BAĞ-KUR Cenaze Yardımı | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BAĞ-KUR Cenaze Yardımı

İnsan hayatında yer alan en acı gerçeklerden biri olan ölümün yaşanması durumunda devlet, ölüm acısını yaşayan aile bireylerine bazı yardımda bulunuyor. İşte bu yardımlardan biri olan finansal yardıma BAĞ-KUR cenaze yardımı adı verilmektedir. TÜFE oranlarının belirlenmesi ile birlikte SSK ve aynı zamanda BAĞ-KUR sosyal güvencesi kapsamında sigortalı bir şekilde çalışan ya da emekli iken vefat eden bireylerin, eşlerine, çocuklarına, annesine, babasına ya da kardeşlerine ödenmesi gereken 2017 Sosyal Güvenlik Kurumu cenaze yardımı ücreti belli oldu. BAĞ-KUR cenaze yardımından yararlanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Vefat eden BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireylerin BAĞ-KUR cenaze yardımından bazı hak sahipleri yararlanabilir. Bu hak sahipleri ise anne, baba, eş, çocuk gibidir. Ama vefat eden bireyin bu yakınlıkta kimsesi yoksa kardeşleri BAĞ-KUR cenaze yardımından yararlanabilir.

BAĞ-KUR Cenaze Yardımı Nedir?

BAĞ-KUR cenaze yardımından yararlanabilmek için, vefat eden sigortalı kişinin, BAĞ-KUR sosyal güvencesinden emekli olması, iş kazası sebebiyle kendisine maaş ödeniyor olması ya da emekli olmasa bile BAĞ-KUR, SSK sosyal güvenceleri kapsamında en az 360 gün sigortalılık süresinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca vefat eden BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireyin ödenmemiş prim borcunun bulunmaması da gerekmektedir. BAĞ-KUR cenaze yardımından yararlanması gereken bireyler sırasıyla, eş, çocuk, anne, baba ve kardeştir. BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireyin vefat ederse, cenaze masraflarının farklı kişiler tarafından karşılanması durumunda bu kişilere BAĞ-KUR cenaze yardımı yapılabilir. Ancak cenaze masraflarının kişi tarafından karşılandığını kanıtlayan bir belgenin alınması gerekmektedir. BAĞ-KUR cenaze yardımı için belirlenen tutar 2016 yılında 489,00 TL iken, 1 Ocak 2017 ve 31 Aralık 2017 tarihleri arasında vefat eden bireylerin hak sahiplerine 531,00 TL olarak ödenecektir. SSK sosyal güvencesine bağlı olarak çalışan bireyler en son çalıştığı şehirdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na, BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireyler ise BAĞ-KUR dosyalarının bulunduğu şehirdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na cenaze yardımı için talepte bulunabilirler. Bu başvuru için vefat edenin hak sahipleri talep formu doldurmaları gerekmektedir.

Sosyal Güvelik Kurumu sigorta kapsamında birçok kişiye sağlık ve aynı zamanda diğer alanlarda sigortalı olan bireylere yardımda bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yardım ettiği dönem sadece bireylerin hayatta olduğu süreç için geçerli olmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aynı zamanda bireylerin vefat etmesi durumunda yine kişinin ölüm masraflarını karşılar. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireylerin vefat etmesi durumunda ise ailesine ya da hak sahiplerine BAĞ-KUR cenaze yardımı yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan cenaze yardımından vefat eden bireyin hak sahipleri yararlanabiliyor. BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireylerin vefat etmesi durumunda, bireyin ailesi ya da hak sahiplerinin maddi zorluk çekmemesi ya da mağdur olmaması sebebiyle uygulanan maddi bir yardımdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan olan BAĞ-KUR cenaze yardımı birçok aileye maddi olarak destek sağlamaktadır. Ailelerin mağduriyetini gidermek amacıyla bu yardım yapılmaktadır. BAĞ-KUR cenaze yardımı ile vefat eden bireylerin cenaze masraflarını karşılamakta büyük kolaylık sağlamıştır. BAĞ-KUR cenaze yardımından vefat eden bireyin hak sahiplerinin yararlanabilmeleri için, kişinin gerçekten öldüğüne dair ve üzeride ölüm tarihinin yer aldığı bir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe yazarak cenaze yardımı ile başvuru yapabilirler. Eğer vefat eden BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan kişinin cenaze işlemleriyle hak sahiplerinin ilgilenmesinin yerine, bir başkasının ilgilenmesi durumunda ise farklı belgeler istenmektedir. BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireyin vefat etmesi durumu eğer nüfus kütüğünde yer alıyor ise, BAĞ-KUR cenaze yardımından yararlanabilmek için üzerinde ölüm tarihi yazılı olan herhangi bir belge Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilmez.

Cenaze Yardımı Hangi Bankaya Yatar?

BAĞ-KUR cenaze yardımından hak sahiplerinin yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi üzerinden başvuru işleminizi kısa bir süre içerisinde yapabilirsiniz. Aynı zamanda vefat eden bireyin hak sahiplerinin yapması gereken bu başvuruyu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne bizzat giderek de yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilmiş olan TÜFE oranı her yıl belirli bir oranda değişiklik göstermektedir. 2016 yılında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılmış olan bu hesaplamaya göre %8,81 oranında bir artış yapılarak BAĞ-KUR cenaze yardımı toplam olarak 489 TL olarak belirlenmiştir. 2017 yılında ise bu oran daha fazla artarak 531 TL olarak belirlenmiştir. BAĞ-KUR sosyal güvencesine bağlı olan bireyler ve aynı zamanda hayatını kaybeden bireylerin hak sahiplerine verilen cenaze yardımı Ziraat Bankası şubeleri tarafından ödenmektedir. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireylerin vefat etmesi durumunda, ölümün nüfus kütüğüne kayıtlara işlenmesinden sonra yaklaşık olarak beş yıl içerisinde hak sahiplerinin BAĞ-KUR cenaze yardımından yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Hak sahiplerinin beş yıl içerisine herhangi bir başvuru yapmamaları durumunda vefat eden yakınları bu yardımdan yararlanamaz. Mesela, 3 Aralık 2009 tarihinde vefat eden bir kişini hak sahiplerinin 3 Aralık 2017 tarihinde cenaze yardımı için başvuru yapmaları durumunda bu kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından herhangi bir yardım yapılmaz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.