Sorgulamalar artık tek çatı altında!

DOĞUM PARASI SORGULAMA

Doğum parası SGK’ya bağlı olarak çalışan kadınların doğum yapacak olan için ayırdığı ödenektir. SGK doğum parası yaptırımının diğer bir ismi ise analık geçici iş göremezliğidir. Doğum parası sorgulama işlemi ile doğum yapacak olan kadın çalışanın doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere doğum izni dolayısıyla olabilecek maddi aksaklıkların engellenmesi amacıyla yapılan ödemenin kontrolü yapılabilir. Hamile çalışanın verilen zamanlar arasında çalıştırılması yasaktır. Doğum parasını sorgulama işlemi artık tek bir site üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Tek bir sistem üzerinden gerçekleştirilmesinin sebebi ise artık şifresiz olarak sorgulama yapılan E-SGM sisteminin kapatılmasıdır.

ESGM sisteminin kapatılması ve ne zaman geri hizmete açılacağı hakkında ayrıntılı bir bilgi olmadığı için artık Sosyal Güvenlik Kurumu hakkında birçok sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yerine getirilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulamalar ise E-SGM sisteminde olduğu gibi şifresiz olarak yapılamamaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak ve doğum parası sorgulama işlemini de yerine getirmek istiyorsanız E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine ise size en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. Görüldüğü gibi doğum parasını sorgulama işlemi E-SGM sisteminin kapatılması ile birlikte sadece E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sizde E-Devlet sistemi üzerinden doğum parası sorgulama işlemini yerine getirmek istiyorsanız bu sayfada yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz. Biz sizlere bu bölümde doğum parası sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

SGK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Sigortalı olarak çalışan erkek vatandaşların çalışma durumu olmayan eşlerinin doğum durumu sebebiyle doğum parası almak istenirse eşinin doğumdan önceki 1 yıllık zaman içerisinde 120 gün prim ödeme işlemini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Doğum parası için sigortalı kadın çalışanlar doğum raporu ve vizite belgesi ile SGK’ya başvurması durumunda doğum parası almaması gibi bir durum olmaz. Kadın çalışanlar doğum parası ücretini doğum sonrası da temin etme durumu vardır. Sigortalı kadın çalışanın günlük maaşının 2/3’ü kadarı SGK tarafından doğum parası olarak ödenmektedir.

E-Devlet Sitesi Üzerinden Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama işlemi E-Devlet sitesi üzerinden E-Devlet şifresi ile gerçekleştirilebilmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa PTT şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte gidip başvurarak 2 TL karşılığında sadece size ait olan E-Devlet şifrenizi bir zarf içerisinde temin edebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantı adresine tıklayınız. Doğum parasını sorgulama için açılan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

işgöremezlik ödeme

Sonrasında gelen sayfada doğum parası sorgulama için T.C. kimlik numaranızı ve öğrenmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz.

işgöremezlik ödeme2

Bilgileri kontrol ettikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak SGK doğum parasını sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

işgöremezlik ödeme3

Doğum Parası Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.