Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağkur Yetim Aylığı

Sosyal güvenlik, devletin vatandaşlarının sağlığını ve geleceğini güvence altına almasını sağlayan düzenlemeler bütünü demektir. Sosyal güvenlik, bir insan hakkıdır ve aynı zamanda vatandaşlarının sosyal güvenliğini sağlamak bir devlet görevidir. Devletler, vatandaşlarının sosyal güvenliğini sağlamaya yönelik hizmetler yaparlar. Mesela, ülkemizde sosyal güvenliği sağlamaya yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. Sosyal güvenlik sayesinde, kişiler hayatları boyunca her zaman bir destek bulurlar. Sosyal güvenlik sayesinde birçok alanda kolaylık sağlayabilir, mağdur olmaktan kurtulabilirler. Sosyal güvenliği olan kişiler, hastalık, kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanabilir, emekli olduklarında emekli maaşı alabilirler. İş göremez durumlarında yardım parası alabilir, bir nebze de olsa mağduriyetlerini giderebilirler. Bu gibi nedenlerden yola çıkarak diyebiliriz ki sosyal güvenlik içinde olmak yaşam kalitesini etkileyen önemli unsurlardan biridir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ na bağlı bir kurumdur. Daha önceleri SSK, Bağkur, Emekli Sandığı şeklinde ayrılmış olan bu üç kurumun devredilmesiyle oluşmuştur. Genel tabiriyle; SSK, yani Sosyal Sigortalar Kurumu, bir işverene bağlı çalışanlar için olan sosyal güvenlik hizmeti verirken Bağkur ise herhangi bir hizmet akdinden bağımsız çalışan vatandaşlar için sosyal güvenlik hizmeti verirdi. Emekli Sandığı ise emekli olan memurlar için sosyal hizmet veren Maliye Bakanlığı’ na bağlı bir kuruluştu. Bu üç kurum, 16 Mayıs 2006 tarihinde, Sosyal Güvenlik Kurumu altında birleştirilmiştir.

Bağkur daha önce de belirttiğimiz gibi herhangi bir hizmet akdine tabi olmaksızın çalışan vatandaşlar için hizmet veren bir sosyal güvenlik kurumudur. Peki hizmet akdine tabi olmak nedir? Hizmet akdine tabi olmak demek, işçi ve işverenin karşılıklı taahhüt vermesi sonucu işçinin işverenin emir, talimat ve denetimi altında iş yapmasıdır. İşçinin emeğini hizmet olarak sunması ve karşılığında bir ücret alması demektir. Bağkur’ lu bireyler hizmet akdinden bağımsız çalışan bireylerdir. Kısaca Bağkur’ lu bireyler, kendi nam ve hesabına çalışan bireylerdir. Bunlara örnek olarak esnaflar, şirket ortakları vs. verilebilir.

Bu yazımızda Bağkur yetim aylığı hakkında bilgi vereceğiz.

Bağkur Yetim Aylığı

Bağkur yetim aylığı, vefat eden Bağkurlu anne- babadan dolayı yetim kalan çocuklarına devlet tarafından yapılan aylık ödemedir.

Peki, yetim kalan çocuklar hangi şartlarda Bağkur yetim aylığı alabilir? Çocukların Bağkur yetim aylığı alabilmesi için, kız çocuk ise evli olmaması; erkek çocuk ise 18 yaşını doldurmamış ve ya 18 yaşını doldurmuş ama öğrenim görüyor olması gerekir. Aynı zamanda, yetim çocukların devlet memuru olmaması gerekir. Aksi takdirde, Bağkur yetim aylığı bağlanmaz.

Gereken şartların sağlandığı durumlarda, bağlanacak olan Bağkur yetim aylığı, tek çocuk için maaşın %50′ si; iki çocuk için %40′ ar ve üç veya daha fazla çocuk için %100′ ü geçmeyecek şekilde eşit olarak paylaştırılır.

Bağkur yetim aylığı hakkında genel bir bilgi vermiş olduk. Şimdi de Bağkur yetim aylığı başvurusunun nasıl yapılacağını açıklayalım. Bağkur yetim aylığı, Muhtaçlık, yani Dul Yetim, Maaşı şeklinde geçmektedir. Başvurular e- devlet üzerinden yapılır. Bu nedenle başvuru yapabilmek için öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmış olmalısınız. Aşağıda verilen linkten e- devlet internet sitesine ulaşabilirsiniz.

edevlet

e- devlet üzerinden Bağkur yetim aylığı sorgulama için TIKLAYINIZ !

 

Yukarıda verilen linke tıkladığınızda görseldeki sayfa karşınıza çıkacak. Burada, TC kimlik numarası ve PTT şubelerinden temin edilebilen e- devlet şifresini kullanarak sisteme giriş yapın.

Daha sonra, yapmanız gereken şey bu paragrafın sonunda verilmiş olan linke tıklayarak Bağkur yetim aylığı başvurusu yapmak olacak. e- devlet sisteminde, Bağkur yetim aylığı Muhtaçlık Maaşı şeklinde geçmektedir.

Muhtaçlık Maaşı Başvurusu için TIKLAYINIZ !

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.