Dask Adres Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Dask Adres Sorgulama

Doğal afetler, korkulu rüyamız olmasına karşın doğal afetlerin  engellenmesi maalesef çoğu zaman mümkün değildir. Can ve mal kaybına yol açan bu doğal olaylar çok kısa zamanda meydana gelirler ve başladıktan sonra insanlar tarafından engellenemezler. Bazı doğal afetlerin yeryüzünde görülme sıklığının nerelerde daha fazla olduğu bilinmektedir. Bazı doğal afetlerin sonuçları doğrudan ve hemen ortaya çıkarken bazıları için uzun zaman geçer. Örneğin deprem, sel, çığ, heyelan gibi afetlerin sonuçları hemen görülürken kuraklıkta bu durum söylenemez.

Türkiye de doğal afetlere oldukça açık bir konumdadır. Örneğin ülkemiz genç oluşumlu bir yapıya sahip olduğu için fay hatları daha canlıdır ve ülkemizde deprem riski yüksektir. Maalesef bunun en acı sonuçlarından biri hepimizin bildiği 17 Ağustos 1999 depremi olmuş, resmi kayıtlara göre 7480 ölüm, 23781 yaralı olmuş, 285211 ev, 42902 iş yeri hasar görmüştür. Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50000 ölüm, ağır-hafif 100000’e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133683 çöken bina ile yaklaşık 600000 kişiyi evsiz bırakmıştır. Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu yüzden DASK deprem sigortası zorunlu hale getirilmiştir.

Doğal Afet Sigortalar Kurumu( DASK) Mart itibariyle zorunlu deprem sigortalarında adres kodunu kullanmaya başladı. Bu uygulamanın ise temel sebebi hatalı adres bildirimlerinden kaynaklanan sorunların önüne geçmektir. Bunun dışında DASK kapsamı dışında olan binalar için yanlışlıkla poliçe üretilmesi ve aynı konut için yanlışlıkla daha fazla prim ödenmesi engellenir, sigortalı konutların takibi kolaylaşır ve sigorta hizmeti daha hızlı ve kolay biçimde ulaşır. Adres kodları muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerinden ve DASK’ın internet sitesinden öğrenilebilir. DASK’ın, Adres Kodunun kullanımında ve yaygınlaştırılmasında öncü kurumlardan biri olmak istediğine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Tüm kurumlar tarafından standart adres bilgilerinin kullanımına imkan tanıyan bu ortak sistem sayesinde sigortalı konutları daha iyi takip etmeyi, hizmet seviyemizi yükseltmeyi ve hasar yönetimini daha etkin hale getirmeyi amaçlıyoruz. DASK Adres Kodu’nu kısaca, bir bağımsız bölüme ait kimlik numarası olarak tanımlayabiliriz. Konut sahibi değişse de konutun DASK Adres Kodu her zaman aynı kalmaktadır. Biz de yazılımımızı 10 haneli Adres Kodunu referans alacak şekilde yeniledik. Konut işlemlerinde Adres Kodu uygulamasının yaygınlaşmasının, vatandaşa sunulan hizmetlerde kalitenin yükselmesine ve operasyonel etkinlik sağlanmasına önemli katkıları olacağını düşünüyoruz” dedi.

DASK Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK adres sorgulama için resmi internet sitesine girildiğinde karşımıza çıkan sayfa aşağıdaki gibidir.

5 adımda DASK adres kodu öğrenme

Çıkan sayfada görüldüğü üzere kırmızı yuvarlak alanda adres kodunuzu öğrenin alanına tıklanır. Bu sizi DASK adres sorgulama sayfasına yönlendirir. Bu sayfada sizin adres kodunu doğrulayacağınız mı öğreneceğiniz mi sorgulanır. Aşağıda görüldüğü üzere adres kodunu öğren kutucuğu seçilir ve bu sizi ikinci adıma taşır.

DASK adres sorgulama için ikinci adımda da kırmızı kutucuktan başlanarak sırasıyla evinizin bulunduğu il, ilçe, köy/ bucak ve mahalle seçilir. Bu da sizi üçüncü adıma taşır.

DASK adres sorgulama için üçüncü adım sizi ikinci adımda seçtiğiniz il, ilçe, köy/bucak ve mahalleye göre karşınıza sokakları çıkarır. Sayfanın en altındaki önceki ve sonraki butonlarından ilerleyerek evinizin bulunduğu sokak seçilir. Sokağınızı bulduktan sonra onun satırında kalan kırmızı seç butonuna basmanız gerekir.

Dask adres sorgulamanın dördüncü adımda ise sizden bina numaranız istenir. Üçüncü adımdaki gibi burada da kırmızı renkli önceki/ sonraki butonlarından bina numarası bulunur ve seçilir.

DASK adres sorgulamanın son adımı olan beşinci adımda da iç kapı numaranız seçilir ve tekrar seç tuşuna basılır. Böylelikle DASK adres sorgulamanızı yaparak adres koduna sahip olabilirsiniz. Bu kodu kullanarak zorunlu deprem sigortanızı yaptırabilir, kendinizi depremin sonuçlarına karşı daha güvende hissedebilirsiniz.

DASK Adres Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.