Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağ-Kur Giriş Formu

BAĞ-KUR giriş formu Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışmaya başlayacak kişiler için son derece önemlidir. BAĞ-KUR giriş belgesi, BAĞ-KUR başvuru formu gibi isimlerle de anılan BAĞ-KUR giriş formu ilk kez BAĞ-KUR’lu olacak kişi tarafından doldurularak bağlı bulunduğu ilin Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne teslim edilerek BAĞ-KUR sigortalılığını başlatmış olur ve BAĞ-KUR prim gün sayısı işlemeye başlamış olur.

BAĞ-KUR Giriş Formu Nasıl Doldurulur?

İnternet sayesinde artık her türlü bilgi ve belgeye anında erişim imkanına sahip olunmaktadır. BAĞ-KUR giriş formunu da internet üzerinden indirip bir yazıcıdan çıktı aldıktan sonra tükenmez kalem ile doldurup ilgili il müdürlüğüne teslim edilir.

BAĞ-KUR Giriş Formu İçin Tıklayınız!

Yukarıda verdiğimiz linkte PDF formatında bir BAĞ-KUR giriş formu bulunmaktadır. Formu doldurmaya başlamadan önce bir kaç kez formu baştan sona okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü forma gireceğiniz yanlış veya eksik bir bilgi yüzünden BAĞ-KUR sigortalılık sürecinde problem yaşamamanız için önem arz etmektedir.

BAĞ-KUR giriş formu resmi evrak olarak resmi kurumlarda Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi olarak geçmektedir.  BAĞ-KUR giriş formu iki ana bölümden bölümden oluşmaktadır. Bu iki bölüm şöyledir;

 • A-) Sigortalının Kimlik Bilgileri
 • B-) Sigortalının Sosyal Güvenlik Bilgileri

Sigortalının kimlik bilgileri kısmında yer alan ve doldurulması zorunlu olan bilgiler aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Adı
 • Soyadı
 • Baba Adı
 • Ana Adı
 • Doğum Yeri
 • Doğum Tarihi
 • Cinsiyeti
 • Medeni Hali
 • Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl Bilgileri
 • Öğrenim Durumu
 • Askerlik Durumu
 • İkametgah Adresi
 • İletişim için Telefon Numaraları

Sigortalının Sosyal Güvenlik Bilgileri kısmında doldurulması gereken kısımlar ise aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Sigortalılık Türü/Kodu
 • İşe Başlama Tarihi
 • Mesleği
 • Yaşlılık Ağlığı Alıp Almadığı Bilgisi
 • İş Yeri Sicil Numarası

Yukarıda sıralanan bilgilerin eksiksiz doldurulmasından sonra BAĞ-KUR giriş formu imzalanarak ilgili kurum müdürlüğüne teslim edilerek BAĞ-KUR sigortalılık süreci başlatılmış olur.

BAĞ-KUR giriş formu incelendiği zaman en altta imzalar bölümünün hemen üzerinde yer alan önemli bir uyarı vardır. Bu uyarı dikkatle okunmalı ve dikkate alınmalıdır.

Yukarıda yazılı hususların sigortalının nüfus cüzdanındaki ve beyan ettiği resmi belgelerdeki kayıtlara uygun bulunduğunu ve doğru olduğunu beyan ederim.

Bu uyarıda da belirtildiği üzere yanlış bilgi beyanında bulunmak hem suçtur hem de işlemlerinizin yanlış başlatılması / yürütülmesi anlamına gelmektedir.

Formu bizzat sigortalı olacak kişi imzalamalı ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne teslim etmelidir. Teslim edilen BAĞ-KUR giriş formu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünde bulunan yetkili tarafından incelenir, formdaki bilgilerin doğruluğunu kayıtları esas alarak doğrular ve bu doğrulamayı tasdik etmek için formun altında bulunan yetkili onay kısmını imzalar ve kaşeler. Daha sonra taraflarca imzalanmış olan BAĞ-KUR giriş formu ilgili memur tarafından işleme konularak sigortalılık süreci başlamış olur.

BAĞ-KUR giriş formu her ne kadar formu dolduran sigortalının sorumluğunda görünse de en az sigortalı olacak kişi kadar formu tasdikleyen, onaylayan ve kaşeleyen ilgili kurum yetkilisi de sorumluluk altındadır. Çünkü giriş formunda yer alan bilgiler ile devletin resmi kurumlarının kullandığı data bank veya veri bankasındaki bilgiler ile uygunluğu kurum yetkilisi tarafından eksiksiz olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

BAĞ-KUR Giriş Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

BAĞ-KUR Giriş formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Formun eksiksiz ve hatasız doldurulması şarttır. Eksik ve yanlış bilgi beyanında bulunmak suçtur. Bilgilerin doğru olmadığı tespit edilirse işleminiz başlatılamaz. İşleminiz başlatıldıktan sonra eksik veya yanlış bilgi beyan edildiği tespit edilirse o güne kadar işlemin prim gün sayısı iptal edilir. Hatta prim borçlarınızı günü gününe yatırmış olsanız dahi primleriniz iptal edilir, yaptığınız prim ödemeleri tarafınıza iade edilmez.

BAĞ-KUR Giriş formu siyah veya mavi tükenmez kalem ile doldurulmalıdır. Form kesinlikle kırmızı kalem ile doldurulmaz. Yalnızca BAĞ-KUR giriş formu değil hiç bir resmi evrak veya form kırmızı kalem ile doldurulmaz. Form doldurulurken yapılan bir diğer yanlış işe mürekkepli dolma kalem veya pilot kalem  ile doldurulmasıdır. Bu iki kalem çeşidinden yoğun mürekkep bulunduğu için evrağın / formun altına renk geçmesi yapmaktadır. Arkalı / önlü formlar olduğu için arkadaki doldurulacak alanların zarar görmesi mümkündür. Üstelik bu tip kalemler en ufak rutubetli veya nemli ortamlarda evrak üzerinde dağılma yaparak evrağın yıpranmasına neden olur.

İkametgah ve iletişim telefon numaralarının doğru girilmesi de son derece önemlidir. Kurumun olası bir problemde veya olası bir iletişim söz konusu durumunda size ulaşabilmesi için ikametgah adresinizin, iş yeri adresinizin, ev telefon numaranızın ve cep telefonu numaranızın doğru olması gerekmektedir. Yapılacak yazışmalar için adreslerinize tebligat veya ihbarname gönderme işlemi yapılır. Daha aciliyetli durumlar söz konusu olduğunda ev telefonunuzdan veya cep telefonu numaranızdan iletişime geçerler.

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.