Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağkur ve SSK Birleştirme

5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi 16 Mayıs 2006’da Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmuştur. Fakat uygulamaya 1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile girmiştir. Bu tarihten önce iki farklı sistemin olması sebebiyle bir kişinin birden fazla kurumuna tabi olması sebebiyle emekli olma aşamasında bu hizmetlerin birleştirilmesi gerekir. Birleştirilme işlemi kişinin emekliliğine son bir sene ile son altı ay içerisinde yapılması gerekir. Sigortalı kişinin son yedi yıl içerisinde hangi kuruma daha fazla prim ödemişse emeklilik tahsisi o kurum tarafından yapılır.

Bağkur ve SSK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Sigortalının emekliliğe ve aylığa hak kazanılmış olması durumunda kurumlardan herhangi birine başvuru yapabilir. Birleştirme işlemi uzun sürmesi sebebiyle emekli olunacak zamanı uzatmaktadır. Bu sebeple başvuruyu hak kazanılacak zamandan bir sene ile altı ay önce yapılması uygun olacaktır.

Başvuruyu alan kurum, ilgilinin diğer kurumlarda geçen hizmet sürelerini ve kendi mevzuatına göre gerekli tahsis belgelerini temin eder. Eğer aylığın bir başka kurum tarafından tahsis edilmesi gerektiği anlaşılırsa başvurunun aslı ve toplanan diğer tüm belgeler aylığı bağlayacak kuruma iletilir. Sigortalının son yedi yıl içinde hangi kuruma daha çok prim yatırmışsa emeklilik tahsisi o kurum tarafından yapılacaktır:bu sebeple başvurun son yedi sene içinde en fazla prim ödenen kuruma yatırılması işlemleri hızlandıracaktır. Eğer aylık bağlanmasına hak kazanılmamış ise birleştirme talebi reddedilir ve birleştirilme yapılmaz.

Ancak bu noktada eğer kişinin Bağkur yada SSK prim borcu var ise son yasa değişikliği ile artık emekli olamamaktadır. Bu neden ile vatandaşların birleştirme işlemi için başvuruda bulunmadan önce varsa prim borçlarını ödemesi gerekmektedir.

Birleştirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağkur ve SSK Birleştirme işlemi örnek dilekçede gerekli alanların doldurulup bizzat bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak veya posta yolu ile kuruma gönderilerek yapılması gerekir. Ayrıca mutlak suret ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen dilekçeye ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisi eklenmelidir.

Bağkur ve SSK Hizmet Birleştirme Dilekçesi için TIKLAYINIZ!

Hangi Kurumdan Emeklilik Tahsisi Yapılacak?

Emekliliğin hangi kurumdan tahsis edileceğinin belirlenmesi için sigortalının son yedi senesinde hangi kuruma daha fazla prim ödemiş ise o kurum tarafından emeklilik tahsisi yapılır.Bu işlem söyle hesaplanır;

  • Yedi Yıl: 7X360 = 2.520 gün yapar.
  •  2.520/2 ( Yarısı) 1.260 gün yapar (3.5 Yıl)

Sigortalı olduğunuz son 7 yıl içinde 1.261 gün hangi kurumdan primleriniz ödendi ise o kurumdan emekli olursunuz.

Eğer Prim ödenme günleri eşit ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu yasaya göre aylık bağlanır ve ödenir.

Örneğin: Son 7 yıllık fiili hizmet süresi içinde önce BAĞKUR’lu olarak 1260 gün sonra SSK’lı olarak 1260 gün çalışan sigortalıya SSK şartlarına göre aylık bağlanır.

Son 7 sene hesaplanmasına;

  • Askerlik borçlanması dikkate alınmaz.
  • Doğum borçlanması dikkate alınmaz.

Hizmet Dökümü Nasıl Öğrenilir?

Bağkur ve SSK’nın Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşmesi ile SSK 4A Hizmet, Bağkur ise 4B Hizmetleri adını almıştır.

Sigortalı bir kişi geçmişe dönük primlerini internet üzerinden sorgulayabilir. Gelişen internet sistemi ile sigortalı kişi E-Devlet sistemi ile hem 4A hizmetlerinin hem de 4B hizmetlerinin yatırılan prim sayılarını öğrenebilir. Ayrıca varsa prim borçları da E-Devlet üzerinden öğrenilebilinir.

Bu hizmetlerin dışında E-Devletten; SGK Kesenek Bilgi Sistemi, SGK E-Bildirge, SGK Evrak Takibi, SGK Kart ile Prim Ödeme, SGK maaş bordrosu, SGK maaş hesaplama, SGK yurt dışı borçlanması, SGK borç ödeme, SGK işe giriş, SGK iş göremezlik, SGK SSK rapor parası, SGK yetim aylığı, SGK E-Hizmet, SGK SSK Hizmet sorgulaması da yapılabilir.

E-Devlet Hizmet Dökümü Alma için TIKLAYINIZ!

E-Devletten sorgulama yapmak için e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Eğer daha önce bir şifre edinmemiş iseniz size en yakın PTT’ye nüfus cüzdanınız ile başvuru yaparak 2 TL işlem ücretini ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içinde teslim alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.