiş olan borçlarda eksik ödenmiş olan kısım faizsiz olarak geri iade edilecektir. Yasada yapılandırma kapsamı içerisinde ödenmiş olan paraların nasıl iade edileceği daha henüz düzenlenmemiştir. Ancak bu maddenin üzerinde özellikler durulması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumuna yetkiler verilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumunun da bu kapsamda düzenlemeler yapması beklenmektedir.

Başvuru İşlemi Nasıl Yapılacaktır?

Bağ-Kura borcu bulunan kişiler borçlarını 6552 sayılı yasa gereğince yapılandıran kişiler ve bu borçları peşin ödeyerek kapatamayan Bağ-Kurluların borçları 30.04.2015 tarihinden itibaren 12 aydan daha fazla olan kişiler de Bağ-Kur borçlarını sildirebileceklerdir. Borç sildirmek için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi doldurup bu dilekçe ile beraber Bağ-Kur dosyalarının da yanında olması ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu yada Sosyal Güvenlik il müdürlerine müracaat etmek gerekmektedir. 3 aylık süreyi bekleyemeyecekseniz. Bu borç sildirme formu ile ilgili kurumlarda gerekli borç sildirme işlemlerini başlatabilirsiniz.

Bağ-Kur Sigortalılığı Nasıl Durdurulacaktır?

2015 yılı Nisan ayının sonundan itibaren bağ-kura 12 aydan daha fazla olmak şartı ile prim borcu bulunan kişilerin 01.05.2015 tarihi ve 31.07.2015 tarihi arasında borçlarını ödemeyip yapılandırma işlemini yapmayan kişilerin prim borçları 31.07.2015 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resmen silinmiş olacaktır. Bu kişilerin sigortalılıkları durdurulacaktır. Kayıtları devam etmekte olan ve bağ-kur sigortalılığının devam etmesi gerekli olan kişilerin ise bağ-kurları 01.05.2015 tarihinden itibaren yeniden açılacak olup prim ödemelerine sıfırdan başlayacaklardır. Bununla da sınırlı kalmadan isteyen kişiler 31.07.2015 tarihini beklemeden borçlarını silinecektir. Bunun için ise Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmaları gerekmektedir. Hala Bağ-Kurlu olan kişiler için borç dondurma işlemlerini yaptırdıktan sonra bu sürelere ait olan sigortalılıkları da beraberinde dondurmuş olacaklar. Bu süre emeklilik için sayılmayıp özetle bir yıllık prim borcunu donduran ya da sildiren bağ-kurlu, bu işlemde bir yıl daha geç emekli olmuş olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.