Bağ-Kur Hak Sahipliği | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağ-Kur Hak Sahipliği

Bağ-Kur devlet ve özel bir sektörde çalışma imkanı olmayan kişilerin ilerleyen zamanlardaki emekli olabilme imkanlarına sahip olabilme şanslarını onlara vermeyi amaç edinmiş olan bir sistemdir. Bu sistem içerisinde SSK ve Emekli sandığı ödemeleri yapılmayan kişiler için Bağ-Kur üzerinden emeklilik ve sağlık hizmeti verilmek amaçlanmaktadır. Bununla beraber 15 ile 25 yıllık ödemeler de kişilerden alınmaktadır.

Bağ-Kur sigortalısının vefat etmiş olan eş, çocuk, anne ve babası gibi geride kalan hak sahiplerine bağlanacak olan ölüm sigortasındaki aylığına ölüm aylığı ya da dul ve yetim aylığı da denilmektedir. Bağ-Kur’dan alınan dul ve yetim aylığı sürekliliğini sağlayarak bu kişilere verilecek ve Bağ-Kur’dan ölüm aylığı alanlar ise Bağ-Kur’daki sağlık sigortasının imkanlarından faydalanmış olacaklardır. Alınacak olan bu aylıkların miktarları kişiden kişiye göre değişmektedir. Alınacak paraların ne kadar azalıp ne kadar artacağı ise bu aylıkların bağlandığı kişilerce önemli ve merak ettikleri bir olaydır. Bu olayın bilinmesi ile alınan miktarların hangi şartlarda azalıp hangi şartlarda arttığı çözüme kavuşur, hem de sosyal hak olarak yararlanacakları faydalardan haberdar olmuş olurlar.

Bağ-Kur hak sahipliği yani bir diğer deyişle beraber Bağ-Kur provizyon sorgulama işlemi Bağ-Kur’da aktivasyon sorgulama işlemini kolayca yapabileceğiniz bir uygulamadır.

Bağ-Kur hak sahipliği işlemlerini yapabilmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine de sahip olabilmeniz için evinize en yakın mesafedeki PTT şubesine nüfus cüzdanınızla beraber gidip 2 TL karşılığında şahsi olarak verilecek olan zarftaki bu şifreye sahip olabilirsiniz. PTT aracılığıyla işlemlerini tamamlayacağınız E-Devlet şifrenizle beraber Bağ-Kur hak sahipliği sorgulama uygulamasında aradığınız her şeyi bulabilme imkanına sahipsiniz. Giriş yapılan E-Devlet sitesinde çıkan 4B Hak sahipliği sayfasında kimlik doğrulama işleminde E-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ve TC kimlik kartınızı uygulamaya indirebilirsiniz. Bağ-Kur provizyon işlemleri olarak ta bahsedebileceğimiz olan Bağ-Kur hak sahipliği sorgulama işlemi ile beraber kişinin bütün hastanelere müracaat edilmesi halinde sağlık kurumları online olarak provizyon işlemlerini yapabilmek için güvenli olan ağ yollarına başvurmaktadır. Bu sebepten E-devlet adresiyle beraber size sunulan her imkan gibi Bağ-Kur hak sahipliği işlemlerinizi de başlatabilme olanaklarına sahipsiniz.  Girilecek olan sorgulama sayfası ile beraber kısa zaman içerisinde tüm sorularınıza cevap bulabilme imkanına sahipsiniz.

Bağ-Kur Hak Sahipliği sorgulama uygulaması ile beraber Bağ-Kur provizyon sorgulama ve Bağ-Kur aktivasyon sorgulama işlemlerini bu uygulamaya uyarlayabilir ve işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Bağ-Kur hak sahipliği sorgulama işlemi basit işlemler yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumlar aracılığıyla beraber işleme koyulmaktadır. Ancak bu işlemi eğer E-Devlet şifresine sahipseniz yapabilirsiniz.

4B Bağ-Kur Hak sahipliği sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden adresine tıklayarak halledebilirsiniz. Uygulamak istediğiniz bu işlemde öncelik olarak sorgulama platformu, açılacak olan sayfayla beraber ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ linkine tıklamanızı sizden isteyecektir. Açılan sayfada kimliğinizi TC kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriş yapmanız gerekmektedir.

4b-hak-sahipligi

Ardından açılmış olan sayfada E-Devlet 4B hak sahipliğinize dair ve diğer aradığınız her şeyi bulabilme imkanına sahipsiniz.  Fakat TC Kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi ile kimlik doğrulama işlemini yapmak istemiyorsanız da sizler için sunulan farklı seçeneklerden işleminize devam edebilirsiniz.

İşleme almayı düşündüğünüz Bağ-Kur hak sahipliği sorgulama uygulamasını elektronik imza, mobil imza ve TC kimlik numaranız aracılığıyla işleme alınabilme imkanına sahiptir. Kişi kendine en uygun seçeneği belirleyip ardından belirli işlemlerle gerçekleştirerek Bağ-Kur hak sahipliği sorgulama uygulama uygulamasını işleme koyabilirsiniz. Girecek olduğunuz sorgulama platformuyla kısa bir zaman içerisinde merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu platformda bulabilirsiniz.

4B Hak Sahipliği Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.