Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağkur İşe Giriş Bildirgesi

Sosyal güvenlik, devletin vatandaşlarının sağlığını ve geleceğini güvence altına almasını sağlayan düzenlemeler bütünü demektir. Sosyal güvenlik, bir insan hakkıdır ve aynı zamanda vatandaşlarının sosyal güvenliğini sağlamak bir devlet görevidir. Devletler, vatandaşlarının sosyal güvenliğini sağlamaya yönelik hizmetler yaparlar. Mesela, ülkemizde sosyal güvenliği sağlamaya yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. Sosyal güvenlik sayesinde, kişiler hayatları boyunca her zaman bir destek bulurlar. Sosyal güvenlik sayesinde birçok alanda kolaylık sağlayabilir, mağdur olmaktan kurtulabilirler. Sosyal güvenliği olan kişiler, hastalık, kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanabilir, emekli olduklarında emekli maaşı alabilirler. İş göremez durumlarında yardım parası alabilir, bir nebze de olsa mağduriyetlerini giderebilirler. Bu gibi nedenlerden yola çıkarak diyebiliriz ki sosyal güvenlik içinde olmak yaşam kalitesini etkileyen önemli unsurlardan biridir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ na bağlı bir kurumdur. Daha önceleri SSK, Bağkur, Emekli Sandığı şeklinde ayrılmış olan bu üç kurumun devredilmesiyle oluşmuştur. Genel tabiriyle; SSK, yani Sosyal Sigortalar Kurumu, bir işverene bağlı çalışanlar için olan sosyal güvenlik hizmeti verirken Bağkur ise herhangi bir hizmet akdinden bağımsız çalışan vatandaşlar için sosyal güvenlik hizmeti verirdi. Emekli Sandığı ise emekli olan memurlar için sosyal hizmet veren Maliye Bakanlığı’ na bağlı bir kuruluştu. Bu üç kurum, 16 Mayıs 2006 tarihinde, Sosyal Güvenlik Kurumu altında birleştirilmiştir.

Bağkur daha önce de belirttiğimiz gibi herhangi bir hizmet akdine tabi olmaksızın çalışan vatandaşlar için hizmet veren bir sosyal güvenlik kurumudur. Peki hizmet akdine tabi olmak nedir? Hizmet akdine tabi olmak demek, işçi ve işverenin karşılıklı taahhüt vermesi sonucu işçinin işverenin emir, talimat ve denetimi altında iş yapmasıdır. İşçinin emeğini hizmet olarak sunması ve karşılığında bir ücret alması demektir. Bağkur’ lu bireyler hizmet akdinden bağımsız çalışan bireylerdir. Kısaca Bağkur’ lu bireyler, kendi nam ve hesabına çalışan bireylerdir. Bunlara örnek olarak esnaflar, şirket ortakları vs verilebilir.

Bu yazımızda Bağkur işe giriş bildirgesi hakkında bilgi vereceğiz.

 

Bağkur İşe Giriş Bildirgesi

Bağkur işe giriş bildirgesi, işe girildiğini Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bildirmek amacıyla doldurulan formdur. Bağkur işe giriş bildirgesi, birçok yerden ulaşılabilecek bir belgedir. İster internet üzerinden, isterseniz de Sosyal Güvenlik Kurumu’ na giderek bu Bağkur işe giriş bildirgesi denen forma ulaşabilirsiniz.

Bağkur işe giriş bildirgesi doldurulurken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey, Sosyal Güvenlik Sicil Numarası yerine TC kimlik numarasının yazılacak olmasıdır. Bunun dışında, belgenin ilk kez mi yoksa tekrar mı alındığı Belgenin Mahiyeti bölümünde belirtilir. Daha sonra, Sigortalının Kimlik Bilgileri bölümünde istenen bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulur. Sigortalının Sosyal Güvenlik Bilgileri, İşyeri Sicil Numarası gibi istenen diğer bilgileri de doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilir. Bağkur işe giriş bildirgesi teslimi oldukça önemlidir, yasal süre içerisinde teslim edilmez ise idari para cezası uygulanır. Onun dışında, bütün bilgilerin doğru olması oldukça önemlidir, aksi takdirde kayıt işlemi gerçekleşmez. Bu yüzden, Bağkur işe giriş bildirgesi tam ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bağkur işe giriş bildirgesi ile ilgili daha fazla bilgi için dolduracağınız formun arkasındaki Açıklamalar bölümünden faydalanabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.