Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BİLSEM Sınav Sonuçları

BİLSEM sınavları, Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim gören öğrencilere yapılan sınavlardır. Bilim ve Sanat Merkezlerinde verilen eğitim, örgün eğitime eşit olması açısı ile değil, öğrencinin eğitim hayatına destek vermesi amacı ile yapılmaktadır. Bundan dolayı BİLSEM’e yerleştirilmiş olan öğrenciler, okul eğitimlerinin dışındaki zamanlarda bu merkeze gelip eğitim görürler. Bu kapsamda öğrencilere sınavlar yapılmaktadır. Biz de bu yazımızda BİLSEM sınav sonuçlarının nasıl sorgulanabildiğini işleyeceğiz.

Bilim ve Sanat Merkezlerinde, tüm öğrenciler ile aynı eğitimi gören fakat bunun dışında diğerlerinden farklı özellikleri olan öğrenciler eğitim görmektedir. Yani özel yeteneği olan öğrenciler, potansiyelleri olduğu keşfedildiğinde bu kurumda özel eğitim görürler. Bilim ve Sanat Merkezleri destekleyici kurum özelliğindedir. Bilim ve Sanat Merkezleri, öğrencilerini sınavlar sonucunda seçmektedir.

Bu sene de Bilim ve Sanat Merkezlerine giriş için sınavlar yapıldı ve sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan bu sınavlar sonucunda Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci alımı yapılır. BİLSEM sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığının sitesinden öğrenebilirsiniz. Bunun için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayabilirsiniz.

Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Sizden istenen bilgileri gereken kısma girdikten sonra öğrencilerin kimlik bilgilerini girerek BİLSEM sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

2017-2018 Eğitim öğretim yılına ait BİLSEM sınavları 11 Şubat ve 9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu uygulama sırasında yetenek kısımlarına ve sınıf düzeylerine göre bireysel incelemeler yapıldı ve Türkiye ortalaması belirlendi. Bu sınavda 1. Sınıflar için 60, 2 ve 3. Sınıflar için ise 70 soru sorulmuştur ve her sorunun değeri 10 puan olarak belirlenmiştir.

BİLSEM sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra ortalamanın üstüne çıkan öğrenciler yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacaktır. Bu yetenek alanları genel zihinsel, resim ve müziktir. BİLSEM sınav sonuçlarına göre ortalamanın üzerindeki adaylar MEBBİS – BİLSEM İşlemleri Modülü üzerinde tarih, yer ve saat seçerek randevu alabilmektedir.

BİLSEM sınav sonuçlarının sonrasında bireysel değerlendirmeye hak kazanabilen öğrencilerin randevuları ile ilgili bilgiler 24 Nisan ve 5 Mayıs 2017 tarihleri arasında e-okul sistemi üzerinden yayınlanacaktır. Ayrıca okul müdürlükleri tarafından da öğrencilerin velilerine bu randevular ile ilgili bilgilendirmeler yapılacaktır.

Yerleştirme ve Kayıtlar

BİLSEM sınav sonuçları kapsamındaki bireysel değerlendirmeler 30 Haziran 2017 tarihinde tüm Türkiye kapsamında tamamlanacaktır ve yerleştirme sonuçları da 15 Temmuz 2017 tarihinde yine aynı site üzerinden açıklanacaktır. Bilim ve Sanat Merkezlerine girmeye hak kazanan öğrencilerin kayıtları da 4-8 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

BİLSEM sınav sonuçları kapsamında sınavlara itiraz da edebilirsiniz. Grup tarama uygulamasının sonucuna itirazlar sonuçlar sistem üzerinden açıklanmasından sonraki 5 iş günü içerisinde yapılabilmektedir. Öğrenci velisi bunu internet üzerinden yapabilecektir. Bunun için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayabilirsiniz. İtirazlar değerlendirildikten sonra yine aynı sistem üzerinden geri bilgilendirme yapılacaktır.

BİLSEM Sınav Sonuçları İçin TIKLAYINIZ!

Grup Tarama Uygulaması Sonuçlarına İtiraz İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.