Sorgulamalar artık tek çatı altında!

DEPREM SORGULAMA

Deprem yer kabuğu içinde kırılmalar nedeni ile bir anda ortaya çıkan titreşimlerin yeryüzünde sarsıntı yaratması olayıdır. Depremin meydana geldiği yerde, depremin şiddetine göre birçok zarara sebep olur.Hem can kayıplarına hem de mal kayıplarına sebep olmaktadır. Depremi yaşayan insanların psikolojileri üzerinde de bozuklukların meydana geldiğini görürüz. Çok büyük depremler atlatan insanların psikolojik sağlığının da çok büyük bir oranda etkilendiğiniz gözlemlemeniz mümkün olacaktır. Ülkemiz fay hattı üzerinde olmasından dolayı depremlerle karşı karşıya kalmış ve zaman zaman depremlerde çok fazla can ve mal kaybı yaşamıştır. Örnek verecek olursak 1999 Kocaeli depreminde çok büyük mal ve can kayıpları yaşanmıştır. Uzun yıllar boyunca 1999 depremi etkilerini göstermiştir.

Ülkemiz birçok kez büyük şiddetli depremler görmüştür. Depremler can ve mal kayıplarına yol açtığı için oldukça tehlikeli durumlara sebebiyet vermektedir. Ülkemizin bazı bölgelerinin deprem kuşağında bulunması insanlarda tedirginlik uyandırmakta. Bu bölgeler Kuzey Anadolu, Batı Anadolu ve Doğu Anadolu’dur. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar bölgede oluşan depremlerden haberdar olmak istemektedir. Bu sebepten deprem sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar yazının sonunda paylaşacağımız linkten Kandilli Rasathanesi’nin resmi web sayfasını ziyaret edebilirler.

Deprem Sorgulama Nasıl yapılır?

Ülkemizdeki deprem hareketlerini Kandilli Rasathanesi incelemektedir. Bu sebepten Kandilli Rasathanesi’nin resmi web sayfasını ziyaret ederek deprem sorgulaması yapılabilinir. Kandilli Rasathanesi resmi web sayfasında o gün içinde olan bütün deprem hareketlerini, geçmiş dönemde oluşan deprem hareketlerini, deprem saatlerini ve depremin kaç şiddetinde meydana geldiğini öğrenebiliriz. Eğer bir deprem olduğunu hissettiyseniz fakat emin olamıyorsanız, bu site üzerinden nerede ve hangi şiddette deprem olduğunu görebilirsiniz.Tüm deprem bilgilerini bu sistem üzerinden görüntülemeniz mümkündür. Tüm istatistikler bu sistem üzerinde kayıtlıdır.

Deprem şiddeti sorgulaması yapmak için ilk olarak Kandilli Rasathanesi resmi web sayfasına giriniz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

Image result for kandilli rasathanesi

Bu listede tarih ve saatlerine göre oluşmuş depremlerin sırasını görmekteyiz. Kandilli Rasathanesinin resmi web sayfasında ayrıca listede görülen depremleri haritada gör, depremlerin büyüklüğü ve veri toplama yazılarına tıkladığımızda bu konular hakkında Boğaziçi Üniversitesinin hazırlamış olduğu makaleleri görmekteyiz.

Deprem Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Deprem Sigortası Sorgulama

Depremler ülkemizde geçmiş yıllardan da bilindiği gibi oldukça büyük kayıplar yaşatmıştır. Örneğin 1999 Kocaeli depreminin büyük kayıpları hala etkilerini göstermeye devam etmektedir. Depremin can kayıplarına yol açtığı gibi mal kayıplarına da yol açtığı herkes tarafından bilinir.Deprem doğal bir afet olduğu için engellememiz mümkün olmasa da zararlarını aza indirgememiz ya da en azından mal güvenliğimizi sağlayabilmemiz mümkün olabilir.Bu konuda bize deprem sigortaları yardımcı olabilmektedir. Eğer deprem sigortası yaptırırsak eviniz hasar kaydı tutulur, sigorta şirketi tarafından depremde hasar gören evimizin belirlenen miktarda bedelini alabiliriz.Can güvenliğimizi sigorta altına alamasak da en azından mal güvenliğimizi sigorta altına alabiliriz.Deprem sigortamızı yaptırırsak deprem sonrası yıkılan evimizi izlemek yerine hasarın karşılığını alabilmek bir nebze de olsa bizi çok zor bir durumdan kurtarabilir.

Zorunlu deprem sigortası yani kısa ismi ile DASK yaptırmak artık zorunlu tutulmaktadır. Deprem sigortası yaptıran kişiler, deprem sonrasında evlerinde meydana gelen hasarların bedelini sigorta şirketinden alabildiler. Fakat DASK sigortası yaptırmayan kişiler herhangi bir ücret alamadılar. Deprem sigortası yaptırarak evinizi garantiye alabilirsiniz. Deprem sonrasında eviniz yıkılsa bile sigortalı olduğu için sigorta şirketinden evin karşılığı talep edebilir ve alabilirsiniz.

Günümüzde internetin gelişimi ile birlikte birçok sorgulama işlemi de internet üzerinden yapılabilmektedir. Eskiden kurumları ziyaret ederek yaptığımız sorgulama işlemleri günümüzde oldukça kısa süreler içinde internet üzerinden çok basit bir şekilde yapılabiliyor.Hem bu sorgulama işlemleri ile hızlı bir sonuç alıyoruz hem de daha doğru sonuçlar alabiliyoruz. İnternet üzerinden birçok sorgulama işlemi yapabiliyoruz.Deprem sigortası sorgulama işlemini de internet üzerinden yapmanız mümkündür. Deprem sigortası sorgulama işlemi diğer bir ismi ile DASK sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilmektedir. DASK sorgulama işleminizi yapabilmek için DASK’ın resmi internet sitesine giriş yapmalısınız. DASK poliçe sorgulama için sorgulama tipi seçeneklerinden birini seçmeniz gerekmektedir. İsterseniz T.C. kimlik numarası ya da il ve ilçe seçenekleri ile isterseniz vergi numarası dask poliçe no ile isterseniz de adres kodu ile deprem sigortası sorgulama işlemi yapmanız mümkündür. İstediğiniz sorgulama tipini seçenekler arasından seçtikten sonra gerekli bilgileri de girdiğinizde deprem sigortası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Deprem sigortanız ile ilgili bilgilere bu ekran üzerinden görebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi tamamlandığında vermiş olduğunuz bilgilere göre sizin adınıza ya da hesabınıza kayıtlı olan deprem sigortası sayısını ve bu deprem sigortası bilgilerini gözlemlemeniz mümkündür.

Deprem Risk Raporu Sorgulama

Deprem risk raporu, kentsel dönüşüm kanunundan yararlanabilmek için Bakanlık Yetkili Kuruluşlarına başvurarak binanız için deprem risk raporu hazırlatmanız gerekmektedir. Deprem risk raporunun alınabilmesi için binadan bir kişinin Belediye İmar Müdürlüğü ya da Tapu Müdürlüğü’ne başvurması yeterlidir. Deprem risk raporu sorgulama işlemi için DASK internet sitesinden yardım alabilirsiniz.

Deprem Hasar Tespit Sorgulama

Deprem sonrasında hasar ihbarınızı yapmalısınız. İhbarınız sonrasında olay yerine gelen Dask tarafından yetkili kişiler, hasar tespitinizi yaparlar. Dask tarafından gönderilen bu kişiler, inceleme ve tespit için hazırlanan raporları deneyimlerinden yararlanarak hazırlayan tecrübeli kişilerdir. Deprem hasar tespitlerini sigortacılık standartlarına uygun bir şekilde hazırlayan yetkililer en doğru sonucu elde etmek için çaba gösterirler. Deprem hasar tespit tutanağınız bu kişiler tarafından hazırlanır. DASK internet sitesi üzerinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.