Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik Nedir?

Türk vatandaşı olan her 18 yaşını dolduran erkek askerlik yapmak durumundadır. Askerlik ise uzun ve kısa dönem olarak ikiye ayrılır. Ancak bedelli askerlikte son günlerde oldukça gündemde olan bir konudur. Bedelli askerlik kişinin hangi dönemden faydalandığına göre bu aya karşılık gelen ücreti  ödeyerek askerlikten muaf olmasına denir.

Bedelli askerlik konusu söz olduğundan bu yana oldukça gündemde olan ve henüz askerliğini yapmamış erkekleri yakından ilgilendiren bir konuydu . Bu konuyla alakalı kesin açıklama ise yetkililer çok zaman geçirmeden yaptı. Bununla ilgili tüm detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ülkemizin güvenliğini sağlayan bazı birimler vardır. Her ülkenin iç ve dış güvenliğini oluşturacak bu birimler sayesinde halk rahatça uyuyabilmek de huzur içerisinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu güvenlik birimlerini bir meslek grubu olarak görenler için seçmeler olsa da her Türk erkeğinin bir vatandaşlık görevi vardır. Bu önemli vatani görevin son günlerde başka bir şekilde gündeme gelişi ile beraber halk oldukça sabırsızlanmakta idi. Askerliğini yapmamış erkek eğer dört yılık bir üniversite mezunu ise bu kişi askerliğini kısa dönem adı verilen bir süreçte tamamlar. Bu süreç ise 5 ay sürmektedir. Ancak eğer kişi herhangi bir ortaokul lise ya da iki yıllık bir üniversite mezunu ise bu süreç 12 ay kadar sürer. Buna da uzun dönem denir.

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan terör olayları sebebi ile bir çok asker adayı bedelli askerliği beklemekte idi. Bedelli askerlikte bir miktar karşılığı askerlikten muaf sayılmak demektir. Adayların bir çoğu askerlik yapabilmek için yani muaf sayılabilmek için bedelli askerliği beklemekte idi. Ancak bu durum son zamanlarda yaşanan terör olaylarının artması ile beraber olumsuz etkilendi. Beklenen açıklama da yetkililer tarafından geldi. bedelli askerliği bekleyen adaylar için bu açıklama onları büyük hayal kırıklığına uğrattı. Hayal kırıklığına uğrayan adaylar için şuan henüz bir çözüm yok. Ancak yetkililerin yaptıkları açıklama şu yönde idi.

Ülkemizin güvenliği açısından gerekleşen iç ve dış terör operasyonları sürerken bedelli askerliğin konusu bile söz konusu olamaz diyen yetkiler bu durum için oldukça olumsuz bir açıklama yaptılar. Bu durumdan etkilenenler ise askerlik için bedelli askerliği beklemek amacıyla askerliğini tecil ettiren kişiler oldu. Günümüzde terör olayları oldukça gündemde ve aynı zamanda dış ülkelerle de bir kopukluk söz konusu. hem iç hem de dış olarak ilgili güvenlik birimleri operasyonları sürdürmektedir. Hatta bir çok kişinin görevinden men edilmesiyle beraber kadrolarda oldukça büyük oranda boşluklar mevcut hem bu boşlukları doldurmak hem de hem dışarıdan gelecek hem de içeriden gelecek tehditlere karşı ülkemizi korumak için askerlere ihtiyaç vardır. Kimse can güvenliğini riske atmaz istemez ancak bu süreci temkinli atlatamazsak iç güvenliğimiz sebebiyle ülkenin tamamı bir tehdit altına girecektir. Türk vatandaşlığının bir şartı olan askerlik konusu tartışmaya kapalı bir şekilde bedellinin söz konusu olamayacağını açıklayan yetkililer de hatta bu alanda özel harekat olarak asker alımı bile yapmaya başlamaktadır. Bu süreci atlatabilmemiz için önce iç güvenliği sağlamak daha sonra dış güvenliği sağlamak için askerle ihtiyacımız vardır.

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir ?

Bedelli askerlik şartlarını tamamlayan her kişi bu yöntemden yararlanabilir. Ancak kişinin bazı şartlara uyması gerekmektedir

1- Kişi belirtilen bankalara giderek 18 Bin TL’yi yatırması ve bu işlem sonunda alacağı dekontla da askerlik şubesine gidip bunu teslim etmesi gerekmektedir.

2- Kişinin bedelli askerlikten faydalanması için 1 Ocak 1988 tarihinden önce doğması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.