Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BAĞ-KUR No Sorgulama

Emekli olmuş olan kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında BAĞ-KUR no sorgulama işleminin nasıl yapıldığı gelmektedir. Son yıllarda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizlere sunmuş olduğu uygulamalar sayesinde sizlerde bu işlemlerinizi kurumlara gitmenize ek olarak, online uygulamalar sayesinde yapabilirsiniz. Bu online uygulamaları günün dilediğiniz saatinde yani 7/24 kullanabilirsiniz.

Bu sayede kurumlara giderek bu basit işlem için saatlerce kuyruklarda beklemekten de kurtulabilirsiniz. Bu anlamda sizlere zaman açısından tasarruf sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken yazımızın devamında sizlere vermiş olduğumuz adımları takip etmektir.

BAĞ-KUR no ise diğer bir kullanımı ile birlikte BAĞ-KUR sicil numarası demektir. Bu sicil numarası 4B’ye bağlı olan kişiler için oldukça önemli olmaktadır. Eğer kişiler BAĞ-KUR sicil numaralarını bilmezler ise, prim yatırma işlemi gerçekleştiremezler. Prim yatırma işlemlerinizi yapamamanız ile birlikte emekli olma yolunda yapılması gerekn en önemli şartlardan birini yerine getirememiş olacaksınızdır. Emekli olabilmek için gerekli olan ödemelerinizi yapabilmeniz için ise bu numaraya ihtiyacınız vardır. Bu ve benzeri işlemlerinizi yapabilmeniz için BAĞ-KUR sicil numaranız önem arz etmektedir.

Bu işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için BAĞ-KUR no öğrenme ve sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Sorgulama işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilmeniz için bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

E-Devlet BAĞ-KUR No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz her işlem için E-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bu kapsamda ise, BAĞ-KUR no sorgulama işleminiz için de E-devlet şifresi gerekli olmaktadır. Eğer E-Devlet şifresiniz yok ise, kolay bir şekilde edinebilirsiniz. Bunun için ilk olarak size en yakın bir merkez PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra yalnızca nüfus cüzdanınızdaki bilgiler sizlere yeterli olacaktır. Sonrasında, E-Devlet şifresi alma başvurusu yapmanız gerekmekte ve bununla birlikte 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

Şifrenizi edindikten sonra BAĞ-KUR no sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden sizden istenmekte olan bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz yeterli olacaktır.

Açılan sayfa üzerinden, ekranda görmüş olduğunuz “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Adsız

“Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra kimlik doğrulama işleminiz kapsamında T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi gerekli alanlara girmeniz gerekmektedir. Bilgi girişlerinizin ardından ise sisteme girmek için son olarak “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Eğer şifrenizi unuttuysanız ekranda görmüş olduğunuz “Şifremi Unuttum” bölümünden şifrenizi edinerek BAĞ-KUR no sorgulama işleminize devam edebilirsiniz.

edevletson

Dilerseniz işlemlerinizi E-Devlet şifresine gerek kalmadan da yapabilirsiniz. Bu kapsamda sahip olduğunuz seçenekler ise, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı’dır. Bu seçenekler ile de E-Devlet sistemine giriş yaparak BAĞ-KUR no sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan yapacak olduğunuz sorgulama türüne göre sahip olmanız gereken bilgilerdir. Bu bilgi girişleriniz ile birlikte sizlerde BAĞ-KUR no sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Gerçekleştirmiş olduğunuz adımlar ve “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklamanız ile birlikte açılan  sayfa ile birlikte BAĞ-KUR no sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmeniz ile birlikte numaranızı da öğrenebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra ise, bu öğrenmiş olduğunuz numaranız ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunun sizlere sağlamış olduğu avantajlardan faydalanabilir ve aynı zamanda birçok kişinin beklemekte olduğu emekliliğiniz için de istenmekte olan şartları yerine getirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle BAĞ-KUR No Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.