Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Dava Sorgula

İcrada veya adli yargıda bir davanız varsa takip etmek ve ne durumda olduğunu bilmek için tebligat beklemek gerekebilir. Tebligatlar ise ne yazık ki adrese ulaşamayabilir. Bu bağlamda internet üzerinden dava sorgulama işlemini öğrenmek adrese ulaşıp ulaşmamasını beklemekten çok daha akıllıca olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti, her vatandaşına, haklarını arayabilmesi için dava açabilme hakkı sunmaktadır. Hukuk devleti kapsamında her sıradan vatandaş, başına gelen bir durum için bir başkasını ya da bir kurumu dava edebilir. Her vatandaş eğer isterse adli dava, ticari, icra davası ya da boşanma davası açabilir.

Açtığınız davaların ne durumda olduğunu adliyeye giderek takip edebilir ve davalara iştirak ederek vakıf olabilirsiniz. Dava sorgulama işlemlerini ise genel olarak zor ve zaman alan işlemler olarak görürüz. Teknoloji ve internet yaygınlaşmadan önce adliyeye gitmek için işinizi ertelemeli, yorulmayı ve beklemeyi göze almalıydınız. Eğer davanız yaşadığınız şehrin dışında başka bir şehirde ise bu iş daha da zorlaşacaktı. Bazen tarafların mahkemeye gelmemeleri, davaların ertelenmesi gibi durumlar dava sorgulama işlemine neden olur. Mahkeme tarafından gönderilen tebliğ evraklarının gelmesini beklemek de size zaman kaybettirir.

Bunları öğrenmek için ise adliyeye gitmenize, tebligat beklemenize veya telefonla 118’li herhangi bir numarayı aramanıza gerek yok. Mahkemesi olan vatandaşlara yönelik hazırlanan mahkeme dosya sorgulama hizmeti ile birlikte mahkeme konusundaki tüm detaylara ulaşılması, ulaşılan detaylar üzerinden de kolay bir şekilde mahkeme takibi yapılması mümkündür. Bu bakımdan eğer siz de mahkeme durumunuz hakkında merak içindeyseniz, mahkeme dosya sorgulama yapabilirsiniz. Mahkeme dosya sorgulama için e-devlet kapısından yararlanabilir ve ücretsiz olarak yapacağınız mahkeme dosya sorgulama ile birlikte mahkeme takibi yapabilirsiniz.

E-devlet şifreniz olduğu takdirde, dava sorgulama işlemini internet üzerinden evinizde bile gerçekleştirmeniz mümkün olmuştur. E-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

İnternet üzerinden dava sorgulama için gerekli olan e-devlet şifresini, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir. E-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir.

Dava Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Dava sorgulama işlemi için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayınız ve girdiğiniz adreste sağ üst köşede kırmızı şeritle gösterilen sisteme giriş butonuna basın. Bu sizi TC kimlik numaranızın ve e- devlet şifrenizin isteneceği sayfaya götürecek.

alıntı111dcsf1

TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girin ve sisteme giriş yap butonuna tıklayın. Bu sizi doğrudan sorgulama sayfasının sonucuna yönlendirecek.

alıntı2222

Bu adımı da gerçekleştikten  sonra dava sorgulama işleminin sonucu ekranda çıkacaktır. İşte bu kadar basit! Kısaca, bu işlemin en önemli detayı e-devlet şifresine sahip olmaktır. Sonrasında dava sorgulama işlemini dakikalar içinde ister evinizden, ister işinizden, ister bilgisayar ister tablet ister telefon yoluyla gerçekleştirebilirsiniz.

alıntı3333

Dava Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.