Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağkur Geriye Dönük Tescil

Bağkur, ülkemizde bulunan önemli sosyal güvenlik kurumlarından birisidir. SSK, yani Sosyal Sigortalar Kurumu, ve Emekli Sandığı ile birlikte Türkiye’ de vatandaşların sosyal güvenliğini sağlamak için çalışırdı. Bağkur, herhangi bir hizmet akdinden bağımsız çalışanlar için; Sosyal Sigortalar Kurumu bir hizmet akdine bağımlı çalışanlar için; Emekli Sandığı ise emekli olan memurlar için sosyal hizmet veren Maliye Bakanlığı’ na bağlı bir kurumdu. Daha sonra, 16 Mayıs 2006 tarihinde bu üç kurum, Sosyal Güvenlik Kurumu adı altıda birleştirilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ülkemizde sosyal güvenliği sağlamak için kurulduğunu söylemiştik. Peki, bu sosyal güvenlik kavramı nedir? Sosyal güvenlik, devletin vatandaşlarının sağlığını ve geleceğini güvence altına almasını sağlayan düzenlemeler bütününe verilen addır. Türkiye gibi diğer devletler de kendi vatandaşlarının sosyal güvenliğini sağlamak için çeşitli çalışmalar yaparlar. Çünkü sosyal güvenlik, her insanın doğal bir hakkıdır ve devletlerin vatandaşlarına bu hakkı vermesi devletler için bir görev niteliği taşımaktadır. İşte bu sebepten, ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmuş ve vatandaşların her zaman bir destek bulması amaçlanmıştır. Buna örnek olarak hastalık, kaza gibi durumlarda hastanelerin kullanılabilmesi, maluliyet, yaşlılık gibi durumlarda yardım alınabilmesi ve en önemlisi emeklilik verilebilir. Sosyal güvenliği olan kişiler,  emekli olduklarında emekli maaşı alabilir, böylece şartları uygun olduğunda çalışmayı bırakabilirler. İş göremez durumlarında yardım parası alabilir ve mağduriyetlerini giderebilirler. Bu gibi nedenlerden yola çıkarak diyebiliriz ki sosyal güvenlik içinde olmak yaşam kalitesini etkileyen önemli unsurlardan biridir.

Bağkur daha önce de belirttiğimiz gibi herhangi bir hizmet akdine tabi olmaksızın çalışan vatandaşlar için hizmet veren bir sosyal güvenlik kurumudur. Hizmet akdine tabi olmak ise, işçi ve işverenin karşılıklı taahhüt vermesi sonucu işçinin işverenin emir, talimat ve denetimi altında iş yapmasıdır. Bu taahhüt ile birlikte, işçi emeğini hizmet olarak sunar ve karşılığında işverenden bir ücret alır. Bağkur’ lu bireyler hizmet akdinden bağımsız çalışan bireylerdir. Kısaca Bağkur’ lu bireyler için kendi nam ve hesabına çalışan bireylerdir de denebilir. Esnaflar, şirket ortakları vs hizmet akdinden bağımsız çalışırlar ve Bağkur’ lulardır.

Bu yazımızda Bağkur geriye dönük tescil hakkında bilgi vereceğiz.

 

Bağkur Geriye Dönük Tescil

Bağkur geriye dönük tescil demek, geçmişte Bağkurlu olma özelliklerini taşıyan ancak Bağkur’ a tescil yaptırmamış vatandaşların bu haktan faydalanarak Bağkurlu olmadıkları dönem içinde Bağkur kaydı yaptırması demektir. Yani, kendi nam ve hesabına çalıştığı dönemde Bağkur kaydı yaptırmamış bireylerin, aranan sigortalılık özelliklerini taşıması durumunda önceki dönemleri borçlandırılacak. Bağkur geriye dönük tescil sayesinde, bu vatandaşların emekli olmalarının önü açılmış olacaktır.

Bağkur geriye dönük tescil hakkından 04.10.2000 tarihinden önce Bağkur sigortalılığını başlatmak için başvurmamış çalışanlar faydalanabilir. Burada önemli olan, borçlanma yapılacak dönem için Bağkurlu özelliklerini taşıyor olmaktır. Aynı zamanda, vergi kaydı yine 04.10.2000 tarihinden önce başlatılmış olan vatandaşlar da sigortalılık başlangıç tarihlerini öne çekebilmek için Bağkur geriye dönük tescil hakkından faydalanabilir.

Yapılan bu Bağkur geriye dönük tescil düzenlemesi ile önceki dönemler borçlandırılmış olacaktır. Yani, o dönemde yapmaları gereken Bağkur ödemeleri borç sayılmış olacak. Daha sonra, emekli olabilmek için bu borçlandıkları primleri ödeyecek ve ancak bu şekilde emekli olabilecekler. Bağkur geriye dönük tescil düzenlemesi sayesinde özellikle birçok esnaf emekli olabilecektir. O yüzden, Bağkur geriye dönük tescil, vatandaşların mağdur olmasını önleyecek önemli bir düzenlemedir. Sonuç olarak, sonunda binlerce esnaf vergisini ödediği yılları SGK’ ya saydırabilecek.

Peki, Bağkur geriye dönük tescil nasıl yapılır? Önceki döneme ait vergi kaydınızın olduğunu belgeleyen bir dilekçe ile iş mahkemesine başvurulur. Eğer birey gereken koşulları sağlamışsa erken emeklilik işlemleri başlatılmış olur.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.