Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağ-Kur Yurt Dışı Emeklilik Hesaplama

Eskiden her işlem bazı kamu kuruşlarına gidilerek yapılırdı ama şu an günümüzde gelişen teknoloji alt yapısı ile birlikte yapmak istediğiniz her işlemi online olarak internet üzerinde yapabilirsiniz. Kamu kuruluşuyla ilgili yapmak istediğiniz her işlemi kuruma gitmeden kısa ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Kamu kuruluşuna gitmeden, yapabileceğiniz bir işlem Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işlemidir. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işlemini internet üzerinden kısa bir süre içerisinde yapabilirsiniz. Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması imzalanmış ülke olsun ya da olmasın yurt dışında herhangi bir sektörde çalışan Türk vatandaşları yurt dışında geçen hizmetleri ve ev hanımlığı süreleri Türkiye sosyal güvenlik yasalarına göre malullük, emeklilik, yaşlılık, ölüm durumunda Türkiye’de geçmişte olan hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak için borçlanabilirler. Bu borçlanma kapsamında yer alan süreler yurt dışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında ya da sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ve aynı zamanda ev hanımı olarak geçen sürelerdir. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işlemi sayesinde merak ettiğiniz her bilgiye kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Yani yurt dışı hizmet borçlanması, Türk vatandaşlarının yurt dışında ok sekiz yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen, belgelendirilen sigortalılık süreleri, bu sürelerin arasında ya da sonunda her birinde 1 yıla kadar olan işsizlik süreleriyle yurt dışında ev hanımı olarak geçen süreleri, bu Kanunda belirtiler Sosyal Güvenlik Kuruluşlarına sigorta priminin ödenmemiş olması ve istekleri halinde, bu Kanun hükmüne göre sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi durumudur.

Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama sistemi ile emekliliğinize ne kadar bir süre kaldığını kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Yurt dışı hizmet borçlanmasından yararlanmak için, borçlanma yapmak istediğiniz sürelerde ve aynı zamanda borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmak, en hanımlığında geçen süreleri ya da hizmetleri belgelendirmek, yazılı istekte bulunma şartı aranmaktadır. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işleminde, mevcut olan borçlanmanın Türk vatandaşı olmak şartının iki durumda yerin getirilme zorunluluğu bulunur. Bunlardan biri, borçlanılması istenilen sürelerde bireylerin Türk vatandaşı olması, diğer şart ise yurt dışında Türk vatandaşlığında geçmiş olan sürelerini borçlanma talebinde bulunan sigortalı ya da hak sahibinin yazılı başvuru tarihinde Türk vatandaşı olması zorunluluğudur. Yani, Türk vatandaşlığında geçmeyen yurt dışı sigortalılık ya da ev hanımlığı olarak geçirilen süreler borçlandırılmayacağı gibi, aynı zamanda da borçlanma tarihinde Türk vatandaşı olmadığı tespit edilen sigortalı ve hak sahiplerinin borçlanma isteği tamamen reddedilir. Türk vatandaşlığı ile beraber yabancı ülke vatandaşlığı da, yani çifte vatandaşlık hakkına sahip olanlar da, bu yasa ile getirilen yeni düzenlemeden faydalanabilir. Bu tür bilgileri Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama sisteminde bulabilirsiniz. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama sistemi sayesinde emekliliğinize ne kadar süre kaldığını anında öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur Yurt Dışı Emeklilik Hesaplama

Yurt dışında yaşayan insanların çalışma süreleri ile çalışma sürelerinin arasındaki birer yıllık boş geçen işsizlik süreleri içerisinde insanlar borçlanabilir. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işleminizi kolay ve kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun en önemli ve en çok tercih edilen hizmetlerinden biridir. Hangi ülkede olursanız olun, kadınların yurt dışında ikamet ettikleri süreç içerinde borçlanabilirler ve aynı zamanda Türkiye’den borçlanma yoluyla emekli olabilme hakkına sahipler. Yurt dışında yaşanan bireylerin borçlanması durumunda on sekiz yaş kuralı bulunur. İster çalışma olsun isterse ikamet olarak on sekiz yaşını doldurmuş olan bireyler daha sonraki süreler için borçlanır. Yurt dışında yaşayan bireyler Türkiye de hiç sosyal güvencesi olmayan bireylerin borçlanacağı sürelere için 4B, yani Bağ-Kur sosyal güvencesine bağlı olurlar. Türkiye de çalışanlar için ise en son hangisi ise orası dikkate alınır. Bu nedenle Bağ-Kur sosyal güvencesine bağlı olan insanlar, Bağ-Kur sosyal güvencesinden çıkmak isterlerse ilk olarak birkaç gün için SSK lı olarak çalışsın, sonra ise yurt dışı borçlanması yapsınlar. Yurt dışında yaşayan bireyler, Türkiye de bulundukları süreç içerinde, pasaport giriş, çıkış kayıtlarına göre Türkiye de olduğu belli olmayanların SSK çalışmaları, SGK tarafından iptal edilir. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işlemi için üç başlık altında yer alan bazı bilgileri doldurmanız gerekir. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama hizmeti SGK’nın kendi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işlemi için yazımızın sonunda yer akan linki tıklamanız gerekir. Sistem sizi Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama sayfasına yönlendirecek. Emeklilik durumunuza göre tam ya da kısmi olanı işaretleyin. Cinsiyet seçeneğini belirleyin. Maluliyet durumu ya da maluliyet dereceniz varsa, o kısmı işaretleyin. Bakıma ihtiyaç duyan çocuğunuz varsa, ilgili kısmı işaretleyin. Bağ-Kur yurt dışı emeklilik hesaplama işlemiyle ilgili kısmı işaretleyin ve son olarak Tamam butonuna tıklayın. Sisteme giriş yaptıktan sonra emekliliğinize ne kadar bir süre kaldığını hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur Yurt Dışı Emeklilik Hesaplama TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.