Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BİLEŞİK FAİZ HESAPLAMA

Bileşik faiz, bir yatırımın, yatırım süresi boyunca kazandığı faizin de, yeni yatırım süresinde yatırıma katılacak olan  getiriyi göstermekte olan bir faizdir. Diğer bir ifade ile, faizin de faiz kazanmasıdır diyebiliriz. Yazımızda ise sizlere bileşik faiz hesaplama işleminizi nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız. Verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde bileşik hesaplama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bileşik Faiz Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

Bileşik faiz hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için yazımızın devamında verecek olduğumuz bilgilere ek olarak, bileşik faizi hesaplama aracı ile birliktede sonucunuzu elde edebilirsiniz. Hesaplama aracına ek olarak yazımızın devamında sizlere vermiş olduğumuz bilgiler ile birlikte bileşik faiz hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

Bileşik faiz hakkında bilmeniz gereken, anapara, vade süresi boyunca sabit değildir. Mevcut anapara, her devre de bir önceki devrenin faizi kadar artış göstermektedir. Bu sebeple, bileşik faizde faizin de faizi ortaya çıkmaktadır. Bileşik faizi hesaplamalarında dönem sayısı az olduğunda, her dönemin faizi ayrıca hesaplanma işlemi yapılarak, mevcut anaparaya ilave edilir.

[bilesikFaizHesaplamaAraci]

Ancak, bileşik faizde dönemler genellikle bir yıldan kısa bir sürede olduğu için dönem sayısı 30, 40 100 gibi çok sayılarda olmaktadır.bu kapsamda ise, sizlere vermiş olduğumuz bilgiler kapsamında bir hesaplama işlemi zaman kaybına sebebiyet göstermektedir.

Bileşik faizi hesaplama işleminde, aşağıda sizlere verecek olduğumuz terimler kullanılmaktadır.

P = Anapara, başlangıç sermayesi
i = Devre ya da dönem faiz oranı
n = Vade süresince devre sayısı ya da dönem sayısı
S = Baliğ, sermayenin gelecekteki değeridir.

Bileşik Faiz = ((1+ (Basit faiz * gün sayısı / 36500)) ^ (365 / gün sayısı) -1)

Bu hesaplamalara ek olarak, excel üzerinden de hesaplama işleminizi rahatlıkla yapabilir ve kolayca sonucunuza ulaşabilirsiniz. Excel üzerinden yapacak olduğunuz işlemlerde sistem üzerinde bazı formülleri kullanmanız da gerekmektedir.

Bileşik faiz hesaplamasında bugünkü değerin hesaplanması aynı zamanda, iskontolama işlemi denmektedir.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde faiz hesaplama işleminizi bilgiler kapsamında yapabilirsiniz. Gerekse yazımızda vermiş olduğumuz hesaplama aracı ile gerekse bilgiler ile bileşik faiz hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.