Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağkur Vergi İndirimi

Geleceğin güvence altına alınması, genci yaşlısı herkesin ortak sorunudur. Bunun için henüz çocukken başlarız çalışmaya. “Hangi okullarda okuyacağım, ilaçlarımı nasıl alacağım, yaşlandığımda nasıl yaşayacağım, ailem nasıl geçinecek veya ben öldükten sonra onlara neler olacak?” Bu sorulara karşı gönül rahatlığı ile derin nefes alabilmeniz için sosyal devlet kavramı oluşturulmuş ve sorularımız yanıtlanmaya başlamıştır.

Özellikle emeklilik planları olanların sıkça sorduğu soruların başında gelmektedir BAĞ-KUR ve  Bağkur vergi indirimi mevzuatı. Arama motorlarında biraz aratınca birçok soru sorulduğunu ve belli belirsiz birçok yönerge olduğunu görmekteyiz.

Sosyal Devlet Nedir?

Öncelikle sosyal devlet kavramını açıklayalım: Vatandaşlarının refahını öncelik alan ve bunun için asgari düzeyde ekonomik ve sosyal güvenceler sağlayan devlettir; vatandaşlarının refahının ve güvenliğinin ve geleceğinin güvencesini verir. Bu güvenceyle kaygılarımıza çözüm olmak için çalışır.

Sosyal devletler vatandaşlarına güvencesini vermekle yükümlü olduğu sağlık, eğitim ve fırsat eşitliği gibi faydalardan biri de ülkemiz için adını sıkça duyduğumuz BAĞ-KUR’dur. BAĞ-KUR, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir sosyal güvencedir ve özellikle çalışma koşulları kapsamında Emekli Sandığı ve SSK ödemeleri yapılmayan vatandaşlara yöneliktir ve kişiye/bakmakta yükümlü olduğu kişilere sağlık ile emeklilik hizmeti vermektedir.

Bu hizmetten yararlanan binlerce kişiden biri olmak ve geleceğimizi güvence altına almak için 15 ile 25 yıl boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemeler yapmamız gerekmektedir. Bunun sonucunda da ödemelerin karşılığı olarak engellilik, yaşlılık, ölüm ve sağlık sigortası yardımı yapılmaktadır. Ancak sigortalıların seçmiş olduğu gelir için de %20 oranında engellilik, yaşlılık ve ölüm sigortası ile %12 oranında sağlık sigortası primleri aylık olarak alınmaktadır. Bu hizmete bağlı olarak da emekli olunduğu takdirde, emekli ve bakmakla sorumlu olduğu ailesi sağlık alanında sadece %20 gibi bir ücret ödeyerek yararlanabilmektedir. Böylelikle özellikle yüksek sağlık masrafları bizler için azalmaktadır.

Vergi İndirimi Nedir?

Soru işaretlerine sebep olan bir diğer konu da vergi indirimidir. Vergi indirimi ise sosyal devlet tarafından vatandaşlara pozitif ayrımcılık yönünde yapmış olduğu bir sosyal düzenlemedir. Vergi indirimi, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 31. Maddesi’nde “Sakatlık İndirimi” olarak geçmektedir.

Gelir Vergisi Kanunu’ndaki bilgiye göre çalışma gücünün asgari oranda %40’ını kaybetmiş olan vatandaşlar için uygulanan vergi indirimidir. Bununla ilgili olarak sakatlık derecesine göre indirim yapılmaktadır. Örneğin çalışma gücünün asgari %80’ini kaybetmiş olanlar birinci dereceden, %60’ını kaybetmiş olanlar ise üçüncü dereceden engelli sayılmaktadır.

Vergi indirimi daha fazla maaş alınmasına ve engelliler için de erken emeklilik hakkının doğmasına sebep olur. Birinci derece engelli vatandaşlar için 770 TL, ikinci derece engelli vatandaşlar için 380 TL ve çalışma gücünün %40’ını kaybetmiş üçüncü derece engelli vatandaşlar için ise 180 TL vergi indirimi uygulanmaktadır. Ayrıca Serbest Meslek çalışanları için yıllık gelir beyanı doğrultusunda engellilik derecesine göre vergi indirimi uygulanmaktadır.

Bağkur Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Bağkur vergi indiriminden vatandaşlar kolaylıkla yararlanabiliyor. Sosyal devletin vermiş olduğu güvenceler doğrultusunda vergi indirimi hizmetinden, vergi indirim belgesini almış SSK sigortalısı ile devlet memurları yararlanabilmektedir. BAĞ-KUR sigortalıları için vergi indirim belgesi verilmemektedir. Ancak BAĞ-KUR bünyesinde engellilere kolay emeklilik imkânı sağlanmaktadır. Engellilik oranı %60 ve daha çok olanlar için 15 yıl/3960 gün, %50-59 olanlar için 16 yıl/4320 gün, %40-49 olanlar için ise 18 yıl/4680 gün oranında çalışma gücü kaybı olarak belirtilmiştir.

Vergi İndirim Belgesi Alabilmek İçin Gerekenler

  • Dilekçe
  • 3 adet vesikalık fotoğraf
  • Çalıştığı işyerinden belge
  • Nüfus cüzdanının aslı

ile belgelerini alıp çalıştıkları ilin defterdarlığına, ilçelerindeki vergi dairesi müdürlüklerine veya mal müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Şartları sağladığınız takdirde ise engelliliğe bağlı vergi indiriminden yararlanmış oluyorsunuz. Böylelikle sosyal devletin bize sunmuş olduğu “Geleceğin güvence altına alınması” ilkesini de sırtımızı kanepemize yaslayarak izlemiş ve yaşamış oluyoruz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.