Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ÇİFTÇİ BAĞ-KUR’U SORGULAMA

Ülkemizde kırsal kesimlerde önemli geçim kaynaklarından birisi de tarım sektörüdür. Tarımın bu denli önemli olması çiftçilerimizin sosyal güvence içerisinde bulunması ve bunlardan faydalanabilmesi amacı ile BAĞ-KUR sisteminde çiftçilerin bulunması sağlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir amacı da ülke ekonomisinin kalkınmasında tarım arazilerinin verimli şekilde kullanılması aynı zamanda da tarımsal alandaki ihtiyaçların karşılanabilmesidir. Türkiye’de bulunan sigorta hizmetleri adı altında çiftçilerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlara sunduğu güvencelerden yararlanabilmesi için yani sigortalı olmalarını amaçlayan hizmetlerde bulunmaktadır. Bu anlattıklarımızda da olduğu gibi çiftçilerin sağlık güvencelerinden, sosyal hizmetlerden, emeklilik için verilen hizmetlerden yararlanabilmeleri için çiftçi BAĞ-KUR’u ortaya konmuştur.

Günümüzde oldukça gelişen ve hayatımızın büyük bir parçası olan teknoloji sayesinde birçok önemli ve gerekli işlemimizi internet üzerinden kolaylıkla ve daha kısa sürede hiçbir yere gitmeden, herhangi bir telefon görüşmesi yapmadan, yapabilmekteyiz. Bu işlemi ve bunun gibi birçok önemli işlemimizi gerçekleştirebilmek için daha önceden kullanabildiğimiz iki resmi internet sayfası bulunmaktaydı. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapanması nedeni ile işlemlerimizi artık tek bir resmi site üzerinden yapabilmekteyiz.

Çiftçi BAĞ-KUR’u sorgulama işlemi de bu internet sitesinde devreye girmektedir. Bu oluşum çiftçilerin emekliliğini garantiye almaları, sağlık güvencelerinden yararlanma olanakları ve BAĞ-KUR prim ödemeleri gibi durumların oluşmasını sağlamaktadır. Çiftçilerin bu sistem ile hizmetlerden en iyi şekilde yararlanması sağlanmıştır. Çiftçi BAĞ-KUR’u sorgulama işlemini internet üzerinden online olarak kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir hale getirmişlerdir. Bu işlem yazımızda belirttiğimiz gibi artık tek bir yöntem ile gerçekleştirilebilir. Bu yöntem E-Devlet sitesi üzerinden şifreli olarak yapılır. Yazımızın devamında bu işlem için yapmanız gerekenleri sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağız.

E-Devlet Sitesi Üzerinden Çiftçi BAĞ-KUR’u Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

E-Devlet resmi sitesi üzerinden gerçekleştirilen çoğu işlemde olduğu gibi çiftçi BAĞ-KUR’u sorgulama işleminde de E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresine sahip olmayanların öncelikle en yakın merkez PTT şubelerine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunup, 2 TL işlem ücreti ödediğinizde E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde alabilirsiniz. Çiftçi BAĞ-KUR’u sorgulama işleminiz için yazının sonunda verilen bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada karşınıza çıkacak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

4CCCC

“Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıkladıktan sonra kimliğinizi doğrulama işleminiz için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

işgöremezlik ödeme2

Çiftçi BAĞ-KUR’u sorgulama için girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

işgöremezlik ödeme3

Bu adımları sırasıyla uyguladığınız zaman Çiftçi BAĞ KUR’u sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Sitesi Üzerinden Çiftçi BAĞ-KUR’u Sorgulama İşlemi için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.