Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BUSKİ Fatura Ödeme

İçinde bulunduğumuz çağda, evlerimize elektrik, su ve doğal gaz gibi hizmetlerin sağlanması ve bunları kullanmak en doğal hakkımızdır. Evlerimize sağlanan bu hizmetler karşılığında biz de bireyler olarak belli bir miktarda belirli aralıklar ile ücretler öderiz. Ödediğimiz bu ücretler, bize sağlanan bu hizmetleri belirlenen süre zarfında ne kadar miktarda kullandığımız ile alakalıdır. Bu bahsettiğimiz hizmetlere ulaşmak artık yaşantımızın temel parçalarından biri haline gelmiştir. Hiçbir insan elektrik ya da su olmadan yaşamayı hayal bile edememektedir. Bu hizmetlere olan bağımlılığımızın bu kadar şiddetli bir hale gelmesi, teknolojinin ilerlemesi, şehirleşmenin artması ve yaşantımızın bunlar üzerinde kurulması ile bağlantılıdır. Tabii ki bu ihtiyaçlara bağımlılığımız her zaman bu şekilde değildi. En azından ülkemiz için konuşacak olursak, bundan yıllar önce insanların büyük bir kısmı kırsal alanlarda hayatlarını sürdürmekteydi ve o zamanki imkanlar bu tür hizmetlere bu kadar kolay ulaşmamıza engeldi. Fakat zaman içerisinde insanlar köylerden, kırsal alanlardan şehirlere akın etmeye başladı. Bunun sebebi şehrin imkanları ve iş bulma kolaylığı olarak görülebilir. Şehirlerdeki nüfus miktarının bu şekilde artması da elektrik ve su gibi hizmetlerin de kesintisiz karşılanması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.

Şehirlerde nüfusun bu kadar hızlı ve düzensiz bir şekilde artıyor olması beraberinde başka sorunlar da getirmiştir. Örneğin çarpık kentleşme yani gecekondular bu hızlı nüfus artışının bir sonucu olarak görülebilmektedir. Gecekondu gibi yasal olmayan yerleşimlerin artışı elektrik ve su gibi hizmetlerin sağlanmasında sorunlar ve istismarların oluşması sorununu doğurmuştur. Bu hizmetlerin kaçak kullanılmaya başlaması bu sorunlardan biridir. Bu tür problemlerin önüne geçmek amacı ile devlet bu hizmetleri yasal bir düzenleme altına alarak sorunları çözmeyi amaçlamıştır. Artık her şehirde, bu bahsettiğimiz temel ihtiyaçlardan yararlanabilmek için, ilgili kurumlara gidip çeşitli abonelikler açtırmamız gerekir. BUSKİ de Bursa şehrinde hizmet veren Bursa su ve kanalizasyon idaresidir ve Bursa’da ikamet edip evine su hizmeti almak isteyen vatandaşların bu kurumdan abonelik açtırmaları gerekmektedir.

BUSKİ Fatura Ödeme Nasıl Yapılır?

Kişiler abonelik açtırdıktan sonra yasal olarak bu hizmetten yararlanma hakkı elde ederler. Aynı zamanda bu abonelik ile birlikte kullanıcılar, belirtilen süre zarfı içerisinde ne kadar bu hizmetten faydalandılar ise o kadar ücret ödemeleri gerekir. Her kullanıcıya o ay ne kadar su harcadılar ise, miktar fatura ile birlikte gönderilir ve kullanıcılardan bu faturaları zamanında ödemeleri beklenmektedir. Faturalar ödendiği takdirde hizmeti kullanmaya devam edebilirler. Bu nedenle su faturalarının zamanında ve gerekli miktarlarda ödenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde ödenmeyen faturalar sonucu yasal işlem başlatılabilir ve su kullanım hizmetiniz kesilebilir. Faturalar önceden kurumun kendi dairesine ya da anlaşmalı bankalara gidilerek elden ödenirdi. Bu durum gereksiz zaman kaybına neden olurdu. Neyse ki BUSKİ de internet sitesinde fatura ödeme hizmeti sunarak kullanıcılarının gereksiz vakit kaybı yaşama sorununu ortadan kaldırmıştır. Her bir fatura için ayrı ayrı ödeme yapmak ile uğraşmak çok vakit kaybı olacağından, internet üzerinden BUSKİ fatura ödeme yapmak her zaman daha kolaydır. Bursa’da ikamet eden ve su faturasını internetten yatırmak isteyen okurlarımız, eğer ilk defa BUSKİ fatura ödeme yapacaklarsa, yazımızın devamını okuyarak BUSKİ fatura ödemesini nasıl yapabileceklerini öğrenebilirler. BUSKİ fatura ödeme işlemi için izleyeceğiniz adımlar şunlardır;

Önce vereceğimiz linkten BUSKİ’nin sitesine giriş yapınız. Aşağıdaki linke tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz. BUSKİ fatura ödeme için bağlantıya tıklayarak siteye gittiğinizde karşınıza aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

Açılan sayfada hızlı BUSKİ fatura ödeme seçeneği altında boş kutucuklar göreceksiniz. BUSKİ fatura ödeme için bu kutucukları TC kimlik numarası, abone numarası ve gerekli diğer bilgilerle doldurduktan sonra “sorgula” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada faturanızı seçerek istediğiniz ödeme yöntemi ile BUSKİ fatura ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

BUSKİ Fatura Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.