Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Çevre Temizlik Vergisi Borç Sorgulama

Çevre temizlik vergisi, mücavir alanlar ve belediye sınırları içerisinde yer alan ve belediyelerin katı atık toplama projesi ile kanalizasyon hizmetinden yararlanan iş yeri, konut ve diğer şekillerde kullanılan binaların dahil olduğu vergilendirme şekli olarak bilinmektedir. Bu vergi belediyeler tarafından tüm iş yeri ve konut sahiplerinden alınmaktadır. Çevre temizlik vergisi her sene iki eşit taksitle ödenmektedir. Fakat istendiği takdirde tek seferde de ödemek mümkündür. İlk taksitler Nisan, Mayıs, Haziran aylarında, ikinci taksitler ise Kasım ayında ödenmektedir.

Ülkemizde devletin, vatandaşlarına sağlıklı, temiz yaşanılabilir alanlar sunmak için çevre temizleme görevini yapması gerekmektedir. Bu nedenle de bireylerin devlete bu hizmetler için çevre temizlik vergisi ödemesi gerekiyor. Çevre temizlik vergisi ödemeleri bulunduğunuz yerdeki belediyelere ödenmektedir. Bu vergi yasal olmakla birlikte belediyelerin sunmuş olduğu faydalanan iş yeri, konut ve diğer şekilde kullanılan binaları kapsamaktadır. Belediyeler genellikle çevre temizlik vergisini konutların su faturasına yansıtmaktadır. Ancak iş yeri ve diğer şekilde kullanılan binaların sahiplerinin vergilerini belediyeye giderek ödemeleri gerekmektedir. Bu vergilerin ödenmemesi durumunda vergilere faiz uygulanmaktadır. Bununla birlikte çevre temizlik vergisinin mükellefi bağımsız bölümün sahibi değil, kullanıcının kendisi olmaktadır. Burada anlatmak istediğimiz konu, ev sahipleri evlerini kiraya verdiklerinde bu vergileri ev sahiplerinin ödememesi, kiracının ödüyor olmasıdır.

Bireylerin çevre temizlik vergisi borç sorgulama işlemini yapabilmeleri için iş yeri, konut ve diğer şekilde kullanılan binaların yer aldığı belediyeye giderek sorgulama yapabildikleri gibi, belediyenin resmi internet sayfasından da borçlarını sorgulayabilirler. Çevre temizlik vergisi konut iş yeri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait hesaplamalar üç şekilde yapılmaktadır. Bunların ilki konutlara ait çevre temizlik vergisidir. Bu hesaplamada su kullanım miktarı esas alınmak şartıyla büyükşehir belediyelerinde metreküp başına 27 kuruş, diğer belediyelerde ise 21 kuruş olarak hesaplanmaktadır. İkinci hesaplama şeklinde de iş yerleri ve diğer şekilde kullanılan binalar için çevre temizlik vergisi farklı tarifelerle ödenmektedir. Üçüncü ve son olarak yapılan hesaplama şekli ise indirimli çevre vergisi uygulamasıdır. Bu uygulamada iş yeri, konut ve diğer şekilde kullanılan binalar için belirlenen ücretler; büyükşehir belediyelerinin sınırları içerisinde bulunanlar hariç kalkınmada önceliği olan yörelerdeki belediyelerde ve nüfusu 5000’den az olan belediyelerde % 50 indirimli olarak uygulanmaktadır. Bu uygulamaya göre kalkınmada önceliği olan yörelerdeki belediyelerde ve nüfusu 5000’den az olan belediyelerde bulunan konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınması şartıyla metreküp başına 10 kuruş olarak hesaplanmaktadır. Konut haricinde olan iş yeri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi borçları ise farklı şekillerde hesaplanmaktadır.

Bu yazımızda sizlere çevre temizlik vergisi borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler çerçevesinde hareket ederek sizde çevre temizlik vergisi borç sorgulama işlemini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Çevre Temizlik Vergisi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çevre temizlik vergisi borç sorgulama işlemini mal sahipleri taşınmaz mallarının yer aldığı belediyeye giderek yapabilmektedirler. Bunun haricinde belediyenin resmi internet sayfasından da çevre temizlik vergisi borç sorgulama işlemini sorgulayabilirsiniz. Günümüzde internet ortamının gelişmesiyle buna benzer birçok sorgulama işlemini sanal ortamdan gerçekleştirmeniz mümkündür. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere internet üzerinden yapabileceğiniz sorgulamalardan bir tanesi de çevre temizlik vergisi borç sorgulama işlemidir. Bu sorgulama işlemini yapabilmeniz için taşınmaz malların yer aldığı belediyelerin e-hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için E-Devlet hesabınızın olması gerekmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak E-Devlet sisteminde yer alan belediyelerin yer aldığı sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfadan belediyenizi seçerek çevre temizlik vergisi borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Fakat E-Devlet üzerinden işlem yapabilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Çevre temizlik vergisi borç sorgulama işlemi için gerekli olan E-Devlet şifresini herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz. Sonrasında E-Devlet şifrenizle çevre temizlik vergisi borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Çevre Temizlik Vergisi Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.