Sorgulamalar artık tek çatı altında!

DEFTER TASDİK CEZASI SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere defter tasdik cezası sorgulama işlemleri ve uygulamaları hakkında bilgiler vereceğiz. Defter tasdik cezası sorgulama işlemleri kapsamında genel bir açıklama yapacak olursak eğer, vergi mükellefi ticarethane sahiplerinin tutmakla yükümlü oldukları yasal defterlerini belirlenmiş olan zaman süresince tasdik ettirmemeleri durumunda uygulanan cezadır diyebiliriz.

Bu durumda, işletmelerde geçen bir yılın sonunda, 31 Aralık tarihine kadar defter tasdik işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Eğer işletmeler zorunlu olan bu işlemi yapmamış ise, en son tasdik ettirdiği süreye baz alınarak ceza hesaplama işlemi yapılacak ve işletme bu cezayı ödemekle yükümlü tutulacaktır.

Bu bahsetmiş olduğumuz cezai yaptırımlar, idari para cezası ve olası vergi indiriminden yararlanamama olarak belirtilmiştir. Kanunun ilgili maddesinde açıkça belirtilmiş olduğu gibi, işletme istenilen defter tasdik işlemini istenilen süre zarfında yaptırmaz ise, katma değer vergisinden muaf tutulacakları belirtilmiştir. SGK mevzuatında yer alan tasdik ettirilmeyen belgeler 12 asgari ücret tutarında kadar idari para cezası ve ödenen primlerin iptalini gerektiren durumları kapsamaktadır. Defter tasdik ettirmemenin mali sonuçlarına ek olarak hapis cezası ile yargılanmaya kadar gidebileceği için vatandaşlarımızın bu konuya daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Defter tasdik cezası sorgulama kapsamında belirlenmiş olan idari para cezası 2015 yılı içerisinde 4.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Bu durumlar altındayken, işverenlerin defter tasdik cezası sorgulama kapsamı içerisinde, işletmelerdeki düzenin sağlanması ve iş güvenliği, hızlılığı açısından belgelerini zamanında tasdik ettirmeleri gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.